Міжнародна Діяльність
24.03.2022
Навчальний візит до Естонії
Голова відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження (далі – Комісія), Андрій Гнатів, секретар Комісії Майя Томак, головний спеціаліст секретаріату Комісії Костянтин Твердохліб впродовж 20-23 лютого 2022 року в складі делегації Офісу Генерального прокурора, Ради прокурорів України та Консультативної місії Європейського Союзу в Україні здійснили навчальний візит до Естонії.
У ході візиту українська делегація зустрілась із Генеральним прокурором Естонії Андресом Пармасом, державними прокурорами, головою Дисциплінарної комісії прокуратури, заступником канцлера з питань судової адміністрації Міністерства юстиції Вил’яром Пііп, суддями Окружного суду Хар’ю, професором Талліннського університету Айвою Певкур та іншими.
Так, органи прокуратури Естонії структуровані в двох інстанціях – Державної прокуратури, як вищого органу, та чотирьох окружних прокуратур. Прокуратурою керує генеральний прокурор, який призначається на посаду на п'ять років.
У ході візиту обговорено роль та значення органів самоврядування у забезпеченні верховенства права, ознайомлено із діяльністю та практикою роботи Дисциплінарної комісії прокуратури, органів прокурорського самоврядування, їх структурою, системою самоврядування суддів, роллю Міністерства юстиції в системі правосуддя та його участі у системі самоврядування судів, а також Міжнародною практикою самоврядування судів.
Зокрема, Кодекс етики прокурорів прийнято Генеральною асамблеєю прокурорів 12 квітня 2013 року та складається з 12 статей.
Відповідно до Закону про прокуратуру дисциплінарними проступками прокурорів є протиправне невиконання чи неналежне виконання службових обов’язків та негідна поведінка, що суперечить загальновизнаним моральним нормам або дискредитує прокурора чи прокуратуру. Дисциплінарне провадження порушується у разі виявлення ознак дисциплінарного проступку. Дисциплінарний проступок прокурора обговорюється Дисциплінарною комісією прокурорів. Особа, яка притягає до дисциплінарної відповідальності, невідкладно надсилає повідомлення обвинуваченому прокурору та голові дисциплінарної комісії, який у свою чергу повідомляє про це прокурора. Генеральний прокурор повідомляє Міністра юстиції про пред'явлення обвинувачення, якщо обвинувачення висунуто прокурору, який має право бути призначеним Міністром юстиції. Міністр юстиції може доручити Генеральному прокурору провести досудове провадження щодо провідного прокурора або провідного прокурора у порушеному ним дисциплінарному провадженні. Особа, яка веде попереднє провадження щодо дисциплінарного проступку, може під час дисциплінарного провадження відсторонити прокурора від посади, а за дисциплінарний проступок до прокурора може бути накладено дисциплінарне стягнення у виді догани, зменшення оплати праці до 30 відсотків на строк до одного року або звільнення.
У свою чергу, Андрій Гнатів та Майя Томак поділились досвідом щодо дисциплінарної практики стосовно прокурорів України і звернули увагу на відмінності та схожості законодавчих норм України та Естонії, а також на значний обсяг в Україні дисциплінарних скарг та рішень у дисциплінарних провадженнях.
Під час зустрічей усі представники державних органів Естонії висловили підтримку українцям у боротьбі із агресором.
24.03.2022