01.04.2026

Рішення №187дп-26


Про закриття дисциплінарного провадження стосовно заступника начальника відділу Вінницької окружної прокуратури Радзілевича Дмитра Анатолійовича

 
кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів

РІШЕННЯ
№187дп-26

01 квітня 2026

Київ

Про закриття дисциплінарного провадження стосовно заступника начальника відділу Вінницької окружної прокуратури Радзілевича Дмитра Анатолійовича


Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів (далі – Комісія, КДКП) у складі: головуючого Радзівона М.О., членів – Бобровник С.В., Булулукова О.Ю., Гарбузи Н.В., Коваль К.П., Куриленка Д.В., Мавроді В.В.,  Мнишенко Є.С., Степанової Т.В., розглянувши висновок про відсутність дисциплінарного проступку в діях заступника начальника відділу Вінницької окружної прокуратури Радзілевича Дмитра Анатолійовича (далі – прокурор Радзілевич Д.А.) у дисциплінарному провадженні № 07/3/2-636дс-158дп-25,

 

УСТАНОВИЛА:

 

1. Відомості про прокурора, стосовно якого здійснюється дисциплінарне провадження

 

Радзілевич Д.А. в органах прокуратури працює з квітня 2015 року, а  із  липня 2025 року перебуває на посаді заступника начальника першого відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Дніпропетровської обласної прокуратури.

Присягу прокурора склав 30 квітня 2015 року. Із положеннями Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів, затвердженого всеукраїнською конференцією прокурорів 27 квітня 2017 року (далі  – Кодекс), ознайомлений 08 квітня 2021 року.

Характеризується позитивно. Дисциплінарних стягнень не має.

 

2. Відомості щодо етапів дисциплінарного провадження

 

До Комісії 18 липня 2025 року надійшла дисциплінарна скарга виконувача обов’язків керівника Генеральної інспекції Дзюби І.І. (далі – скаржник) про вчинення дисциплінарного проступку прокурором Радзілевичем Д.А.

Автоматизованою системою розподілу для вирішення питання про відкриття дисциплінарного провадження дисциплінарну скаргу розподілено члену Комісії Мнишенко Є.С., 25 липня 2025 року вона прийняла рішення про відкриття дисциплінарного провадження № 07/3/2-636дс-158дп-25 та провела перевірку викладених у ній обставин.

Рішенням Комісії від 11 вересня 2025 року № 398дп-25 продовжено строк перевірки відомостей про наявність підстав для притягнення прокурора Радзілевича Д.А. до дисциплінарної відповідальності у дисциплінарному провадженні № 07/3/2-636дс-158дп-25 до 17 жовтня  2025 року.

За результатами перевірки член Комісії Мнишенко Є.С. 18 березня 2026 року склала висновок про відсутність дисциплінарного проступку в діях прокурора Радзілевича Д.А., і разом із матеріалами дисциплінарного провадження передала висновок на розгляд КДКП.

Скаржника та прокурора своєчасно й належним чином повідомлено про час і місце проведення засідання Комісії 01 квітня 2026 року.

У засіданні Комісії взяла участь прокурор ОСОБА_1, яка погодилась з висновком члена Комісії та просила закрити дисциплінарне провадження.

Прокурор Радзілевич Д.А. на засідання Комісії не з’явився, надіслав клопотання про розгляд висновку за його відсутності. Із висновком члена Комісії погодився та просив закрити дисциплінарне провадження.

За вказаних обставин Комісія, враховуючи вимоги пункту 1 частини третьої статті 47 Закону України «Про Прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII (далі закон № 1697-VII), прийняла рішення про розгляд висновку за відсутності прокурора.

Член Комісії Мнишенко Є.С. на підставі пункту 8 Положення про порядок роботи відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження, заявила усне клопотання про проведення закритого засідання з одночасним визначенням осіб, допущених до участі в такому засіданні, із метою недопущення розголошення відомостей, що охороняються законом.

Комісія задовольнила клопотання члена Комісії Мнишенко Є.С. про проведення закритого засідання з одночасним визначенням осіб, допущених до участі в такому засіданні.

 

3. Зміст дисциплінарної скарги

 

Скаржник зазначив, що прокурор Радзілевич Д.А., усвідомлюючи відсутність у нього втрати працездатності, здатності до самостійного пересування, самообслуговування, спілкування, орієнтації та контролю за своєю поведінкою, звернувся до медико-соціальної експертної комісії(далі – МСЕК) із заявою про визнання його особою з інвалідністю.

Таким чином, на думку скаржника, прокурор Радзілевич Д.А., умисно, достовірно знаючи та розуміючи визначені законодавством вимоги до поведінки прокурора, зокрема передбачені статтею 19 Закону № 1697-VII , діяв усупереч цим вимогам, порушував правила прокурорської етики, чим дискредитував себе як представника держави та прокурора і зашкодив авторитету органів прокуратури як державної інституції загалом.

За таких обставин скаржник вважав, що в діях прокурора Радзілевича Д.А. наявні ознаки дисциплінарного проступку, передбаченого пунктами 5 та 6 частини першої статті 43 Закону № 1697-VII, а саме: вчинення дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури; систематичне (два і більше разів протягом одного року) або одноразове грубе порушення правил прокурорської етики.

 

4. Обставини, установлені під час здійснення дисциплінарного провадження

 

Заслухавши доповідача – члена Комісії Мнишенко Є.С., представника скаржника ОСОБА_1, письмові пояснення прокурора Радзілевича Д.А., вивчивши висновок і дослідивши матеріали дисциплінарного провадження, Комісія встановила таке.

У жовтні 2024 року в медіа з’явилася інформація про викриття на незаконному збагаченні голови Хмельницької обласної МСЕК ОСОБА_2. Під час обшуків, проведених за місцями її проживання та роботи, виявлено значну суму готівкових коштів.

Спростовані або сумнівні рішення МСЕК супроводжувалися звинуваченнями в корупційних схемах і фальсифікаціях медичної документації.

У медіа зазначалося, що окремі державні службовці, прокурори та правоохоронці, знаючи про недостовірність медичних документів, використовували їх з метою подання до органів соціального захисту для незаконного одержання пенсій по інвалідності за рахунок коштів Державного бюджету України.

В органах прокуратури також було виявлено достатньо велику кількість випадків установлення інвалідності за підозрілих обставин.

З огляду на негативний суспільний резонанс, критику безкарності, вимоги забезпечення справедливих розслідувань 22 жовтня 2024 року Президент України ініціював провести засідання Ради національної безпеки і оборони України (далі – РНБО), за результатами якого прийнято рішення «Щодо протидії корупційним та іншим правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів», що введено в дію Указом Президента України від 22 жовтня 2024 року № 732/2024.

З метою забезпечення належного захисту прав та законних інтересів громадян, посилення протидії корупції в державних органах і недопущення зловживань у сфері медико-соціальної експертизи РНБО вирішила:

– рекомендувати Офісу Генерального прокурора спільно з іншими правоохоронними органами у місячний строк прозвітувати про вжиті заходи щодо виявлення, розслідування та протидії кримінальним правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів, а за результатами проведеної роботи ініціювати відповідні кадрові й організаційні рішення;

– Кабінету Міністрів України разом з Офісом Генерального прокурора забезпечити проведення повторних перевірок рішень МСЕК, на підставі яких прокурорам установлено інвалідність.

Згідно з довідкою до акта огляду Одеською обласною медико соціальною експертною комісією (далі – МСЕК) № 887357 від 24 червня 2024 року видано довідку до акта огляду щодо встановлення Радзілевичу Д.А. ІІ групи інвалідності на строк до липня 2026 року. Датою чергового переогляду визначено 22 червня 2026 року.

У зв’язку з цим Генеральна інспекція 14 липня 2025 року до КДКП надіслала дисциплінарну скаргу про можливе вчинення прокурором Радзілевичем Д.А. дисциплінарного проступку.

Після відкриття дисциплінарного провадження стосовно прокурора член Комісії, яка проводила перевірку у дисциплінарному провадженні, ініціювала проведення службового розслідування за фактами, викладеними у дисциплінарній скарзі, яке призначене наказом керівника Дніпропетровської обласної прокуратури від 07 серпня 2025 року № 135.

Під час службового розслідування Радзілевич Д.А. пояснив, що на даний час має II групу інвалідності. 25 травня 2021 року відповідно до довідки до акта огляду МСЕК № 171364, якою йому встановлено ІІ групу інвалідності пов’язану із виконанням обов’язку військової служби, строком до 01 червня 2022 року, із визначенням дати чергового переогляду 23 травня 2022 року.

Надалі, 23 травня 2022 року за результатами проведеного переогляду прокурору Радзілевичу Д.А. видано довідку до акта огляду МСЕК № 527513, якою інвалідність встановлено строком до 01 серпня 2024 року, з визначенням дати чергового переогляду травень 2024 року.

Згодом, 24 червня 2024 року, прокурору Радзілевичу Д.А. видано довідку до акта огляду МСЕК № 887357, якою інвалідність встановлено строком до 01 липня 2026 року, з визначенням дати переогляду червень 2026 року.

Згідно з листом від 07 серпня 2025 року  Вінницької обласної прокуратури з аналізу матеріалів особової справи прокурора Радзілевича Д.А. вбачається, що Радзілевич Д.А. надав до кадрового підрозділу обласної прокуратури копії довідок до актів огляду медико-соціальною експертною комісією, які підтверджували встановлення йому ІІ групи інвалідності.

Індивідуальна програма реабілітації Радзілевича Д.А. як особи з інвалідністю до обласної прокуратури не надходила, із відповідного питання до кадрового підрозділу він не звертався.

У зв’язку з цим заходи щодо облаштування його робочого місця, корегування робочого графіка, а також заходи трудової реабілітації, у тому числі направлення на санаторно-курортне лікування, не здійснювалися.

Також встановлено, що з питань створення спеціальних умов праці або забезпечення спеціальним обладнанням робочого місця Радзілевич Д.А. до обласної прокуратури не звертався.

Згідно з листом від 07 серпня 2025 року інформація щодо отримання Радзілевичем Д.А. виплат з Пенсійного фонду України відповідно до Закону України «Про прокуратуру» за вислугою років, або у зв’язку із встановленням інвалідності, а також щодо користування іншими соціальними гарантіями, пов’язаними з інвалідністю, у Вінницькій обласній прокуратурі відсутня.

Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік Радзілевич Д.А. отримав від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області пенсію у розмірі 280 860 грн відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Крім того, встановлено, що направлення на ім’я Радзілевича Д.А. для проходження медико-соціальної експертної комісії до Вінницької обласної прокуратури не надходило.

Щодо виконання військового обов’язку встановлено, що Радзілевич Д.А. є військовозобов’язаним. Під час роботи в органах Вінницької обласної прокуратури він перебував на військовому обліку у Хаджибейському районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки м. Одеси. За результатами повторного проходження військово-лікарської комісії 22.01.2022 його було визнано придатним до військової служби у військових частинах забезпечення, територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, навчальних центрах, установах, медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення та охорони.

Відповідно до інформації Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора слідчі Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань за процесуального керівництва прокурорів Офісу Генерального прокурора здійснюють досудове розслідування у кримінальному провадженні № (конфіденційна інформація) від 21 жовтня 2024 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених частиною четвертою статті 27 частини другої статті 358, частиною четвертою статті 358, частинами першою та другою статті 366, частинами четвертою, п’ятою статті 190, частиною четвертою статті 191, частиною другою статті 364, статтею 368-5, частиною третьою статті 369 КК України.

Під час досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні перевірці підлягають обставини законності встановлення МСЕК груп інвалідності працівникам низки державних і правоохоронних органів, зокрема й працівникам органів прокуратури, що стало підставою для нарахування та виплати їм із Державного бюджету України відповідних пенсій.

У зв’язку з цим перед Міністерством охорони здоров’я України ініційовано питання щодо організації перевірки достовірності діагнозів і достатності підстав для встановлення груп інвалідності низку працівників державних і правоохоронних органів, зокрема і стосовно вказаного прокурора.

Відповідно до висновку службового розслідування від 04 листопада 2025 року до Дніпропетровської обласної прокуратури з Вінницької обласної прокуратури надійшло доручення заступника Генерального прокурора від 10.09.2025 № 31/2/1-83918вих-25 щодо ознайомлення Радзілевича Д.А. з інформацією про необхідність прибуття до 30.09.2025 до державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров’я України» для проходження медичного обстеження. Водночас у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю та відсутністю Радзілевича Д.А. на роботі у зазначений період ознайомити його з вказаною інформацією не вдалося. Після виходу на роботу 29.10.2025 Радзілевич Д.А. ознайомився з інформацією про необхідність проходження медичного обстеження та, за його поясненнями, погодив дату і час проходження обстеження у зазначеному медичному закладі.

З матеріалів зібраних під час перевірки вбачається, що Радзілевич Д.А. виконав вимоги та перебував на стаціонарному лікуванні у вказаному медичному закладі для здійснення переогляду.

Відповідно до листа ДУ «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров’я України» Радзілевич Д.А. з 03 до 07 листопада 2025 року перебував на стаціонарному лікуванні у вказаному медичному закладі.

Наразі інформація щодо результатів перевірки правильності винесення медико-соціальною експертною комісією рішення про встановлення групи інвалідності Радзілевичу Д.А. відсутня.

Прокурора Радзілевича Д.А. у межах кримінального провадження № (конфіденційна інформація) для проведення допиту чи інших процесуальних дій не викликали, не допитували, про підозру йому не повідомляли, заходів забезпечення не застосовували.

Водночас старший групи прокурорів у цьому провадженні надав дозвіл на розголошення відомостей досудового розслідування стосовно указаної особи.

4.1 Стислий зміст висновку службового розслідування

 

Відповідно до наказу керівника Дніпропетровської обласної прокуратури від 07 серпня 2025 року № 135 проведено службове розслідування за фактом можливого використання своїх службових повноважень або службового статусу та пов’язаних із цим можливостей на користь своїх приватних інтересів або приватних інтересів третіх осіб, вчинення дій що порочать звання прокурора та можуть викликати сумнів у чесності та непідкупності органів прокуратури під час оформлення інвалідності  прокурором Радзілевичем Д.А.

Під час службового розслідування обставини набуття Радзілевичем Д.А.  групи інвалідності, оформлення пенсії по інвалідності та здійснення відповідних пенсійних виплат підтверджено.

Водночас установлено, що 29.10.2025 Радзілевич Д.А. отримав виклик до державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров’я України» для проходження додаткового обстеження. Станом на момент завершення службового розслідування повторне обстеження в зазначеній установі тривало.

 

5. Пояснення прокурора

 

Радзілевич Д.А. зазначив, що доводи дисциплінарної скарги виконувача обов’язків керівника Генеральної інспекції Дзюби І.І. про нібито вчинення ним дій в особистих інтересах під час оформлення групи інвалідності та порушення правил прокурорської етики не відповідають дійсності.

Прокурор зазначив, що у квітні 2015 року був призваний Київським районним військовим комісаріатом на військову службу, у зв’язку з чим йому було присвоєно військове звання лейтенанта юстиції. За результатами призову його було направлено для проходження військової служби до військової прокуратури Одеського гарнізону на посаду прокурора.

Радзілевич Д.А. звернув увагу, що після випадку (конфіденційна інформація) у робочий час він проходив лікування протягом двох-трьох тижнів, де йому було встановлено діагноз – (конфіденційна інформація). За цим фактом військовою прокуратурою Південного регіону було проведено службове розслідування та видано відповідну довідку про отримання (конфіденційна інформація).

Прокурор наголосив, що після отриманої (конфіденційна інформація) стан його здоров’я поступово погіршувався: (конфіденційна інформація). У зв’язку з цим він неодноразово звертався за медичною допомогою до лікарів Військово-медичного клінічного центру Південного регіону.

Радзілевич Д.А. звернув увагу, що у 2021 році у зв’язку з реформуванням органів прокуратури та необхідністю проходження військово-лікарської комісії він отримав направлення на проходження відповідного медичного огляду. За результатами проходження військово-лікарської комісії йому було повідомлено про непридатність до військової служби за станом здоров’я та необхідність направлення медичних документів до обласної медико-соціальної експертної комісії.

Прокурор зазначив, що після подання необхідних медичних документів до відповідної комісії за результатами її розгляду йому було встановлено ІІ групу інвалідності у зв’язку з (конфіденційна інформація), отриманим під час виконання обов’язків військової служби. Після отримання довідки медико-соціальної експертної комісії йому було роз’яснено необхідність звернення до органів Пенсійного фонду України для оформлення пенсійного забезпечення.

У зв’язку з викладеним він вважає, що підстав для дисциплінарної відповідальності немає, а скарга має бути відхилена як безпідставна.

 

6. Джерела права, що підлягають застосуванню, і юридична оцінка встановлених обставин

 

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 32 Конституції України заборонено збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

У 2025 році надання / підтвердження / скасування  статусу особи з інвалідністю регламентувалося такими основними нормативно-правовими актами: Законом України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від  21 березня 1991 року № 875-XII (далі – Закон від 21 березня 1991 року №  875-XII) із змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» від 19 грудня 2024 року № 4170-ІХ (далі  – Закон від 19 грудня 2024 року № 4170-ІХ), постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» від 15 листопада 2024 року № 1338 (далі – постанова від 15 листопада 2024 року № 1338).

Центр оцінювання функціонального стану особи (далі – ЦОФСО) проводить перевірку обґрунтованості рішень, прийнятих під час оцінювання та/або прийнятих медико-соціальними експертними комісіями (пункт 51 постанови від 15 листопада 2024 року № 1338):

– на виконання постанови слідчого, прокурора, ухвали слідчого судді стосовно особи, зазначеної у постанові слідчого, прокурора або ухвалі слідчого судді;

– за запитом робочої групи із забезпечення здійснення моніторингу у сфері оцінювання повсякденного функціонування особи, утвореної керівником обласної, Київської міської держадміністрації (військової адміністрації) (далі – робоча група з моніторингу);

– за результатами моніторингу оцінювання, здійснення якого забезпечується ЦОФСО.

Членам робочих груп з моніторингу забезпечується доступ до інформації про рішення, прийняті експертними командами та медико-соціальними експертними комісіями (без зазначення наявних у таких рішеннях персональних даних осіб, яким проведено оцінювання, та осіб, які входять до складу відповідних експертних команд і комісій).

Оцінювання проводиться на підставі медичних документів, сформованих за результатами повного медичного обстеження та проведених необхідних досліджень на базі Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров’я України» або Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю навчально-наукового лікувального комплексу Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова.

За результатами перевірки обґрунтованості рішень та оцінювання ЦОФСО приймає рішення щодо скасування, підтвердження або формування нового рішення. У разі відмови особи, зазначеної у постанові слідчого, прокурора або ухвалі слідчого судді, від повного медичного обстеження, проведення необхідних досліджень та/або неприбуття такої особи, крім випадків наявності виключних підстав, до Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров’я України» або Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю навчально-наукового лікувального комплексу Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова приймається рішення про скасування попереднього рішення експертної команди.

Виключними підставами для таких осіб для перенесення строків медичних обстежень є відрядження, тимчасова непрацездатність або мобілізація до Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями.

На момент встановлення Радзілевичу Д.А. у 2020 році інвалідності зазначені питання регламентувалися: Положенням про медико-соціальну експертизу та Положенням про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 року № 1317 «Питання медико-соціальної експертизи», Інструкцією про встановлення груп інвалідності, затвердженою наказом МОЗ України від 05 вересня 2011 року № 561 «Про затвердження Інструкції про встановлення груп інвалідності».

Відповідно до пунктів 1, 3 Керівних принципів, що стосуються державних обвинувачів, які прийняті Восьмим конгресом Організації Об’єднаних Націй з попередження злочинності та поводження з правопорушниками (Гавана, Куба, 27 серпня – 07 вересня 1990 року), особи, відібрані для здійснення судового переслідування, повинні мати високі моральні якості та здібності, а також відповідну підготовку та кваліфікацію.

Згідно з підпунктом «b» Висновку № 3 (2008) «Про роль прокуратури за межами сфери кримінального права», прийнятого Консультативною радою європейських прокурорів (ССРЕ) на 3-му пленарному засіданні (Страсбург, 15 – 17 жовтня 2008 року), держави, у яких прокурорські служби виконують функції за межами сфери кримінального права, мають забезпечити реалізацію цих функцій відповідно до принципів демократичної держави з верховенством права і, зокрема дії прокурорів за межами сфери кримінального права мають характеризуватися чесністю.

Правові засади організації та діяльності прокуратури України, загальні права й обов’язки прокурора визначено в Законі № 1697-VII.

Згідно з пунктами 3, 4 частини четвертої статті 19 Закону № 1697–VII прокурор зобов’язаний діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, неухильно додержуватися правил прокурорської етики, зокрема не допускати поведінки, яка дискредитує його як представника прокуратури та може зашкодити авторитету прокуратури.

Окрім того, законодавство, що становить правову основу регулювання відносин у сфері професійної етики та поведінки прокурорів, охоплює положення інших нормативних актів.

Відповідно до статті 1 завданням Кодексу є підвищення авторитету органів прокуратури та сприяння зміцненню довіри громадян до них.

У статті 3 Кодексу, яким здійснюється правове регулювання відносин у сфері професійної етики та поведінки прокурорів, зазначено, що нормативною базою у цій сфері є також міжнародно-правові документи, у тому числі: Конвенція про захист прав людини та основоположних свобод і рішення Європейського суду з прав людини; Керівні принципи ООН щодо ролі прокурорів, прийняті на Восьмому конгресі ООН у 1990 році; Стандарти професійної відповідальності та виклади основних обов’язків і прав прокурорів, ухвалені Міжнародною асоціацією прокурорів у 1999 році; Європейські інструкції з питань етики та поведінки прокурорів (Будапештські принципи), ухвалені Конференцією генеральних прокурорів країн – членів Ради Європи у 2005 році.

У статті 4 Кодексу визначено основні принципи професійної етики та поведінки прокурорів, серед яких, зокрема: верховенство права та законність; професійна честь і гідність, формування довіри до прокуратури; доброчесність, зразковість поведінки та дисциплінованість.

Статтею 10 Кодексу передбачено, що прокурор зобов’язаний діяти справедливо, неупереджено, додержуючись вимог закону щодо підстав, порядку та умов реалізації повноважень прокуратури в межах її функцій. Він має бути об’єктивним у відносинах з органами влади, громадськістю та окремими особами й усвідомлювати соціальну значимість прокурорської діяльності, міру відповідальності перед суспільством.

Згідно зі статтею 11 Кодексу прокурор повинен постійно дбати про свою компетентність, професійну честь і гідність. Своєю доброчесністю, принциповістю, компетентністю, неупередженістю та сумлінним виконанням службових обов’язків сприяти підвищенню авторитету прокуратури та зміцненню довіри громадян до неї. У разі поширення неправдивих відомостей, які принижують його честь, гідність і ділову репутацію, за необхідності прокурор вживає заходів щодо спростування такої інформації, у тому числі в судовому порядку.

Формування довіри до прокуратури – одне з основних завдань професійної етики прокурора. Реалізація такого завдання можлива лише за умови спільної та постійної роботи прокурорів над авторитетом інституту прокуратури в суспільстві, що досягається їхньою кропіткою та відповідальною працею, доброчесністю, принциповістю, компетентністю, неупередженістю прокурорів і сумлінним виконанням ними службових обов’язків.

Із цього випливає повсякчасний обов’язок прокурора підтримувати честь і гідність своєї професії, завжди поводитися професійно, дотримуючись законів та правил прокурорської етики, завжди бути чесним і старанним, вільним від будь-яких надмірних впливів, добре обізнаним щодо відповідних правових та соціальних подій, а також поінформованим і стежити за змінами у законодавстві, що стосуються його діяльності.

У законодавстві, як відомо, немає визначень понять гідності й честі, що є цілком закономірним. Але, незважаючи на відсутність легальних дефініцій з указаних цінностей особи, гідність і честь, зокрема, належать до морально етичних явищ глобального характеру, оскільки це не тільки правові, а й важливі філософські категорії.

У понятті «гідність» розкривається ставлення людини до самої себе та ставлення до неї з боку суспільства як самоцінності безвідносно до особистих якостей і заслуг. У його основу покладено уявлення про моральну рівність людей, ким би вони не були і яке би суспільне становище не займали. Гідність має будь-яка людина. Це означає, з одного боку, наявність самосвідомості, відповідальності та вимогливості до себе з боку самої особистості, а з другого – шанобливе ставлення суспільства, визнання за людиною певних прав. Берегти свою гідність, зокрема професійну, на практиці означає відповідність індивіда вимогам моралі, професійної етики, а також певний рівень моральної культури оточення, що дає змогу бачити в іншому подібного собі.

Під поняттям «честь» потрібно розуміти зовнішню оцінку особи з боку суспільства чи соціальної спільноти, членом якої вона є. Поняття «честь» і «гідність» доволі близькі, взаємозалежні, однак не тотожні.

У статті 16 Кодексу закріплено обов’язок прокурора бути взірцем доброчесності, спрямовувати свої дії на захист публічних інтересів і відмову від превалювання приватного інтересу.

Відповідно до статті 21 Кодексу прокурор діє на підставі закону, неупереджено, незважаючи на приватні інтереси, особисте ставлення до будь-яких осіб, на свої ідеологічні, релігійні або інші особисті погляди чи переконання. Прокурору слід уникати особистих зв’язків, фінансових і ділових взаємовідносин, що можуть вплинути на неупередженість і об’єктивність виконання професійних обов’язків, скомпрометувати звання прокурора, не допускати дій, висловлювань і поведінки, які можуть зашкодити його репутації та авторитету прокуратури, викликати негативний суспільний резонанс.

Наявність статусу прокурора покладає на особу посилену відповідальність, оскільки така особа є публічною, наділена владою та представляє інституцію загалом, а тому недопущення поведінки, що може зашкодити репутації, є одним із головних складників етичності прокурора.

Також варто зауважити, що згідно зі Стандартами професійної відповідальності та викладом основних обов’язків та прав прокурорів, прийнятими Міжнародною асоціацією прокурорів 23 квітня 1999 року, прокурори зобов’язані завжди підтримувати честь та гідність професії, вести себе професійно, відповідно до закону, згідно з правилами та етикою їхньої професії, у будь-який час дотримуватися найбільш високих норм чесності.

Етичні норми поширюються і на службову сферу, і на приватне життя прокурора, охоплюють як правила професійної діяльності в усіх аспектах, так і вимоги спеціального та загального законодавств і моральні засади суспільного життя. Зазначені норми формують стандарт поведінки, яка має бути взірцем законності, справедливості, дисципліни, людяності, порядності, ввічливості, сприяти довірі й повазі суспільства до органів прокуратури і представників цієї професії (постанова Великої Палати Верховного Суду від 03 лютого 2021 року у справі № 9901/229/19).

Як зазначено у вказаній постанові, ознаками некоректної та непристойної поведінки прокурорів можна вважати її компрометуючий (звання прокурора) характер, шкоду для репутації прокурора й авторитету органів прокуратури, наявність наслідків (негативний громадський резонанс).

Окрім того, у Висновку № 13 (2018) Консультативної ради Європейських прокурорів «Незалежність, підзвітність та етика прокурорів» зазначено, що під словом «етика» розуміються всі керівні принципи, що встановлюють стандарти поведінки та практики, як у роботі, так і поза їхньою діяльністю, що очікується від усіх прокурорів, які працюють у прокуратурі чи від її імені. Прокурори повинні демонструвати абсолютну доброчесність у своїй поведінці. Вони повинні керуватися лише бажанням забезпечити дотримання закону.

Європейські керівні принципи з етики та поведінки для прокурорів «Будапештські керівні принципи», прийняті на 6-й Конференції генеральних прокурорів Європи в Будапешті 31 травня 2005 року, встановлюють стандарти поведінки та практичної діяльності, виконання яких очікується від усіх прокурорів, які працюють, або від імені органів прокуратури.

Зазначено, що прокурори повинні в усі часи і за всіх обставин: брати до уваги, що вони діють від імені всього суспільства та в публічних інтересах намагатися підтримувати справедливий баланс між базовими інтересами суспільства й інтересами і правами людини; підтримувати честь і гідність своєї професії; твердо дотримуватися професійних стандартів і завжди вести себе професійно; не піддаватися впливу індивідуальних чи приватних інтересів.

Згідно зі статтею 33 Кодексу прокурори зобов’язані неухильно дотримуватися вимог цього Кодексу. Їх порушення має наслідком відповідальність, встановлену законом. У разі систематичного (два і більше разів протягом одного року) або одноразового грубого порушення правил прокурорської етики прокурора може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності.

Відповідно до розділу I пункту 2 Порядку організації роботи з питань внутрішньої безпеки в органах прокуратури, затвердженого наказом виконувача обов’язків Генерального прокурора від 27 березня 2025 року № 69, до дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури, належить порушення прокурором вимог, заборон та обмежень, встановлених  законами України «Про запобігання корупції», «Про прокуратуру».

У статті 8 Європейської конвенції з прав людини визначено право на повагу до приватного та сімейного життя. Водночас передбачено можливість і межі втручання в це право у випадку, коли таке втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки або економічного добробуту країни для запобігання заворушенням або злочинам, для охорони здоров’я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

Оцінивши діяльність прокурора Радзілевича Д.А. щодо відповідності наведеним вимогам, Комісія дійшла висновку про відсутність порушень ним приписів чинного законодавства, що обґрунтовано таким.

Дисциплінарне провадження стосовно прокурора Радзілевича Д.А. відкрито у зв’язку з можливим вчиненням ним дисциплінарного проступку, передбаченого пунктами 5 та 6 частини першої статті 43 Закону № 1697-VII , а саме: вчинення дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури; систематичне (два і більше разів протягом одного року) або одноразове грубе порушення правил прокурорської етики.

Вимогою закону щодо змісту дисциплінарної скарги є обов’язкове зазначення скаржником конкретних фактів, які свідчать про наявність ознак дисциплінарного проступку прокурора.

Для встановлення факту вчинення дисциплінарного проступку необхідно встановити ухилення прокурора від виконання обов’язків, передбачених законодавством, або їх неякісне чи неналежне виконання з порушенням норм права та стандартів професійної етики як у службовій, так і в приватній сферах, що призвело до суспільно небезпечних наслідків, зокрема до підриву довіри до прокуратури як державного інституту.

Згідно з Коментарем Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів, затвердженим рішенням Ради прокурорів України від 23 листопада 2022 року № 36, а також постановою Великої Палати Верховного Суду від 14 квітня 2021 року у справі № 869/9606/17 етичні норми стосуються не лише службової поведінки прокурора, а й охоплюють його приватне життя. Вони формують цілісний стандарт поведінки, який має відповідати високим вимогам до професії прокурора та забезпечувати довіру суспільства до органів прокуратури. Велика Палата Верховного Суду зазначає, що поняття «правила прокурорської етики» є ширшим, ніж вимоги розділу IV Кодексу, й охоплює правила професійної діяльності в усіх аспектах, вимоги спеціального та загального законодавств і моральні засади суспільного життя; такий стандарт покликаний бути взірцем законності, справедливості, дисципліни, людяності, порядності та ввічливості й сприяти довірі та повазі до органів прокуратури.

Радзілевич Д.А. має статус прокурора, і відповідно до статті 19 цього Закону на нього покладено обов’язок неухильного дотримання Присяги прокурора. Склавши Присягу (стаття 36 Закону № 1697-VII ), прокурор зобов’язується додержуватися Конституції та законів України, актів Генерального прокурора, основних принципів, моральних норм і правил прокурорської етики як під час виконання службових обов’язків, так і поза службою. Прокурор повинен усвідомлювати повноту відповідальності за свої вчинки, бути взірцем добропорядності, гідності та честі для колег і суспільства; його поведінка має відповідати загальноприйнятим етичним нормам.

Дотримуючись принципів, визначених у Кодексі, Радзілевич Д.А. не повинен: допускати поведінки, що не відповідає загальноприйнятим нормам; вчиняти дії, які шкодять авторитету прокуратури; допускати дії / бездіяльність, що завдає шкоди честі та гідності прокурорської професії та формують негативне суспільне уявлення про прокурорів.

Матеріали, отримані під час перевірки в цьому дисциплінарному провадженні, свідчать про те, що прокурор Радзілевич Д.А. не порушив вимог, які ставляться до посади прокурора.

Під час перевірки у дисциплінарному провадженні встановлено, що 25 травня 2021 року відповідно до довідки до акта огляду МСЕК № 171364 Радзілевичу Д.А. встановлено ІІ групу інвалідності пов’язану із виконанням обов’язку військової служби, строком до 01 червня 2022 року. Із визначенням дати чергового переогляду 23 травня 2022 року.

Надалі, 23 травня 2022 року за результатами проведеного переогляду прокурору Радзілевичу Д.А. видано довідку до акта огляду МСЕК № 527513, якою інвалідність встановлено строком до 01 серпня 2024 року, з визначенням дати чергового переогляду травень 2024 року.

Згодом, 24 червня 2024 року, прокурору Радзілевичу Д.А. видано довідку до акта огляду МСЕК № 887357, якою інвалідність встановлено строком до 01 липня 2026 року, з визначенням дати переогляду червень 2026 року.

Зазначені обставини вказують на те, що прокурор Радзілевич Д.А. протягом тривалого часу мав інвалідність ІІ групи, яка повторно продовжувалася та підтверджувалася.

Водночас слідчі Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань за процесуального керівництва прокурорів Офісу Генерального прокурора здійснюють досудове розслідування у кримінальному провадженні № (конфіденційна інформація) від 21 жовтня 2024 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених частиною четвертою статті 27 частини другої статті 358, частиною четвертою статті 358, частинами першою та другою статті 366, частинами четвертою, п’ятою статті 190, частиною четвертою статті 191, частиною другою статті 364, статтею 368-5, частиною третьою статті 369 КК України.

У межах зазначеного кримінального провадження перед Міністерством охорони здоров’я України ініційовано питання щодо організації перевірки достовірності діагнозу та достатності підстав для встановлення групи інвалідності стосовно вказаного прокурора.

З матеріалів зібраних під час перевірки у дисциплінарному провадженні вбачається, що на виконання вимог листа заступника Генерального прокурора та з метою підтвердження обґрунтованості прийнятого медико-соціальними експертними комісіями встановлення груп інвалідності, прокурор Радзілевич Д.А. перебував на стаціонарному лікуванні у ДУ «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров’я України» для здійснення переогляду.

Комісія врахувала, що Радзілевич Д.А. проходив переогляд у ДУ «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ України» та перебував на стаціонарному лікуванні з 03 до 07 листопада 2025 року, таким чином прокурор підтвердив законність встановлення йому групи інвалідності. Радзілевич Д.А. вжив передбачених законом заходів для збереження власної ділової репутації та репутації прокуратури.

У сукупності наведені відомості не дають підстав стверджувати, що оформлення чи продовження інвалідності Радзілевичем Д.А. здійснювалося всупереч вимогам законодавства.

Комісія бере також до уваги, що дисциплінарному проступку, як і будь‑якому протиправному діянню, притаманна визначена єдність об’єктивних та суб’єктивних ознак, сукупність яких називається складом правопорушення. Об’єктивну сторону дисциплінарного проступку характеризують такі елементи, як протиправне діяння (бездіяльність), шкідливі наслідки, причинний зв’язок між діянням і шкідливими наслідками, а також час і місце діяння. Суб’єктивну сторону дисциплінарного проступку характеризує вина.

Недоведеність хоча б одного з цих елементів виключає наявність дисциплінарного проступку.

Перевірку доводів дисциплінарної скарги проведено виключно в межах визначеної законом компетенції, а саме надано оцінку лише фактам, які можуть свідчити про наявність або відсутність у діях прокурора складу дисциплінарного проступку та про ступінь його вини.

З огляду на вищезазначене Комісія дійшла висновку про необхідність закриття дисциплінарного провадження стосовно прокурора Радзілевича Д.А. у зв’язку з відсутністю в його діях складу дисциплінарного проступку, передбаченого пунктами 5 та 6 частини першої статті 43 Закону № 1697-VII, а саме: вчинення дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури; систематичне (два і більше разів протягом одного року) або одноразове грубе порушення правил прокурорської етики.

Інших обставин, що мають значення для прийняття рішення у дисциплінарному провадженні, не встановлено.

Відповідно до вимог частини п’ятої статті 48 Закону № 1697-VII у разі відсутності підстав для накладення на прокурора дисциплінарного стягнення Комісія своїм рішенням закриває дисциплінарне провадження.

На підставі викладеного, керуючись статтями 45, 47–50, 77, 78 Закону № 1697-VII, пунктами 108, 110–113, 115–117 Положення про порядок роботи відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження, Комісія

 

ВИРІШИЛА:

 

Дисциплінарне провадження № 07/3/2-636дс-158дп-25 стосовно заступника начальника першого відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Дніпропетровської обласної прокуратури Радзілевича Д.А. закрити.

Копії рішення надіслати скаржнику, керівнику Дніпропетровської обласної прокуратури та прокурору Радзілевичу Д.А.

Прокурор може оскаржити рішення, прийняте за результатами дисциплінарного провадження, до окружного адміністративного суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, або до Вищої ради правосуддя протягом одного місяця з дня вручення йому чи отримання ним поштою копії рішення.


Головуючий

 

Максим РАДЗІВОН

 

 

Члени Комісії:

 

 

Світлана БОБРОВНИК

 

 

Олег БУЛУЛУКОВ

 

 

 

 

Ніна ГАРБУЗА

 

 

Катерина КОВАЛЬ

 

 

Дмитро КУРИЛЕНКО

 

 

 

 

Віталій МАВРОДІ

 

 

 

 

 

 

Євгенія МНИШЕНКО

 

 

Тетяна СТЕПАНОВА