03.06.2026

Рішення №252дп-26


Про закриття дисциплінарного провадження стосовно прокурора Кременчуцької окружної прокуратури Полтавської області Семеняченко Ніни Олексіївни

 
кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів

РІШЕННЯ
№252дп-26

03 червня 2026

Київ

Про закриття дисциплінарного провадження стосовно прокурора Кременчуцької окружної прокуратури Полтавської області Семеняченко Ніни Олексіївни


Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів (далі – Комісія) у складі: головуючого Радзівона М.О., членів – Бобровник С.В., Булулукова О.Ю., Гарбузи Н.В., Коваль К.П., Куриленка Д.В., Мавроді В.В., Мнишенко Є.С., Степанової Т.В., розглянувши висновок про відсутність дисциплінарного проступку в діях прокурора Кременчуцької окружної прокуратури Полтавської області Семеняченко Ніни Олексіївни (далі – прокурор Семеняченко Н.О., Семеняченко Н.О.) у дисциплінарному провадженні 07/3/2-858дс-381дп-25,

УСТАНОВИЛА:

1. Відомості про прокурора, стосовно якого здійснюється дисциплінарне провадження

Семеняченко Н.О. в органах прокуратури працює з березня 2002 року, на зазначеній у дисциплінарній скарзі посаді – з 15.03.2021. Присягу прокурора склала 10.02.2011, з Кодексом професійної етики та поведінки прокурорів, затвердженим всеукраїнською конференцією прокурорів 27.04.2017, (далі – Кодекс) ознайомилась 13.06.2017. Характеризується позитивно, дисциплінарних стягнень не має.

2. Відомості щодо етапів дисциплінарного провадження

До Комісії 22.07.2025 надійшла дисциплінарна скарга керівника Полтавської обласної прокуратури ОСОБА 1 (далі – скаржник) про вчинення дисциплінарного проступку прокурором Семеняченко Н.О.

Автоматизованою системою скаргу цього ж дня розподілено члену Комісії Степановій Т.В., яка 01.08.2025 прийняла рішення про відкриття дисциплінарного провадження № 07/3/2-858дс-381дп-25. Комісія рішенням від 10.09.2025 № 233дп-25 продовжила строк перевірки в дисциплінарному провадженні на один місяць – до 22.10.2025.

За результатами перевірки член Комісії Степанова Т.В. 18.05.2026 склала висновок про відсутність дисциплінарного проступку в діях прокурора                      Семеняченко Н.О. Скаржника та прокурора Семеняченко Н.О. своєчасно й належним чином повідомлено про час і місце проведення засідання Комісії.

Від скаржника надійшла заява про надання згоди на розгляд дисциплінарного провадження за його відсутності, щодо закриття дисциплінарного провадження не заперечує.

Прокурор Семеняченко Н.О. на засідання Комісії не з’явилась, надала згоду на розгляд висновку за її відсутності, із висновком члена Комісії Степанової Т.В. погодилась та просила закрити дисциплінарне провадження.

За таких обставин Комісія, ураховуючи вимоги п. 1 ч. 3 ст. 47 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII (далі – Закон № 1697-VII), прийняла рішення про розгляд висновку за відсутності прокурора.

Член Комісії Степанова Т.В. із метою недопущення розголошення відомостей, що охороняються законом, заявила клопотання про проведення закритого засідання з одночасним визначенням осіб, допущених до участі в засіданні, яке рішенням Комісії задоволено.

3. Зміст дисциплінарної скарги

Прокурор Семеняченко Н.О. у порушення вимог Закону № 1697-VII, Присяги прокурора і правил прокурорської етики вчинила низку протиправних дій, що містять ознаки дисциплінарного проступку.

Так, Семеняченко Н.О., тривалий час працювала в органах прокуратури, та вирішила отримати неправомірну вигоду у вигляді пенсійних виплат, як особі з інвалідністю ІІ групи без наявних на це законних та обґрунтованих підстав.

Зокрема, Семеняченко Н.О., знаючи, що вона не має конфіденційна інформація, які би відповідали критеріям встановлення II групи інвалідності, у 2023 році звернулася до медико-соціальної експертної комісії (далі – МСЕК) про визнання її інвалідом відповідної групи.

На момент звернення до МСЕК Семеняченко Н.О. усвідомлювала, що вона конфіденційна інформація.

Також, проведення медико-соціальної експертизи повинно було здійснюватися після конфіденційна інформація.

У подальшому з метою одержання грошових коштів у вигляді пенсії, Семеняченко Н.О. звернулася до відповідного підрозділу Пенсійного фонду України (далі – ПФУ) із заявою про призначення пенсії. На підставі поданих документів їй призначено пенсію, яка виплачується з 2023 року.

Таким чином, в результаті систематичного порушення Семеняченко Н.О. вимог законодавства, правил прокурорської етики з 2023 року їй здійснено виплати пенсії на загальну суму – 346 001 гривень, які вона отримала без достатніх підстав та розпорядилася на власний розсуд.

У дисциплінарній скарзі також цитуються норми законодавства та висловлені певні думки, як обґрунтування доводів.

          За таких обставин скаржник вважав, що в діях Семеняченко Н.О. вбачаються ознаки дисциплінарних проступків, передбачених пунктами 5, 6 (вчинення дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури; систематичне (два і більше разів протягом одного року) або одноразове грубе порушення правил прокурорської етики) ч. 1 ст. 43 Закону № 1697-VII.

4. Обставини, встановлені під час дисциплінарного провадження

У жовтні 2024 року в медіа з’явилася інформація про викриття на незаконному збагаченні голови Хмельницької обласної МСЕК ОСОБА 2. Під час обшуків, проведених за місцями її проживання та роботи, виявлено значну кількість готівкових коштів. Рішення МСЕК супроводжувалися звинуваченнями у корупційних схемах і фальсифікаціях медичної документації.

Широкого розголосу в медіа набули повідомлення про випадки незаконного встановлення груп інвалідності прокурорам Хмельницької області, що свідчило про можливі корупційні ризики. Аналогічні резонансні публікації стосувалися прокурорів Черкаської області, яким було встановлено групи інвалідності з призначенням надалі пенсійних виплат. У медіа зазначалося, що окремі прокурори, знаючи про недостовірність медичних документів, використовували їх із метою подання до органів соціального захисту для незаконного одержання пенсій по інвалідності за рахунок коштів Державного бюджету України.

В органах прокуратури виявлено непропорційно велику кількість випадків встановлення інвалідності за підозрілих обставин.

Суспільний резонанс щодо системності таких правопорушень, зокрема масового встановлення фіктивної інвалідності прокурорам у регіонах, сприяв зосередженню уваги громадськості на цій проблематиці.

Президент України 22.10.2024 ініціював засідання Ради національної безпеки і оборони України (далі – РНБО), за результатами якого прийнято рішення «Щодо протидії корупційним та іншим правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів», яке введене в дію Указом Президента України від 22.10.2025 № 732/2024.

Із метою забезпечення захисту прав та законних інтересів громадян, посилення протидії корупції в державних органах і недопущення зловживань у сфері медико-соціальної експертизи, РНБО вирішила:

– рекомендувати Офісу Генерального прокурора спільно з іншими правоохоронними органами у місячний строк прозвітувати про вжиті заходи щодо виявлення, розслідування та протидії кримінальним правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів, а за результатами проведеної роботи ініціювати відповідні кадрові й організаційні рішення;

– Кабінету Міністрів України разом з Офісом Генерального прокурора доручено забезпечити проведення повторних перевірок рішень МСЕК, на підставі яких прокурорам встановлено інвалідність.

Згідно з вимогами статті 10 Закону України «Про Раду національної безпеки і оборони України» рішення РНБО, введені в дію указами Президента України, є обов’язковими до виконання органами виконавчої влади.

4.1. Стислий виклад матеріалів службового розслідування

Враховуючи численні публікації в соціальних мережах та інтернет-виданнях про надання прокурорам статусу інвалідності на підставі наказу Генерального прокурора від 16.10.2024 № 238, Генеральна інспекція Офісу Генерального прокурора провела службове розслідування, за результатами якого 09.12.2024 склала висновок, який затвердив виконувач обов’язків Генерального прокурора ОСОБА 3 13.12.2024 (далі – висновок службового розслідування від 13.12.2024).

Згідно з висновком службового розслідування від 13.12.2024 встановлено, що 16.10.2024 на персональній сторінці в соціальній мережі «Facebook» журналіст ОСОБА 4 опублікував допис із заголовком: «51 прокурор Хмельниччини на чолі з обласним прокурором ОСОБА 5 оформили інвалідність, «дахуючи» корупційну схему Слуги народу ОСОБА 6 у МСЕК та ПФ». У дописі оприлюднено список прокурорів органів прокуратури Хмельницької області, які, на думку автора, безпідставно отримали інвалідність із метою отримання пенсій. Правоохоронні органи області бездоказово звинувачуються в тому, що знали про зловживання Крупи та були співучасниками корупційних схем.

В інтернет-виданні «Економічна правда» розміщено статтю невідомого автора «Прокурори з обмеженими можливостями. Скільки з них в Україні мають статус осіб з інвалідністю?», у якій згадується про затримання керівниці Хмельницької обласної МСЕК ОСОБА 7. Констатовано, що жоден член МСЕК від початку війни не сів за ґрати. Їхні справи зазвичай у судах «розвалюють» прокурори через угоди про визнання винуватості в обмін на м’яке чи суто формальне покарання. Наведено статистику щодо працівників з інвалідністю у правоохоронних органах, зокрема у прокуратурі. Зроблено припущення, що, попри зменшення вдвічі штату органів прокуратури за останні десять років, кількість їхніх пенсіонерів після початку війни збільшилася на 30%, що не можна пояснити вислугою років; пояснити це можна не інакше, як оформленням групи інвалідності.

Також наведено низку публікацій щодо прокурорів інших областей і зазначено, що Генеральна інспекція Офісу Генерального прокурора у травні – серпні 2020 року провела перевірку інформації про наявність інвалідності у прокурорів органів прокуратури Черкаської та Хмельницької областей.

Отримані під час перевірки матеріали вказували на те, що невстановлені працівники закладів охорони здоров’я та МСЕК, вірогідно, використали своє службове становище всупереч інтересам служби та внесли недостовірні відомості до офіційних медичних документів стосовно 46 прокурорів Хмельницької області та 70 прокурорів Черкаської області для необґрунтованого встановлення їм діагнозу захворювання та відповідної групи інвалідності.

Ураховуючи, що в діях працівників закладів охорони здоров’я та МСЕК вбачались ознаки кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 366, ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України (далі – КК України), прокурори Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора у 2020 році направили рапорти про внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за результатами розгляду яких розпочато досудове розслідування кримінальних проваджень № конфіденційна інформація (Черкаська область) та № конфіденційна інформація (Хмельницька область).

Генеральна інспекція Офісу Генерального прокурора за наслідками повідомлень у медіа 21.10.2024 зареєструвала кримінальне провадження                         № конфіденційна інформація за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 27 ч. 2 ст. 358, ч. 4 ст. 358, ч. 3 ст. 369 КК України, проведення досудового розслідування у якому доручила Головному слідчому управлінню Державного бюро розслідувань (далі – ГСУ ДБР).

Під час досудового розслідування перевіряються обставини внесення невстановленими на час проведення службового розслідування працівниками закладів охорони здоров’я та уповноваженими посадовими особами МСЕК за попередньою змовою з працівниками органів прокуратури України недостовірних відомостей до офіційних медичних документів працівників органів прокуратури України, що стало підставою для можливого необґрунтованого встановлення діагнозу захворювання, відповідної групи інвалідності та можливого безпідставного нарахування пенсійних виплат.

Після початку досудового розслідування у кримінальному провадженні Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 1276 від 08.11.2024, згідно з якою пункт 13 Положення про медико-соціальну експертизу доповнений повноваженнями ДЗ Центральної МСЕК Міністерства охорони здоров’я України (далі – МОЗ України) проводити перевірку обґрунтованості рішень про встановлення груп інвалідності та/або переогляд шляхом проведення медико-соціальної експертизи на виконання постанови слідчого, прокурора, ухвали слідчого судді або за запитом правоохоронних органів.

Прокурор у кримінальному провадженні конфіденційна інформація надіслав листи до МОЗ України щодо проведення перевірки обґрунтованості раніше винесених МСЕК рішень про встановлення прокурорам різних груп інвалідності шляхом проведення експертизи кожної справи МСЕК та/або переогляду. На час закінчення службового розслідування інформації про результати розгляду вказаних листів до Офісу Генерального прокурора не надходило.

Об’єктивних даних, що вказували б на використання прокурорами службових повноважень або службового статусу та пов’язаних із цим можливостей з метою отримання інвалідності, а також на порушення вимог статті 28 Закону України «Про запобігання корупції» під час здійснення процесуального керівництва досудовим розслідуванням у кримінальних провадженнях, під час службового розслідування не здобуто. Обмеженість засобів службового розслідування не дає змоги в повному обсязі перевірити всі обставини та обґрунтованість підстав для отримання прокурорами інвалідності, які об’єктивно можливо перевірити лише шляхом проведення слідчих дій.

Комісія з проведення службового розслідування дійшла висновку, що з огляду на обмеженість засобів службового розслідування об’єктивно підтвердити чи спростувати опубліковану в медіа інформацію про використання прокурорами службових повноважень або службового статусу та пов’язаних із цим можливостей із метою отримання інвалідності неможливо без проведення процесуальних дій і прийняття процесуальних рішень у кримінальному провадженні (пункт 2 висновку).

У зв’язку з недостатнім для перевірки обсягом доводів, викладених у дисциплінарній скарзі, до якої долучено лише копії Присяги прокурора Семеняченко Н.О., листка ознайомлення з положеннями Кодексу, наказу про призначення на займану посаду, довідки конфіденційна інформація, згідно з якою Семеняченко Н.О. за результатами конфіденційна інформація встановлено ІІ групу інвалідності строком до конфіденційна інформація, у скаржника листом від 06.08.2025 № 07/3-1191вих-25 витребувано додаткові відомості та ініційовано проведення службового розслідування, висновок якого затвердив керівник Полтавської обласної прокуратури ОСОБА 8 04.05.2026 (далі – висновок службового розслідування від 04.05.2026).

Згідно з висновком службового розслідування від 04.05.2026 констатовано, що факт встановлення прокурору Семеняченко Н.О. групи інвалідності та отримання пенсії по інвалідності підтвердився (п. 2); відомостей про те, що прокурором Семеняченко Н.О. використовувались службові повноваження або службовий статус та пов’язані із цим можливості на користь своїх приватних інтересів під час отримання інвалідності засобами та методами службового розслідування не здобуто (п. 3).

Зокрема встановлено, що Семеняченко Н.О. 09.08.2023 відповідно до довідки конфіденційна інформація за конфіденційна інформація встановлено            II групу інвалідності з конфіденційна інформація строком на 3 роки – до конфіденційна інформація, з черговим переоглядом до конфіденційна інформація.

Висновком про умови і характер праці передбачено, що прокурору показана конфіденційна інформація. Отже, Семеняченко Н.О. не потребувала пристосування та створення робочого місця з урахуванням безпеки та особливих потреб інваліда.

Прокурор Семеняченко Н.О. неодноразово проходила стаціонарне лікування, пов’язане конфіденційна інформація. Нарахування єдиного соціального внеску за ставкою 8,41% для працівника, який має статус особи з інвалідністю, здійснювалося на підставі завіреної довідки МСЕК серії конфіденційна інформація, поданої до відділу фінансування та бухгалтерського обліку з 01.11.2024.

Згідно інформації, наданої прокурором першого відділу другого управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органам ДБР ОСОБА 9, у кримінальному провадженні перед МОЗ України ініційовано питання щодо організації перевірки достовірності діагнозів і достатності підстав для встановлення груп інвалідності ряду працівників державних та правоохоронних органів, зокрема і стосовно прокурора Семеняченко Н.О.

На виконання постанови слідчого ДБР Державною установою «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров’я України» (далі – ДУ «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ України») здійснюється перевірка правильності винесення МСЕК рішення про встановлення групи інвалідності зазначеному прокурору. Прокурор Семеняченко Н.О. у межах кримінального провадження               № конфіденційна інформація для проведення допиту чи інших процесуальних дій не викликалася, не допитувалася, про підозру їй не повідомлено.

Згідно інформації Головного управління ПФУ у Полтавській області Семеняченко Н.О. призначено пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з 27.08.2020 на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду у справі № 520/12449/2020 від 19.10.2020, яке набрало законної сили 16.12.2020. Пенсія виплачувалась в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». На обліку в Головному управлінні ПФУ у Полтавській області Семеняченко Н.О. перебуває з 01.03.2023.

Відповідно до виписки з акту огляду МСЕК до довідки конфіденційна інформація Семеняченко Н.О. встановлено II групу інвалідності (конфіденційна інформація) з конфіденційна інформація. Разом з тим, з 17.10.2023 Семеняченко Н.О. переведено на пенсію по інвалідності II групи відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» згідно її заяви конфіденційна інформація. Надалі, з 22.12.2023 Семеняченко Н.О. переведено на пенсію по інвалідності II групи згідно з Законом України «Про прокуратуру» на підставі конфіденційна інформація.

До Головного управління ПФУ в Полтавській області 04.02.2026 за                         конфіденційна інформація надійшов Витяг з рішення експертної команди Центру оцінювання функціонального стану особи, що надсилається до територіальних органів ПФУ, конфіденційна інформація, про невстановлення групи інвалідності                   Семеняченко Н.О. Розпорядженням № 204750008315 від 09.02.2026 їй призупинено виплату пенсії по інвалідності у зв’язку з невстановленням групи інвалідності.

Також, прокурор Семеняченко Н.О. 16.01.2026 звернулася із заявою про перехід з пенсії по інвалідності згідно з Законом України «Про прокуратуру», та Головним управлінням ПФУ в Харківській області прийнято рішення про відмову від 26.02.2026 за № 204750008315, у зв’язку із відсутністю правових підстав. За період з 27.08.2020 по 31.01.2026 сума виплаченої пенсії становить 744 054, 55 грн.

Згідно з інформацією Департаменту охорони здоров’я Полтавської обласної військової адміністрації особова справа Семеняченко Н.О. (справа                    конфіденційна інформація) включена до переліку справ, які вилучені правоохоронними органами під час проведення відповідних процесуальних дій, тому інформацію не надано.

Нарахування єдиного соціального внеску за ставкою 8,41% для працівника, який має статус особи з інвалідністю, здійснювалося на підставі завіреної довідки МСЕК конфіденційна інформація, поданої до відділу фінансування та бухгалтерського обліку 01.11.2024. Згідно Витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або рішення МСЕК № конфіденційна інформація прокурора Семеняченко Н.О. визнано такою, що не є особою з інвалідністю.

Семеняченко Н.О. не зверталась до відділу організації закупівель, матеріально- технічного забезпечення цивільного захисту обласної прокуратури щодо створення спеціальних умов праці та спеціального обладнання робочого місця для виконання своїх службових обов’язків, використання допоміжних засобів для спілкування або залучення до цього інших осіб допоміжними засобами.

У листопаді 2025 року прокурором Семеняченко Н.О. очно пройдено обстеження в ДУ «Український державний науково-дослідний інститут медико- соціальних проблем інвалідності МОЗ України». За результатами вказаного обстеження в січні 2026 року рішенням Експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи від 06.01.2026 Семеняченко Н.О. скасовано II групу інвалідності.

Також у висновку службового розслідування зазначено, що встановлені обставини засвідчують, що прокурор Семеняченко Н.О. проявила належну ініціативу щодо підтвердження законності встановлення їй інвалідності, дотримується вимог законодавства та демонструє відкритість до процедур перевірки доброчесності. Зазначені дії є проявом високого рівня професійної відповідальності, підтверджують дотримання етичних стандартів прокурорської діяльності та спрямовані на збереження особистої і професійної репутацій.

Про скасування групи інвалідності вона повідомила кадровий підрозділ обласної прокуратури та органи ПФУ шляхом надіслання відповідної інформації поштою та з використанням веб-порталу електронних послуг ПФУ. Рішення про скасування інвалідності у судовому порядку нею не оскаржувалося.

Інвалідності прокурору Семеняченко Н.О. скасована з 06.01.2026 на підставі іншої постанови Кабінету Міністрів України, ніж та, на підставі якої їй первинно було встановлено інвалідність, що не може достеменно свідчити про порушення з її боку під час оформлення відповідної групи інвалідності у 2023 році чи про відсутність на той час медичних показань для встановлення інвалідності.

За результатами службового розслідування, з урахуванням документів, які були у розпорядженні комісії, та пояснень прокурора Семеняченко Н.О.  зробити висновок про використання нею своїх службових повноважень або службового статусу та пов’язаних із цим можливостей на користь приватних інтересів або приватних інтересів третіх осіб та вчинення інших дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури, під час оформлення інвалідності та отримання пенсійних виплат, не вбачається за можливе.

Таким чином, у матеріалах та висновку службового розслідування від 04.06.2026 відсутні відомості про наявність у діях Семеняченко Н.О. при набутті нею статусу особи з інвалідністю, ознак дисциплінарного проступку.

4.2 Інші обставини, встановлені у дисциплінарному провадженні

Відповідно до інформації Полтавської обласної прокуратури від 31.03.2026 ДУ «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ України», у зв’язку з отримання постанови слідчого ДБР у кримінальному провадженні № конфіденційна інформація про проведення перевірки обґрунтованості рішення МСЕК, листом від 21.08.2025 № 3078/03-19 Семеняченко Н.О. запропоновано пройти обстеження у цій установі до 20.09.2025,

Однак, вказане запрошення на проведення огляду, Семеняченко Н.О. особисто отримала 29.10.2025. Інших даних про направлення / запрошення                       Семеняченко Н.О. на обстеження, скаржником не надано.

Прокурор Семеняченко Н.О. на вказаний виклик добровільно з’явилась до  ДУ «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ України», де перебувала на стаціонарному лікуванні з 06.11.2025 по 11.11.2025, що підтверджується довідкою конфіденційна інформація, якою також встановлено діагноз: конфіденційна інформація.

Згідно інформації заступника Генерального прокурора ОСОБА 10 від 11.09.2025 слідчими ГСУ ДБР здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № конфіденційна інформація, процесуальне керівництво у якому здійснюється групою прокурорів з числа прокурорів Офісу Генерального прокурора. Під час досудового розслідування вживаються заходи щодо перевірки обґрунтованості встановлення інвалідності працівникам органів прокуратури. У межах цього кримінального провадження постановами старшого слідчого ГСУ ДБР від 31.01.2025 та від 01.08.2025 (копії долучено до інформації)  залучено як спеціалістів працівників ДУ «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ України» для перевірки обґрунтованості рішень МСЕК про встановлення груп інвалідності працівникам органів прокуратури, у тому числі Семеняченко Н.О. (зазначена у постанові слідчого від 31.01.2025). На виконання зазначених постанов слідчого ДУ «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ України» відповідно до вимог ст. 69-1 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» здійснюється перевірка правильності винесення МСЕК рішень про встановлення груп інвалідності працівникам органів прокуратури. За інформацією цієї установи даних про результати медичного огляду Семеняченко Н.О. на час надання цієї відповіді відсутня.

 Крім того, членом Комісії Степановою Т.В. листом від 23.09.2025 № 07/3/2-4097вих25 здійснено запит керівнику ДУ «Український державний науково-дослідний інституту медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ України» щодо проведення Центром оцінювання функціонального стану особи цієї установи перевірки обґрунтованості рішення МСЕК стосовно                 Семеняченко Н.О. та її результатів.

Директор зазначеної державної установи у листі від 13.10.2025 лише зазначив, що перевірка обґрунтованості рішення про надання статусу особи з інвалідністю стосовно Семеняченко Н.О. не проводилась.

Надалі, у додатку до листа директора ДУ «Український державний науково-дослідний інституту медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ України» від 17.11.2025 № 7907/01-18 надано додаткові відомості щодо запитуваної інформації, а саме, що Семеняченко Н.О. з’явилася на дообстеження, рішення щодо результатів проведення перевірки обґрунтованості встановлення їй статусу особи з інвалідністю на час надання цієї інформації не прийнято.

4.3 Пояснення прокурора

У своїх поясненнях, наданих під час службового розслідування від 04.06.2026 та під час дисциплінарного провадження Семеняченко Н.О. пояснила, що рішенням конфіденційна інформація їй встановлено II групу інвалідності строком на 3 роки – до конфіденційна інформація, з черговим переоглядом до конфіденційна інформація. Зазначена група інвалідності визначена за загальним захворюванням на підставі комплексного          діагнозу із встановленням відповідного захворювання.

Причинами виникнення захворювань, що стали підставою для отримання інвалідності, вона вважає: конфіденційна інформація.

З 2018 року Семеняченко Н.О. перебуває конфіденційна інформація. Лікувалася конфіденційна інформація за місцем проживання. Приблизно за 2 роки до встановлення інвалідності стан здоров'я почав погіршуватися. Вона систематично конфіденційна інформація. Випадків госпіталізації з робочого місця у зв'язку із погіршенням стану здоров'я не було, акти нещасного випадку на виробництві не складалися.

Критерієм встановлення II групи інвалідності відповідно до п. 27 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою КМУ № 1317 від 03.12.2009, стало обмеження здатності до трудової діяльності II ступеня – нездатність до провадження окремих видів трудової діяльності з рекомендацією праці без тяжких фізичних навантажень. Наявність сукупності хронічних захворювань, що в комплексі спричиняли значне обмеження життєдіяльності та працездатності, також відповідала критеріям для встановлення цієї групи.

Мотивом отримання інвалідності Семеняченко Н.О. зазначає потребу в більш якісному лікуванні конфіденційна інформація, набутих під час роботи в органах прокуратури. Близьких родичів або знайомих у лікарсько- консультативних комісіях чи МСЕК вона не мала. Будь-яких коштів або матеріальних благ за проходження МСЕК та отримання інвалідності не надавала. До будь-кого з родичів, знайомих чи інших осіб щодо сприяння в проходженні МСЕК вона не зверталася.

Про участь у засіданні МСЕК її повідомили телефоном за декілька днів до засідання. Семеняченко Н.О. особисто прибула близько 13:00 до будівлі, розташованої конфіденційна інформація. Про результати засідання МСЕК їй повідомили окремо, запропонувавши отримати відповідний висновок у медичному закладі. Оскільки комісія розташована в межах міста Кременчука, а час її роботи давав змогу взяти участь у засіданні поза робочим часом, Семеняченко Н.О. не ініціювала питання щодо надання відпустки для участі в МСЕК. Інформацію про отримання групи інвалідності вона не доводила до відома керівника та кадрового підрозділу, вважаючи її такою, що відноситься до приватного / особистого життя і не підлягає розголошенню.

Отримана 09.08.2023 індивідуальна програма з реабілітації виконується відповідно до визначених рекомендацій комісії: конфіденційна інформація. Із заявами про надання додаткових відпусток у зв’язку з необхідністю проходження реабілітації чи лікування вона не зверталася, однак надані щорічні основні та додаткові відпустки (зокрема, конфіденційна інформація, та додаткові відпустки за вислугою років) використовувалися нею у тому числі для лікування та реабілітації.

Також, Семеняченко Н.О. вважає, що стан її здоров’я не перешкоджає належному виконанню службових обов'язків, оскільки наявне захворювання обмежує лише конфіденційна інформація, що безпосередньо не пов'язано з обов'язками, покладеними на неї відповідно до наказу про розподіл обов’язків у Кременчуцькій окружній прокуратурі. До кадрового підрозділу обласної прокуратури щодо облаштування робочого місця або створення спеціальних умов для виконання службових обов’язків як особи з інвалідністю вона не зверталася. Процесуальне керівництво у кримінальних провадженнях стосовно посадових осіб органів МСЕК або представництво інтересів держави у позовах щодо МСЕК нею не здійснювалося.

Про свій статус особи з інвалідністю Семеняченко Н.О. не повідомляла кадровий підрозділ та бухгалтерію Полтавської обласної прокуратури з метою зниження ставки єдиного соціального внеску. Соціальними гарантіями та пільгами у зв’язку з наявністю інвалідності (путівки на відпочинок, оплата комунальних послуг, пільговий проїзд, паркування, відповідні відпустки, грошова допомога, компенсація, знижки тощо) вона не користувалася. До органів соціального забезпечення з метою отримання путівки на санаторно-курортне лікування як особа з інвалідністю не зверталася.

Також, 03.10.2023 Семеняченко Н.О. звернулася до Управління ПФУ у               м. Кременчуці із заявою про призначення / перерахунок пенсії, надавши копію довідки МСЕК, довідку про присвоєння ІПН, копію трудової книжки, копію паспорту та документи про місце проживання. Відповідно до рішення Кременчуцького об'єднаного управління ПФУ від 17.10.2023 їй було призначено пенсію по інвалідності на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Надалі, на підставах, передбачених ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», призначену пенсію по інвалідності було перераховано. При цьому, ще з 27.08.2020 їй нараховувалася пенсія за вислугою років на підставі Закону України «Про прокуратуру». Таким чином, отримання II групи інвалідності не було пов’язане з набуттям права на пенсійні виплати, а зумовлено незадовільним станом здоров'я. З позовами до органів ПФУ вона не зверталася. Упродовж 2024–2025 років нарахування і виплата пенсійних виплат, пов’язаних із інвалідністю, не припинялася.

У листопаді 2025 року нею очно пройдено відповідне обстеження у ДУ «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ України».

В подальшому, у січні 2026 року рішенням Експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи ДУ «Український державний науково-дослідний інститут медико- соціальних проблем інвалідності МОЗ України» від 06.01.2026 Семеняченко Н.О. скасовано II групу інвалідності.

Про скасування групи інвалідності вона повідомила кадровий підрозділ обласної прокуратури та органи ПФУ шляхом надіслання відповідної інформації поштою та з використанням веб-порталу електронних послуг ПФУ. Рішення про скасування інвалідності у судовому порядку нею не оскаржувалося. З 06.01.2026 виплата їй пенсії припинено територіальним підрозділом ПФУ.

Семеняченко Н.О. заперечує будь-які протиправні дії зі свого боку чи використання свого службового становища при отриманні статусу особи з інвалідністю, тому вважає, що доводи дисциплінарної скарги необґрунтовані.

5. Правові джерела, що підлягають застосуванню

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пунктів 1, 3 Керівних принципів, що стосуються державних обвинувачів, які прийняті Восьмим конгресом Організації об’єднаних націй з попередження злочинності та поводження з правопорушниками (Гавана, Куба, 27.08.–07.09.1990), особи, відібрані для здійснення судового переслідування, повинні мати високі моральні якості та здібності, а також відповідну підготовку та кваліфікацію.

Згідно з підпунктом «b» Висновку № 3 (2008) «Про роль прокуратури за межами сфери кримінального права», прийнятого Консультативною радою європейських прокурорів (ССРЕ) на 3-му пленарному засіданні (Страсбург, 15 – 17.10.2008), держави, у яких прокурорські служби виконують функції за межами сфери кримінального права, мають забезпечити реалізацію цих функцій відповідно до принципів демократичної держави з верховенством права і, зокрема, дії прокурорів за межами сфери кримінального права мають характеризуватися чесністю.

Правові засади організації та діяльності прокуратури України, статус прокурорів, їхні загальні права й обов’язки визначено в Законі № 1697-VII.

Згідно з частиною третьою, пунктами 2, 3, 4 частини четвертої, частиною п’ятою статті 19 Закону № 1697-VII прокурор зобов’язаний діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, неухильно додержуватися присяги прокурора, правил прокурорської етики, зокрема не допускати поведінки, яка дискредитує його як представника прокуратури та може зашкодити авторитету прокуратури, не розголошувати відомості, які становлять таємницю, що охороняється законом, щорічно проходити таємну перевірку доброчесності.

Окрім того, законодавство, що становить правову основу регулювання відносин у сфері професійної етики та поведінки прокурорів, охоплює положення інших нормативних актів.

Відповідно до статті 1 Кодексу його завданням є підвищення авторитету органів прокуратури та сприяння зміцненню довіри громадян до них.

У статті 3 Кодексу, яким здійснюється правове регулювання відносин у сфері професійної етики та поведінки прокурорів, зазначено, що нормативною базою у цій сфері є також міжнародно-правові документи, у тому числі Конвенція про захист прав людини та основоположних свобод і рішення Європейського суду з прав людини, Керівні принципи ООН щодо ролі прокурорів, прийняті на Восьмому конгресі ООН у 1990 році, Стандарти професійної відповідальності та виклади основних обов’язків і прав прокурорів, ухвалені Міжнародною асоціацією прокурорів у 1999 році, Європейські інструкції з питань етики та поведінки прокурорів (Будапештські принципи), ухвалені Конференцією генеральних прокурорів країн – членів Ради Європи у 2005 році, та інші.

Статтею 4 Кодексу визначено основні принципи професійної етики та поведінки прокурорів, серед яких, зокрема: верховенство права та законність; професійна честь і гідність, формування довіри до прокуратури; доброчесність, зразковість поведінки та дисциплінованість.

Згідно зі статтею 10 Кодексу прокурор зобов’язаний діяти справедливо, неупереджено, додержуючись вимог закону щодо підстав, порядку та умов реалізації повноважень прокуратури в межах її функцій. Він має бути об’єктивним у відносинах з органами влади, громадськістю та окремими особами й усвідомлювати соціальну значимість прокурорської діяльності, міру відповідальності перед суспільством.

Статтею 11 Кодексу передбачено, що прокурор повинен постійно дбати про свою компетентність, професійну честь і гідність. Своєю доброчесністю, принциповістю, компетентністю, неупередженістю та сумлінним виконанням службових обов’язків сприяти підвищенню авторитету прокуратури та зміцненню довіри громадян до неї. У разі поширення неправдивих відомостей, які принижують його честь, гідність і ділову репутацію, за необхідності прокурор вживає заходів щодо спростування такої інформації, у тому числі в судовому порядку.

Формування довіри до прокуратури – одне з основних завдань професійної етики прокурора. Реалізація такого завдання можлива лише за умови спільної та постійної роботи прокурорів над авторитетом інституту прокуратури у суспільстві, що досягається їхньою кропіткою та відповідальною працею, доброчесністю, принциповістю, компетентністю, неупередженістю прокурорів та сумлінним виконанням ними службових обов’язків.

Із цього випливає повсякчасний обов’язок прокурора підтримувати честь і гідність своєї професії, завжди поводитися професійно, дотримуючись законів та правил прокурорської етики, завжди бути чесним і старанним, вільним від будь-яких надмірних впливів, добре обізнаним щодо відповідних правових та соціальних подій, а також поінформованим і стежити за змінами у законодавстві, що стосуються його діяльності.

У законодавстві немає визначень понять гідності й честі. Але, незважаючи на відсутність легальних дефініцій з указаних цінностей особи, гідність і честь, зокрема, належать до морально-етичних явищ глобального характеру, оскільки це не тільки правові, а й важливі філософські категорії.

У понятті «гідність» розкривається ставлення людини до самої себе і ставлення до неї з боку суспільства як самоцінності безвідносно до особистих якостей і заслуг. В його основу покладено уявлення про моральну рівність людей, ким би вони не були і яке б суспільне становище не займали. Гідність має будь-яка людина. Це означає, з одного боку, наявність самосвідомості, відповідальності та вимогливості до себе з боку самої особистості, а з другого – шанобливе ставлення суспільства, визнання за людиною певних прав. Берегти свою гідність, зокрема професійну, на практиці означає відповідність індивіда вимогам моралі, професійної етики, а також певний рівень моральної культури оточення, що дає змогу бачити в іншому подібного собі.

Під поняттям «честь» потрібно розуміти зовнішню оцінку особи з боку суспільства чи соціальної спільноти, членом якої вона є. Поняття «честь» і «гідність» доволі близькі, взаємозалежні, однак не тотожні.

У статті 16 Кодексу закріплено обов’язок прокурора бути взірцем доброчесності, спрямовувати свої дії на захист публічних інтересів і відмову від превалювання приватного інтересу.

Відповідно до статті 21 Кодексу прокурор діє на підставі закону, неупереджено, незважаючи на приватні інтереси, особисте ставлення до будь-яких осіб, на свої ідеологічні, релігійні або інші особисті погляди чи переконання. Прокурору слід уникати особистих зв’язків, фінансових і ділових взаємовідносин, що можуть вплинути на неупередженість і об’єктивність виконання професійних обов’язків, скомпрометувати звання прокурора, не допускати дій, висловлювань і поведінки, які можуть зашкодити його репутації та авторитету прокуратури, викликати негативний суспільний резонанс.

Наявність статусу прокурора покладає на особу посилену відповідальність, оскільки така особа є публічною, наділена владою та в очах суспільства представляє інституцію загалом, а тому недопущення поведінки, що може зашкодити репутації, є одним із головних складників етичності прокурора.

Згідно зі Стандартами професійної відповідальності та викладом основних обов’язків та прав прокурорів, прийнятими Міжнародною асоціацією прокурорів 23.04.1999, прокурори зобов’язані завжди підтримувати честь та гідність професії, вести себе професійно, відповідно до закону, згідно з правилами та етикою їхньої професії, в будь-який час дотримуватися найбільш високих норм чесності.

Етичні норми поширюються і на службову сферу, і на приватне життя прокурора, охоплюють як правила професійної діяльності в усіх аспектах, так і вимоги спеціального та загального законодавств і моральні засади суспільного життя. Зазначені норми формують стандарт поведінки, яка має бути взірцем законності, справедливості, дисципліни, людяності, порядності, ввічливості, спряти довірі й повазі суспільства до органів прокуратури і представників цієї професії (постанова Великої Палати Верховного Суду від 03.02.2021 у справі № 990/229/19). Як зазначено у постанові, ознаками некоректної та непристойної поведінки прокурорів можна вважати її компрометуючий (звання прокурора) характер, шкоду для репутації прокурора та авторитету органів прокуратури, наявність наслідків (негативний громадський резонанс).

Окрім того, у Висновку № 13 (2018) Консультативної ради європейських прокурорів «Незалежність, підзвітність та етика прокурорів» зазначено, що під словом «етика» розуміються всі керівні принципи, що встановлюють стандарти поведінки та практики, як у роботі, так і поза їхньою діяльністю, що очікується від усіх прокурорів, які працюють в прокуратурі чи від її імені. Прокурори повинні демонструвати абсолютну доброчесність у своїй поведінці. Вони повинні керуватися лише бажанням забезпечити дотримання закону.

Європейські керівні принципи з етики та поведінки для прокурорів «Будапештські керівні принципи», прийняті на 6-й Конференції Генеральних прокурорів Європи в Будапешті 31.05.2005 встановлюють стандарти поведінки та практичної діяльності, виконання яких очікується від усіх прокурорів, які працюють, або від імені органів прокуратури.

Зазначено, що прокурори повинні в усі часи і за всіх обставин: брати до уваги, що вони діють від імені всього суспільства і в публічних інтересах, намагатися підтримувати справедливий баланс між базовими інтересами суспільства та інтересами і правами людини, підтримувати честь і гідність своєї професії, твердо дотримуватися професійних стандартів і завжди вести себе професійно, не піддаватися впливу індивідуальних чи приватних інтересів.

Згідно зі статтею 33 Кодексу прокурори зобов’язані неухильно дотримуватися вимог цього Кодексу. Їх порушення має наслідком відповідальність, установлену законом. У разі систематичного (два і більше разів протягом одного року) або одноразового грубого порушення правил прокурорської етики, прокурора може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності.

У статті 8 Європейської Конвенції з прав людини та основоположних свобод визначено право на повагу до приватного та сімейного життя. Водночас стаття 8 передбачає можливість і межі втручання в це право у випадку, коли таке втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпек або економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров’я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

Згідно з рішенням РНБО «Щодо протидії корупційним та іншим правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів», яке введене в дію Указом Президента України від 22.10.2025 № 732/2024, із метою забезпечення захисту прав та законних інтересів громадян, посилення протидії корупції в державних органах і недопущення зловживань у сфері медико-соціальної експертизи, вирішено: рекомендувати Офісу Генерального прокурора спільно з іншими правоохоронними органами у місячний строк прозвітувати про вжиті заходи щодо виявлення, розслідування та протидії кримінальним правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів, а за результатами проведеної роботи ініціювати відповідні кадрові й організаційні рішення; Кабінету Міністрів України разом з Офісом Генерального прокурора доручено забезпечити проведення повторних перевірок рішень МСЕК, на підставі яких прокурорам встановлено інвалідність.

Згідно з вимогами статті 10 Закону України «Про Раду національної безпеки і оборони України» рішення РНБО, введені в дію указами Президента України, є обов’язковими до виконання органами виконавчої влади.

Відповідно до пункту 13 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1317, яка діяла до 01.01.2025, Центральна МСЕК МОЗ до 01.01.2025 була уповноважена на виконання постанови слідчого, прокурора, ухвали слідчого судді або за запитом правоохоронних органів / органів спеціального призначення з правоохоронними функціями відповідно до абзацу 4 пункту 13 цього Положення проводити перевірку обґрунтованості рішень та/або переогляд шляхом проведення медико-соціальної експертизи стосовно відповідної особи, зазначеної у запиті, постанові слідчого, прокурора, ухвалі слідчого судді, і приймати відповідні рішення. Медико-соціальна експертиза проводиться на підставі медичних документів, сформованих за результатами повного медичного обстеження та проведених необхідних досліджень на базі ДУ «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ України» або Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю навчально-наукового лікувального комплексу Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова. За результатом переогляду Центральна МСЕК МОЗ приймає рішення щодо скасування, підтвердження, зміни попереднього висновку або формування нового висновку. У разі відмови особи, зазначеної у запиті, постанові слідчого, прокурора, ухвалі слідчого судді, від повного медичного обстеження, проведення необхідних досліджень та/або неприбуття такої особи, крім випадків наявності виключних підстав, до ДУ «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ України» або Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю навчально-наукового лікувального комплексу Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова приймається рішення про скасування попереднього рішення комісії. Виключними підставами для перенесення строку проведення повного медичного обстеження є відрядження, тимчасова непрацездатність або мобілізація до Збройних Сил України.

У 2025 році надання / підтвердження / скасування статусу особи з інвалідністю регламентується такими основними нормативно-правовими актами: Законом України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 № 875-XII (далі – Закон від 21.03.1991                  № 875-XII) із змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» від 19.12.2024 № 4170-ІХ (далі – Закон від 19.12.2024 № 4170-ІХ), постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» від 15.11.2024 № 1338 (далі – постанова від 15.11.2024 № 1338).

Відповідно до частини першої статті 3 Закону від 21.03.1991 № 875-XII, у редакції Закону від 19.12.2024 № 4170-ІХ, інвалідність повнолітній особі встановлюється за результатами оцінювання повсякденного функціонування особи, проведеного експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 № 1338 (набула чинності 01.01.2025) на Центр оцінювання функціонального стану особи покладено, зокрема, проведення перевірки обґрунтованості рішень, прийнятих, у тому числі, медико-соціальними експертними комісіями, на виконання постанови слідчого, прокурора, ухвали слідчого судді або рішення, ухвали суду – стосовно особи, зазначеної в постанові слідчого, прокурора, ухвалі слідчого судді або рішенні, ухвалі суду, а також за результатами моніторингу проведення оцінювання повсякденного функціонування особи. При цьому, якщо за результатами перевірки обґрунтованості прийнято рішення про необхідність проведення повторного оцінювання особи, оцінювання в такому випадку здійснюється на підставі медичних документів, сформованих за результатами повного медичного обстеження та необхідних досліджень, проведених на базі ДУ «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ України» або Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова. За результатами перевірки обґрунтованості рішень та оцінювання Центр оцінювання функціонального стану особи приймає рішення щодо скасування, підтвердження або формування нового рішення. У разі відмови особи, зазначеної у постанові слідчого, прокурора або ухвалі слідчого судді, від повного медичного обстеження, проведення необхідних досліджень та/або неприбуття такої особи, крім випадків наявності виключних підстав, до ДУ «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ України» або Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю навчально-наукового лікувального комплексу Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова приймається рішення про скасування попереднього рішення експертної команди або медико-соціальної експертної комісії. Виключними підставами для таких осіб для перенесення строків медичних обстежень є відрядження, тимчасова непрацездатність або мобілізація до Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями.

6. Оцінка встановлених обставин і мотиви ухвалення рішення

Відповідно до вимог законодавства інформація про стан здоров’я                  Семеняченко Н.О. конфіденційна, у дисциплінарному провадженні не поширюється.

Доводи дисциплінарної скарги перевірено виключно в межах встановленої законом компетенції, а саме надано оцінку тільки фактам, які можуть свідчити про наявність або відсутність у діях прокурора складу дисциплінарного проступку та про ступінь її вини.

Думка скаржника про можливі протиправні дії прокурора                     Семеняченко Н.О. не ґрунтується на фактах, які можуть це підтвердити. Так,  скаржник вказав лише те, що Семеняченко Н.О., знаючи, що вона конфіденційна інформація, які би відповідали критеріям встановлення II групи інвалідності, у 2023 році звернулася до МСЕК про визнання її інвалідом відповідної групи.

Дисциплінарне провадження відкрито у зв’язку з можливими ознаками дисциплінарних проступків, передбачених пунктами 5, 6 ч. 1 ст. 43 Закону                        № 1697-VII, а саме: вчинення дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури; систематичне (два і більше разів протягом одного року) або одноразове грубе порушення правил прокурорської етики, в діях прокурора Семеняченко Н.О.

Тому зазначені в дисциплінарній скарзі дії прокурора розглянуто крізь призму їх відповідності чи невідповідності вимогам нормативно-правових актів.

Під час надання оцінки обставинам, викладеним у дисциплінарній скарзі, Комісія діє виключно в межах компетенції, встановленої Законом № 1697-VII, тобто надає оцінку тим фактам, які можуть свідчити про наявність або відсутність у діях прокурора складу дисциплінарного проступку та про ступінь його вини, підтверджені матеріалами дисциплінарного провадження.

Дисциплінарному проступку, як і будь-якому протиправному діянню притаманна визначена єдність об’єктивних і суб’єктивних ознак, сукупність яких називається складом правопорушення. Об’єктивну сторону дисциплінарного проступку характеризують такі елементи, як протиправне діяння (бездіяльність), можливі шкідливі наслідки, причинно-наслідковий зв’язок між діянням і шкідливими наслідками, а також час і місце діяння. Суб’єктивну сторону дисциплінарного проступку характеризує вина.

Відсутність конкретних відомостей про хоча б один із цих елементів виключає наявність дисциплінарного проступку.

Згідно з усталеною практикою Комісії дисциплінарним проступком прокурора необхідно вважати протиправну, винну дію або бездіяльність, прийняття рішення чи його неприйняття, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні прокурором своїх посадових обов’язків та інших вимог, встановлених Законом № 1697-VII та іншими нормативно-правовими актами, за яке до нього може бути застосоване дисциплінарне стягнення.

Оцінюючи дії прокурора Семеняченко Н.О., Комісія виходить із вимог законодавства, встановлених обставин і з принципу доведення «баланс ймовірностей», згідно з яким сукупність зібраних під час перевірки доказів переконує в тому, що порушення швидше не доведене, аніж доведене.

На прокурора Семеняченко Н.О. відповідно до вимог статті 19 Закону                   № 1697-VII покладено обов’язок неухильного дотримання Присяги прокурора. Діяти вона могла лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, і зобов’язана додержуватись правил прокурорської етики, зокрема, не допускати поведінки, яка дискредитує її як представника прокуратури та може зашкодити авторитету прокуратури.

У дисциплінарному провадженні встановлено такі обставини.

Семеняченко Н.О. у кримінальному провадженні № конфіденційна інформація про підозру не повідомляли, жодного доказу її винуватості у вчиненні будь-якого кримінального правопорушення скаржник не надав.

Службовим розслідуванням, яке провела Генеральна інспекція Офісу Генерального прокурора, за результатами якого виконувач обов’язків Генерального прокурора 13.12.2024 затвердив висновок, об’єктивних даних, що вказували б на використання прокурорами органів прокуратури, службових повноважень або службового статусу та пов’язаних із цим можливостей з метою отримання інвалідності, а також на порушення вимог ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» при здійсненні процесуального керівництва досудовим розслідуванням у кримінальних провадженнях, не здобуто.

Під час службового розслідування, проведеного Полтавською обласною прокуратурою, висновок якого затверджено скаржником 04.05.2026, відомостей про те, що прокурором Семеняченко Н.О. використовувались службові повноваження або службовий статус та пов’язані із цим можливості на користь своїх приватних інтересів під час отримання інвалідності не здобуто. Службовим розслідуванням встановлено, що Семеняченко Н.О. проявила належну ініціативу щодо підтвердження законності встановлення їй інвалідності, дотримується вимог законодавства та демонструє відкритість до процедур перевірки доброчесності. Зазначені дії є проявом високого рівня професійної відповідальності, підтверджують дотримання етичних стандартів прокурорської діяльності та спрямовані на збереження особистої і професійної репутацій.

Крім того Комісія враховує дані, здобуті під час службового розслідування від  04.05.2026, зокрема, що прокурору Семеняченко Н.О. рішенням МСЕК від 09.08.2023 встановлено II групу інвалідності строком на 3 роки – до 01.09.2026. Зазначена група інвалідності визначена за конфіденційна інформація на підставі конфіденційна інформація. У листопаді 2025 року прокурором                          Семеняченко Н.О. за першим викликом ДУ «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ України» очно пройдено обстеження в цій установі. За результатами вказаного обстеження в січні 2026 року рішенням Експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи від 06.01.2026 Семеняченко Н.О. скасовано II групу інвалідності. Встановлені обставини засвідчують, що прокурор Семеняченко Н.О. проявила належну ініціативу щодо підтвердження законності встановлення їй інвалідності.

Таким чином, можна дійти висновку, що Семеняченко Н.О. виконала рішення РНБО щодо перевірки обґрунтованості встановлення їй статусу особи з інвалідністю.

З огляду на викладене, на час прийняття Комісією рішення, підставу подання дисциплінарної скарги (вчинення Семеняченко Н.О. протиправних дій при встановленні їй групи інвалідності) не підтверджено матеріалами дисциплінарного провадження. Доводи скаржника по те, що Семеняченко Н.О. вчинила протиправні дії, зібраними у дисциплінарному провадженні відомостями не підтверджено, жодних даних про вчинення нею таких дій не встановлено.

Встановлено лише факти: набуття Семеняченко Н.О. статусу особи з інвалідністю ІІ групи у зв’язку з наявними захворюваннями, який у подальшому за результатами перевірки уповноваженим органом – ДУ «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ України», скасовано.

Члени Комісії не володіють знаннями у галузі медицини, діють на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому не надають оцінки медичним критеріям встановлення інвалідності або медичній документації.

Прокурор, як і будь-який інший громадянин, має право діяти в особистих приватних інтересах, якщо ці дії та інтереси не порушують вимог чинного законодавства.

Згідно з пунктом 62 Положення про порядок роботи відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження, Комісія не може приймати рішення на підставі припущень, неперевіреної чи недостовірної інформації.

Таким чином, за результатами дисциплінарного провадження викладені у дисциплінарній скарзі доводи про наявність у діях прокурора Семеняченко Н.О. дисциплінарних проступків, передбачених пунктами 5, 6 (дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури; систематичне (два і більше разів протягом одного року) або одноразове грубе порушення правил прокурорської етики) ч. 1 ст. 43 Закону            № 1697-VII, не підтверджено.

З огляду на викладене Комісія вважає, що дисциплінарне провадження стосовно прокурора Семеняченко Н.О. підлягає закриттю у зв’язку з відсутністю в її діях складу дисциплінарного проступку.

Інших обставин, що мають значення для прийняття рішення, під час дисциплінарного провадження не встановлено.

На підставі викладеного, керуючись статтями 43, 47, 48, 50, 77, 78 Закону України «Про прокуратуру», пунктами 108, 110–113, 115 Положення про порядок роботи відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження, Комісія,

ВИРІШИЛА:

Дисциплінарне провадження № 07/3/2-858дс-381дп-25 стосовно прокурора Кременчуцької окружної прокуратури Полтавської області Семеняченко Ніни Олексіївни закрити.

Копії рішення надіслати скаржнику та прокурору Семеняченко Н.О.

Прокурор може оскаржити рішення, прийняте за результатами дисциплінарного провадження, до адміністративного суду, юрисдикція якого поширюється на місто Київ, або до Вищої ради правосуддя протягом одного місяця з дня вручення йому чи отримання ним поштою копії рішення.


Головуючий

 

Максим РАДЗІВОН

 

Члени Комісії:

 

 

Світлана БОБРОВНИК

 

 

 

Олег БУЛУЛУКОВ

 

 

 

Ніна ГАРБУЗА

 

Катерина КОВАЛЬ

 

Дмитро КУРИЛЕНКО

 

Віталій МАВРОДІ

 

 

 

Євгенія МНИШЕНКО

 

 

 

Тетяна СТЕПАНОВА