Міжнародна Діяльність
25.01.2022
навчальний візит до прокуратури Литовської Республіки
Члени відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження, Любомир Війтович та Олена Захарова впродовж 17-20 січня 2022 року в складі делегації з представників Офісу Генерального прокурора та Ради прокурорів України здійснили навчальний візит до прокуратури Литовської Республіки.
У ході візиту українська делегація зустрілась із Генеральним прокурором Литовської Республіки Нідою Грунскене та її заступниками, Головним прокурором Департаменту розслідування організованої злочинності та корупційних злочинів, Головою Комісії з оцінювання діяльності прокурорів та іншими.
Прокуратура Литовської Республіки пройшла непростий шлях свого реформування та здобуття незалежності. Литовські колеги докладно розповіли про структуру прокуратури Литви, функції, що нею виконуються, та детально зупинились на питаннях оцінювання діяльності прокурорів, розрахунку і оцінки навантаження на прокурорів та зробили презентацію інтегрованої системи управління справами.
Наразі у прокуратурі Литовської Республіки працює 628 прокурорів різних рівнів, 77 з яких працює у Генеральній прокуратурі. Всього ж разом із помічниками та допоміжним персоналом у прокуратурі Литовської Республіки працює понад 1200 осіб.
Головний прокурор Департаменту розслідування організованої злочинності та корупційних злочинів, Голова Комісії з оцінювання діяльності прокурорів докладно розповів про критерії та методику оцінювання діяльності прокурорів, яка здійснюється кожен рік, і суттєво впливає на результати атестації, яка відбувається раз на п’ять років. За результатами атестації чи відповідного конкурсу вирішуються питання щодо того чи залишиться прокурор виконувати обов’язки на тій самій посаді, чи буде переведений до прокуратури вищого чи, навпаки, нижчого рівня.
Важливим у визначенні належного професійного рівня прокурорів є розрахунок і оцінка навантаження прокурорів, про що розповів прокурор відділу кримінального переслідування Зенонас Бурокас. Він звернув увагу, що це питання набуло найбільш актуального значення в умовах карантинних обмежень, коли більшість прокурорів вимушені працювати на віддаленні. З цією метою Комісією з оцінювання діяльності прокурорів розроблено спеціальні форми, у яких враховуються і обліковуються різні види діяльності прокурорів, наприклад, такі як звернення до суду із різного роду клопотаннями у письмовому провадженні, розгляд заяв і скарг громадян, участь у судових засіданнях, коли це передбачено процесуальним законодавством, виконання завдань профілактичного характеру та багато інших видів робіт.
Цікавою і змістовною була інформація про судову практику щодо оскарження рішень Комісії з оцінювання діяльності прокурорів. Прокурори наділені правом оскаржити такі рішення як у зв’язку з порушенням процедурних питань, так і за результатами самої атестації. Є прецеденти скасування рішень Комісії.
Одним з найактуальніших питань для подальшої співпраці та обміну досвідом між прокурорами України і Литви є робота інтегрованої системи управління справами прокуратури Литви. Слід зазначити, що це дуже зручна і корисна інформаційна система, яка у Литві започаткована з 2016 року і за допомогою якої прокурор не тільки формує матеріали у конкретному кримінальному провадженні, але й отримує рекомендований алгоритм дій відповідно до чинного законодавства. Наприклад, система чітко відслідковує питання строків провадження тощо.
У свою чергу, Любомир Війтович та Олена Захарова поділились досвідом щодо дисциплінарної практики стосовно прокурорів України і звернули увагу литовських колег на важливість виконання такої функції цієї інституції як формування високопрофесійного корпусу прокурорів України.
25.01.2022