22.10.2025

Рішення №482дп-25


Про накладення дисциплінарного стягнення на прокурора Черкаського відділу Черкаської окружної прокуратури Черкаської області Головко Д.Д.

 
кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів

РІШЕННЯ
№482дп-25

22 жовтня 2025

Київ

Про накладення дисциплінарного стягнення на прокурора Черкаського відділу Черкаської окружної прокуратури Черкаської області Головко Д.Д.


Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів (далі – Комісія, КДКП) у складі: головуючого Радзівона М.О., членів – Бобровник С.В., Булулукова О.Ю., Гарбузи Н.В., Коваль К.П., Куриленка Д.В., Мавроді В.В., Мнишенко Є.С., Степанової Т.В., розглянувши висновок про наявність дисциплінарного проступку в діях прокурора Черкаського відділу Черкаської окружної прокуратури Черкаської області Головко Д.Д. у дисциплінарному провадженні 07/3/2-323дс-52дп-25,

 

ВСТАНОВИЛА:

 

1.  Відомості про прокурора, стосовно якого здійснюється дисциплінарне провадження

 

Головко Діна Дмитрівна  в органах прокуратури працює з серпня 2003 року дотепер.

З грудня 2022 року обіймає посаду прокурора Черкаського відділу Черкаської окружної прокуратури Черкаської області.

Присягу прокурора склала 02 лютого 2011 року, з положеннями Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів ознайомлена 24 вересня 2018 року.

Характеризується позитивно. Дисциплінарних стягнень не має.

2.  Відомості щодо етапів дисциплінарного провадження

 

До Комісії 22 квітня 2025 року надійшла дисциплінарна скарга виконувача обов’язків керівника Черкаської обласної прокуратури Голинського Я.О. про вчинення дисциплінарного проступку прокурором Головко Д.Д.

Для вирішення питання про відкриття дисциплінарного провадження автоматизованою системою того ж дня вказану скаргу розподілено члену Комісії Мавроді В.В., за результатами вивчення якої 30 квітня 2025 року ним прийнято рішення про відкриття дисциплінарного провадження № 07/3/2-323дс-52дп-25.

Рішенням Комісії від 11 червня 2025 року № 118дп-25 строк перевірки відомостей про наявність підстав для притягнення прокурора Черкаського відділу Черкаської окружної прокуратури Черкаської області Головко Д.Д. до дисциплінарної відповідальності у дисциплінарному провадженні № 07/3/2-323дс-52дп -25 продовжено до 22 липня 2025 року.

За результатами перевірки членом Комісії Мавроді В.В. 23 вересня 2025 року складено висновок про наявність дисциплінарного проступку в діях прокурора Головко Д.Д., який того ж дня разом із матеріалами дисциплінарного провадження передано на розгляд КДКП.

Скаржника та прокурора своєчасно та належним чином повідомлено про час і місце проведення засідання Комісії.

Розгляд висновку на засіданні 07 жовтня 2025 року було відкладено за клопотанням прокурора Головко Д.Д. з метою надання їй додаткового часу для формування разом з її представником правової позиції. Враховуючи вимоги пункту 108 Положення про порядок роботи відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження, Комісією ухвалено протокольне рішення про продовження розгляду висновку на один місяць та перенесено його розгляд.

Далі скаржника та прокурора повторно, своєчасно та належним чином повідомлено про час і місце проведення засідання Комісії.

У засіданні Комісії 22 жовтня 2025 року взяли участь прокурор
Головко Д.Д. та її представник – адвокат ОСОБА_1.

Від скаржника у засіданні Комісії взяли участь заступник керівника Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_2 та начальник відділу кадрової роботи та державної служби Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_3, які у повному обсязі підтримали доводи дисциплінарної скарги, висновок члена Комісії та вказали на наявність підстав для притягнення прокурора Головко Д.Д. до дисциплінарної відповідальності.

 

3.  Зміст дисциплінарної скарги 

 

          Скаржником зазначено про те, що у зв’язку з введенням у дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 22 жовтня 2024 року «Щодо протидії корупційним та іншим правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів», до Черкаської обласної прокуратури надійшов лист Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора від 21 листопада 2024 року. Відповідно до вказаного листа, в межах досудового розслідування у кримінальному провадженні № (конфіденційна інформація) , прокурори органів прокуратури Черкаської області згідно з визначеним списком і встановленим графіком мали прибути до Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров’я України» (далі –ДУ «Укрдержндімспі МОЗ України») для проходження обстеження в умовах стаціонару.

          Незважаючи на неодноразові персональні повідомлення та офіційні листи з роз’ясненням правових наслідків відмови, направлені виконувачем обов’язків керівника обласної прокуратури, а також повторні нагадування у межах кількох кримінальних проваджень, Головко Д.Д. у визначені дати (04.12.2024; з 18.12.2024 до 17.01.2025; з 10.01.2025 до 18.01.2025) до медичного закладу не прибула та обстеження не пройшла.

          За таких обставин скаржник вважає, що в діях Головко Д.Д. вбачаються ознаки дисциплінарного проступку, передбаченого пунктами 5, 6 частини першої статті 43 Закону України «Про прокуратуру» (далі - Закон № 1697-VII) – вчинення дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури, систематичне (два і більше разів протягом одного року) порушення правил прокурорської етики.

 

4. Обставини, встановлені під час здійснення дисциплінарного провадження

Заслухавши доповідача – члена Комісії Мавроді В.В., прокурора
Головко Д.Д.,
її представника – адвоката ОСОБА_1, представників скаржника ОСОБА_2., ОСОБА_3 вивчивши висновок, дослідивши матеріали дисциплінарного провадження, Комісія встановила таке.

У жовтні 2024 року в засобах масової інформації з’явилася інформація про викриття на незаконному збагаченні голови Хмельницької обласної медико-соціальної експертної комісії Тетяни Крупи. Під час обшуків, проведених за місцем її проживання та роботи, виявлено значну кількість готівкових коштів.

Спростовані або сумнівні рішення МСЕК супроводжувалися звинуваченнями у корупційних схемах і фальсифікаціях медичної документації.

Згодом широкого розголосу в медіа набули повідомлення про випадки незаконного встановлення груп інвалідності прокурорам Хмельницької області, що свідчило про можливі корупційні ризики. Аналогічні резонансні публікації стосувалися прокурорів Черкаської області, яким було встановлено групи інвалідності з подальшим призначенням пенсійних виплат.

У засобах масової інформації зазначалося, що окремі державні службовці, прокурори та правоохоронці, знаючи про недостовірність медичних документів, використовували їх з метою подання до органів соціального захисту для незаконного одержання пенсій по інвалідності за рахунок коштів Державного бюджету України.

В органах прокуратури також було виявлено непропорційно велику кількість випадків встановлення інвалідності за підозрілих обставин.

Суспільний резонанс щодо системності вказаних правопорушень, зокрема масштабного встановлення фіктивних інвалідностей прокурорам в окремих регіонах, сприяв зосередженню уваги громадськості на цій проблематиці.

З огляду на негативний суспільний резонанс, критику безкарності, вимоги забезпечення справедливих розслідувань, 22 жовтня 2024 року Президентом України ініційовано засідання Ради національної безпеки і оборони України (далі – РНБОУ), за результатами якого прийнято рішення «Щодо протидії корупційним та іншим правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів», що введено в дію Указом Президента України від 22 жовтня 2024 року № 732/2024.

З метою забезпечення належного захисту прав та законних інтересів громадян, посилення протидії корупції в державних органах і недопущення зловживань у сфері медико-соціальної експертизи, РНБО України вирішила: рекомендувати Офісу Генерального прокурора спільно з іншими правоохоронними органами у місячний строк прозвітувати про вжиті заходи щодо виявлення, розслідування та протидії кримінальним правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів, а за результатами проведеної роботи ініціювати відповідні кадрові та організаційні рішення.

Кабінету Міністрів України разом з Офісом Генерального прокурора забезпечити проведення повторних перевірок рішень медико-соціальних експертних комісій, на підставі яких прокурорам встановлено інвалідність.

Прокурорами Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні
№ (конфіденційна інформація)  від 21 жовтня 2024 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених частиною четвертою статті 27, частинами другою та четвертою статті 358, частиною третьою статті 369 КК України.

На виконання вказаного рішення РНБО 25 жовтня 2024 року прокурором Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора, який здійснює процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у зазначеному кримінальному провадженні, доручено Міністерству охорони здоров’я України провести перевірку відповідності рішень МСЕК про встановлення інвалідності працівникам органів прокуратури Черкаської області вимогам нормативно-правових актів. Зокрема, перевірка має включати експертизу кожної справи МСЕК та проведення особистого переогляду. Крім того, доручено з’ясувати наявність можливих медичних протипоказань для роботи на посаді прокурора.

МОЗ України доручено здійснити таку перевірку та переогляд в ДУ  «Укрдержндімспі МОЗ України», місцезнаходження медичного закладу - м. Дніпро.

Згодом на адресу Офісу Генерального прокурора надійшов лист ДУ «Укрдержндімспі МОЗ України» про необхідність забезпечити прибуття для проходження обстеження в умовах стаціонару медичного закладу окремих прокурорів Черкаської обласної прокуратури, серед яких і прокурор
Головко Д.Д.

Згідно з довідкою до акта огляду Черкаської обласної МСЕК № 2 від 28.11.2016 № 53370 Головко Д.Д. встановлено інвалідність II групи безтерміново, у зв’язку із наявністю загального захворювання.

В межах реалізації рішення РНБО до Черкаської обласної прокуратури надійшов лист Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора від 21 листопада 2024 року, відповідно до якого під час досудового розслідування у кримінальному провадженні № (конфіденційна інформація), прокурорам, згідно зі списком та графіком, необхідно прибути до ДУ «Укрдержндімспі МОЗ України» для проходження обстеження в умовах стаціонару.

У зазначеному листі прокурорам зі статусом особи з інвалідністю, у тому числі і Головко Д.Д. запропоновано прибути для проходження обстеження у тривалий, достатній для коригування робочого графіка час.

Зокрема, Головко Д.Д. було визначено дату прибуття – 04 грудня 2024 року. Про це її персонально повідомлено листом Черкаської обласної прокуратури від 25 листопада 2024 року № 07-802вн-24, з яким вона ознайомилася під підпис 26 листопада 2024 року.

Згодом, 16 грудня 2024 року Черкаська обласна прокуратура отримала повторний лист Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора, в якому вказано, що в межах кримінального провадження Головко Д.Д. необхідно прибути до медичного закладу у період з 18 грудня 2024 року до 17 січня 2025 року.

18 грудня 2024 року прокурору Головко Д.Д. повторно надіслано персональне повідомлення за № 07-916вн-24 виконувачем обов’язків керівника Черкаської обласної прокуратури з роз’ясненням наслідків відмови від проходження обстеження.

Після цього до Черкаської обласної прокуратури втретє надійшло доручення Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора від 09 січня 2025 року, відповідно до якого під час досудового розслідування у зазначеному кримінальному провадженні прокурорам органів прокуратури Черкаської області, у тому числі Головко Д.Д. необхідно прибути до медичного закладу для проходження обстеження в умовах стаціонару у період з 10 до18 січня 2025 року.

Втретє вимоги щодо обов’язкового проходження огляду доведено листом від 14 січня 2025 року № 07-70вн-25.

Також прокурора зобов’язано у разі неявки надати пояснення щодо причин. У своїх поясненнях Головко Д.Д. підтвердила свою обізнаність про необхідність проходження медичного обстеження та пояснила своє неприбуття для обстеження до медичного закладу погіршенням стану здоров’я та перебуванням на лікуванні.

Постановою старшого слідчого ГСУ Державного бюро розслідувань Чернобаєва С.І. від 31 січня 2025 року у вказаному кримінальному провадженні працівників ДУ «Укрдержндімспі МОЗ України» залучено в якості спеціалістів для проведення дослідження обґрунтованості прийнятих рішень МСЕК про встановлення груп інвалідності ряду працівників державних і правоохоронних органів, зокрема Головко Д.Д.

На виконання вказаної постанови на адресу Офісу Генерального прокурора надійшов лист ДУ «Укрдержндімспі МОЗ України» від 27 березня 2025 року про необхідність забезпечити прибуття для проходження обстеження в умовах стаціонару медичного закладу окремих прокурорів органів прокуратури, зокрема прокурора Головко Д.Д.

Надалі до Черкаської обласної прокуратури надійшов лист за підписом заступника Генерального прокурора Антона Войтенка від 16 квітня 2025 року
№ 31/2/1-34080вих-25, в якому вказано, що в межах кримінального провадження Головко Д.Д. необхідно прибути до закладу охорони здоров’я для проходження обстеження в умовах стаціонару у період із 14 квітня до
29 травня 2025 року.

Водночас у прокурора Головко Д.Д. було встановлено наявність листків непрацездатності у період з 03 до 13 грудня 2024 року, з 23 грудня 2024 року по 03 січня 2025 року, з 15 до 22 січня 2025 року у зв’язку із захворюванням.

Додатково під час засідання Комісії представник прокурора долучила: довідку, надану сімейним лікарем комунального некомерційного підприємства «Другий Черкаський міський центр первинної медико-санітарної допомоги», про те, що Головко Д.Д. перебувала на амбулаторному лікуванні з 14 до 30 квітня 2025 року; виписку №250903 із медичної карти стаціонарного хворого про направлення Головко Д.Д. до стаціонару з 01 до 14 травня 2025 року; виписку № 11666 із медичної карти стаціонарного хворого про направлення Головко Д.Д. до стаціонару з 15 до 28 травня 2025 року; медичний висновок про тимчасову непрацездатність Головко Д.Д. з 29 до 30 травня 2025 року.

Таким чином, на засіданні Комісії було встановлено та підтверджено представниками скаржника, що з листом за підписом заступника Генерального прокурора Антона Войтенка від 16 квітня 2025 року, в якому зазначено, що в межах кримінального провадження Головко Д.Д. необхідно прибути до закладу охорони здоров’я для проходження обстеження в умовах стаціонару у період з 14 квітня до 29 травня 2025 року – Головко Д.Д. не ознайомлювалася та не була поінформована про його зміст, оскільки протягом усього зазначеного періоду перебувала на лікарняному.

Головко Д.Д. до медичного закладу не з’явилася, медичного огляду не пройшла. Заяви про надання їй відпустки у період з 18 грудня 2024 року до 18 січня 2025 року до кадрового підрозділу не надходили. За інформацією керівника структурного підрозділу обласної прокуратури Головко Д.Д. з проханням щодо надання їй відпустки для доведення обґрунтованості та законності встановленої їй групи інвалідності не зверталась, випадків відмови або перешкоджання таким намірам з боку керівництва не було.

Листом Черкаської обласної прокуратури на запит члена Комісії повідомлено, що відповідно до даних декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені на Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, Головко Д.Д. отримувала дохід у вигляді пенсії з 2016 року. Сумарно з 2016 до 2024 рік прокурор отримала пенсію у розмірі -  1 094 611 гривень.

 

4.1 Короткий зміст висновку службового розслідування

 

Відповідно до наказу виконувача обов’язків керівника Черкаської обласної прокуратури від 08.05.2025 № 60 проведено службове розслідування за фактом можливого вчинення прокурором Головко Д.Д. дій, що порочать звання прокурора та можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури.

У ході службового розслідування встановлено, що Головко Д.Д. була обізнана про необхідність та мала можливість вчинити дії, які б підтвердили як її особистий авторитет, так і авторитет органів прокуратури, шляхом прибуття до ДУ «Укрдержндімспі МОЗ України» та довести перед суспільством правомірність її статусу особи з інвалідністю, а також підтвердити законність підстав його отримання. Прокурор не вжила заходів щодо захисту її честі, гідності та допустила поведінку, яка може зашкодити авторитету прокуратури.

 

5. Пояснення прокурора та її представника

 

Прокурор Головко Д.Д. повідомила, що перші ознаки захворювання з’явилися у неї ще у 2011 році. У 2012 році, після народження дитини, її стан здоров’я погіршився. Відтоді вона регулярно проходила лікування в закладах медичного оздоровлення.

У 2016 році їй був встановлений діагноз, що відповідає 2-й групі інвалідності, яку вона оформила у встановленому порядку. Протягом усіх років, поки вона мала статус особи з інвалідністю, вона неодноразово проходила медичні обстеження та курси лікування, інколи по декілька разів на рік.

У 2022 році у неї було виявлено ще одне захворювання. Відтоді вона перебуває під постійним наглядом лікаря, отримує необхідні медикаменти в межах спеціальної програми та проходить призначене лікування.

На момент виклику на обстеження до ДУ «Укрдержндімспі МОЗ України» її стан здоров’я погіршився (приблизно наприкінці листопада – на початку грудня 2024 року). Вона не могла самостійно прибути до медичного закладу через потребу в супроводі на далекі відстані. Водночас від проходження обстеження вона не відмовлялася.

Прокурор зазначила, що зверталася до відповідної установи з письмовим повідомленням про неможливість прибути через хворобу, однак відповіді на своє звернення не отримала.

Згодом вона з’ясувала, що для проходження обстеження їй необхідно було отримати відповідний виклик. Оскільки його вона не отримала, то не поїхала на переобстеження. Згодом вона отримала витяг про скасування інвалідності, який оскаржила в судовому порядку, і з цього приводу було відкрито провадження.

Головко Д.Д. зазначила, що усвідомлює свою відповідальність за неприбуття на обстеження, визнає, що мала вжити більше зусиль для організації поїздки, і якби могла повернути час назад — вона б знайшла можливість пройти повторне обстеження.

          Представник прокурора – ОСОБА_1 також надала свої пояснення.

          Зазначила, що 15 жовтня 2025 року прокурор Головко Д.Д. подала до кадрового підрозділу копію індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю (ІПР), яка ведеться з 2022 року. Відповідно до зазначеного документа, потреби у працевлаштуванні немає, а єдиною умовою, яка стосується особливостей трудової діяльності, є необхідність уникнення службових відряджень. Додатково було надано довідку про проходження санаторно-курортного лікування.

          Також у поясненнях зазначено, що хоча інвалідність прокурору
Головко Д.Д. було встановлено у 2016 році, оформлення спеціальної пенсії прокурора відповідно до статті 86 Закону України № 1697-VII мало місце лише у 2021 році, після набуття нею необхідного стажу прокурорської діяльності, що на той момент становив 18 років. За таких обставин відсутні підстави вважати, що оформлення інвалідності переслідувало мету набуття права на спеціальну пенсію. Проміжок у часі між встановленням інвалідності та фактичним оформленням пенсії, а також наявність значно більшого ніж мінімально необхідного стажу, свідчать про відсутність у діях прокурора ознак зловживання правом на соціальне забезпечення.

          Крім того, до матеріалів провадження були долучені медичні висновки щодо тимчасової непрацездатності прокурора Головко Д.Д. Представник наголосила, що ці документи мають важливе значення для об’єктивної оцінки ситуації, оскільки підтверджують, що перебування на лікарняному зумовлено виключно станом здоров’я, а не мало на меті ухилення від проходження обстеження.

          Просила застосувати більш м’яке дисциплінарного стягнення, з огляду на поважність причин її неприбуття та стан здоров’я, що підтверджується відповідними медичними документами.

 

6. Пояснення представників скаржника

 

Представник скаржника – заступник керівника Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_2 зазначила, що на виконання листів Офісу Генерального прокурора виконувач обов’язків керівника обласної прокуратури Голинський Я.О., персонально скеровував повідомлення прокурору Головко Д.Д. щодо необхідності її прибуття на медичне обстеження у такі періоди: з 04 грудня 2024 року, з 18 грудня 2024 року до 17 січня 2025 року, а також з 10 до 18 січня 2025 року.

Також було висловлено позицію, згідно з якою, незважаючи на наявність листків тимчасової непрацездатності, у прокурора Головко Д.Д. все ж залишалася можливість самостійно з’явитися до медичного закладу з метою проходження обстеження та тим самим підтвердити свою доброчесність.

Згідно з положеннями Кодексу професійної етики та поведінки прокурора, на прокурора покладається обов’язок вживати заходів для спростування поширених неправдивих відомостей, які можуть вплинути на авторитет органів прокуратури. У зв’язку з публічним поширенням інформації щодо можливого незаконного набуття інвалідності та з огляду на суспільний резонанс, прокурор мала можливість особисто прибути до відповідного закладу охорони здоров’я для проходження переобстеження з метою спростування вказаної інформації.

У зв’язку з цим ОСОБА_2 висловила думку про наявність у діях Головко Д.Д. ознак дисциплінарного проступку, передбаченого пунктами 5 та 6 частини першої статті 43 Закону № 1697-VII.

Представник скаржника — начальник відділу роботи з кадрами та державної служби Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_3 зазначила про наявність у діях прокурора Головко Д.Д. ознак дисциплінарного  проступку, передбаченого пунктами 5, 6 частини першої статті 43 Закону № 1697-VII. Зокрема, вона звернула увагу на склад дисциплінарного порушення, передбаченого пунктом 5, який складається з двох складових: по-перше - вчинення дій, що порочать звання прокурора, по-друге - вчинення дій, що можуть викликати сумнів у його об’єктивності.

Під діями, що порочать звання прокурора, слід розуміти порушення вимог, обмежень або заборон, встановлених чинним законодавством, зокрема Законом №1697-VII. Що стосується дій, які можуть викликати сумнів в об’єктивності прокурора, то вони повинні оцінюватися через призму статті 10 Кодексу професійної етики та поведінки прокурора. Згідно з цією нормою, прокурор зобов’язаний діяти об’єктивно у взаєминах з органами влади, громадськістю та окремими особами, усвідомлювати значущість прокурорської діяльності, а також міру своєї відповідальності перед суспільством.

Щодо пункту 6 статті 43 Закону№1697-VII, яким передбачено відповідальність за систематичне порушення правил прокурорської етики, ОСОБА_3 наголосила, що під «систематичністю» слід розуміти неодноразове, протягом тривалого часу, ігнорування вимог Кодексу професійної етики та поведінки прокурора, що свідчить про стійке нехтування етичними стандартами, притаманними професії прокурора.

 

7.    Правові джерела, що підлягають застосуванню, та мотиви ухваленого Комісією рішення

 

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з пунктами 1, 3 Керівних принципів, що стосуються державних обвинувачів, які прийняті восьмим конгресом Організації об’єднаних націй з попередження злочинності та поводженню з правопорушниками (Гавана, Куба, 27 серпня – 07 вересня 1990 року) особи, відібрані для здійснення судового переслідування, повинні мати високі моральні якості та здібності, а також відповідну підготовку та кваліфікацію.

Відповідно до підпункту «b» Висновку № 3 (2008) «Про роль прокуратури за межами сфери кримінального права», прийнятого Консультативною радою європейських прокурорів (ССРЕ) на 3-му пленарному засіданні (Страсбург, 15-17 жовтня 2008 року), держави, у яких прокурорські служби виконують функції за межами сфери кримінальн

ого права, мають забезпечити реалізацію цих функцій відповідно до принципів демократичної держави з верховенством права і, зокрема, що дії прокурорів за межами сфери кримінального права мають характеризуватися чесністю.

Правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, загальні права і обов’язки прокурора визначено Законом № 1697-VII.

Згідно з пунктами 3, 4 частини четвертої статті 19 Закону № 1697-VII прокурор зобов’язаний діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, неухильно додержуватися правил прокурорської етики, зокрема не допускати поведінки, яка дискредитує його як представника прокуратури та може зашкодити авторитету прокуратури.

Окрім цього, законодавство, що становить правову основу регулювання відносин у сфері професійної етики та поведінки прокурорів, включає положення інших нормативних актів.

Відповідно до статті 1 Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів, затвердженого 27 квітня 2017 року Всеукраїнською конференцією прокурорів (далі – Кодекс), визначено, що завданням Кодексу є підвищення авторитету органів прокуратури та сприяння зміцненню довіри громадян до них.

Стаття 3 Кодексу, яким здійснюється правове регулювання відносин у сфері професійної етики та поведінки прокурорів, зазначає, що нормативною базою у цій сфері є також міжнародно-правові документи, у тому числі Конвенція про захист прав людини та основоположних свобод і рішення Європейського суду з прав людини, Керівні принципи ООН щодо ролі прокурорів, прийняті на Восьмому конгресі ООН у 1990 році, Стандарти професійної відповідальності та виклади основних обов’язків і прав прокурорів, ухвалені Міжнародною асоціацією прокурорів у 1999 році, Європейські інструкції з питань етики та поведінки прокурорів (Будапештські принципи), ухвалені Конференцією генеральних прокурорів країн – членів Ради Європи у 2005 році, та інші.

Статтею 4 Кодексу визначено основні принципи професійної етики та поведінки прокурорів, до яких, зокрема, відносяться верховенство права та законність; професійна честь і гідність, формування довіри до прокуратури; доброчесність, зразковість поведінки та дисциплінованість.

Статтею 11 Кодексу передбачено, що прокурор повинен постійно дбати про свою компетентність, професійну честь і гідність. Своєю доброчесністю, принциповістю, компетентністю, неупередженістю та сумлінним виконанням службових обов’язків сприяти підвищенню авторитету прокуратури та зміцненню довіри громадян до неї. У разі поширення неправдивих відомостей, які принижують його честь, гідність і ділову репутацію, за необхідності прокурор вживає заходів щодо спростування такої інформації, у тому числі в судовому порядку.

Формування довіри до прокуратури - одне з основних завдань професійної етики прокурора. Реалізація такого завдання можлива лише за умови спільної та постійної роботи прокурорів над авторитетом інституту прокуратури у суспільстві, що досягається їх кропіткою та відповідальною працею, доброчесністю, принциповістю, компетентністю, неупередженістю прокурорів та сумлінним виконанням ними службових обов’язків.

З цього випливає повсякчасний обов’язок прокурора підтримувати честь і гідність своєї професії, завжди поводитись професійно, дотримуючись законів та правил прокурорської етики, завжди бути чесним і старанним, вільним від будь-яких надмірних впливів, добре обізнаним щодо відповідних правових та соціальних подій, а також поінформованим і стежити за змінами у законодавстві, що стосуються його діяльності.

У законодавстві, як відомо, немає визначень понять гідності й честі, що є цілком закономірним. Але, незважаючи на відсутність легальних дефініцій з указаних цінностей особи, гідність і честь, зокрема, належать до морально етичних явищ глобального характеру, оскільки це не тільки правові, а й важливі філософські категорії.

У понятті «гідність» розкривається ставлення людини до самої себе і ставлення до неї з боку суспільства як самоцінності безвідносно до особистих якостей і заслуг. В його основу покладено уявлення про моральну рівність людей, ким би вони не були і який б суспільний стан не займали. Гідність має будь-яка людина. Це означає, з одного боку, наявність самосвідомості, відповідальності та вимогливості до себе з боку самої особистості, а з другого - шанобливе ставлення суспільства, визнання за людиною певних прав. Берегти свою гідність, зокрема професійну, на практиці означає відповідність індивіда вимогам моралі, професійної етики, а також певний рівень моральної культури оточуючих людей, що дозволяє бачити в іншому подібного собі.

Під поняттям «честь» слід розуміти зовнішню оцінку особи з боку суспільства чи соціальної спільноти, членом якої вона є. Поняття «честь» і «гідність» доволі близькі, взаємозалежні, однак не тотожні.

У статті 16 Кодексу закріплено обов’язок прокурора бути взірцем доброчесності, спрямовувати свої дії на захист публічних інтересів і відмову від превалювання приватного інтересу.

Відповідно до статті 21 Кодексу прокурор діє на підставі закону, неупереджено, незважаючи на приватні інтереси, особисте ставлення до будь-яких осіб, на свої ідеологічні, релігійні або інші особисті погляди чи переконання. Прокурору слід уникати особистих зв’язків, фінансових і ділових взаємовідносин, що можуть вплинути на неупередженість і об’єктивність виконання професійних обов’язків, скомпрометувати звання прокурора, не допускати дій, висловлювань і поведінки, які можуть зашкодити його репутації та авторитету прокуратури, викликати негативний суспільний резонанс.

Також слід зауважити, що згідно зі Стандартами професійної відповідальності та викладом основних обов’язків та прав прокурорів, прийнятими Міжнародною асоціацією прокурорів 23 квітня 1999 року, прокурори зобов’язані завжди підтримувати честь та гідність професії, вести себе професійно, відповідно до закону, згідно з правилами та етикою їх професії, в будь-який час дотримуватися найбільш високих норм чесності.

Етичні норми поширюються і на службову сферу, і на приватне життя прокурора, включають у себе як правила професійної діяльності в усіх аспектах, так і вимоги спеціального та загального законодавства і моральні засади суспільного життя. Зазначені норми формують стандарт поведінки, яка має бути взірцем законності, справедливості, дисципліни, людяності, порядності, ввічливості, сприяти довірі й повазі суспільства до органів прокуратури і представників цієї професії (постанова Великої Палати Верховного Суду від 03 лютого 2021 року у справі № 9901/229/19).

Як зазначено у вищевказаній постанові, ознаками некоректної та непристойної поведінки прокурорів можна вважати її компрометуючий (звання прокурора) характер, шкода для репутації прокурора та авторитету органів прокуратури, наявність наслідків (негативний громадський резонанс).

Окрім цього, у Висновку № 13 (2018) Консультативної ради Європейських прокурорів «Незалежність, підзвітність та етика прокурорів» зазначається, що під словом «етика» розуміються всі керівні принципи, що встановлюють стандарти поведінки та практики, як у роботі, так і поза їхньою діяльністю, що очікується від усіх прокурорів, які працюють в прокуратурі чи від її імені. Прокурори повинні демонструвати абсолютну доброчесність у своїй поведінці. Вони повинні керуватися лише бажанням забезпечити дотримання закону.

Європейські керівні принципи з етики та поведінки для прокурорів «Будапештські керівні принципи», прийняті на 6-й конференції Генеральних прокурорів Європи в Будапешті 31 травня 2005 року встановлюють стандарти поведінки та практичної діяльності, виконання яких очікується від усіх прокурорів, які працюють або від імені органів прокуратури.

Зазначено, що прокурори повинні в усі часи і при всіх обставинах: брати до уваги, що вони діють від імені всього суспільства і в публічних інтересах, намагатися підтримувати справедливий баланс між базовими інтересами суспільства та інтересами і правами людини, підтримувати честь і гідність своєї професії, твердо дотримуватися професійних стандартів і завжди вести себе професійно, не піддаватися впливу індивідуальних чи приватних інтересів.

Згідно зі статтею 33 Кодексу, прокурори зобов’язані неухильно дотримуватися вимог цього Кодексу. Їх порушення тягне за собою відповідальність, встановлену законом. У разі систематичного (два і більше разів протягом одного року) або одноразового грубого порушення правил прокурорської етики, прокурора може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності.

Відповідно до розділу I пункту 2 Порядку організації роботи з питань внутрішньої безпеки в органах прокуратури, затвердженого наказом виконувача обов’язків Генерального прокурора від 27 березня 2025 року № 69, до дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури, належить порушення прокурором вимог, заборон та обмежень, встановлених Законами України «Про запобігання корупції»,
«Про прокуратуру».

Стаття 8 Європейської Конвенції з прав людини визначає право на повагу до приватного та сімейного життя. Водночас стаття 8 передбачає можливість та межі втручання в таке право у випадку коли таке втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки або економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

Оцінивши діяльність прокурора Головко Д.Д. на предмет відповідності наведеним вимогам, Комісія дійшла висновку про наявність порушень нею приписів чинного законодавства, що обґрунтовується наступним.

Дисциплінарне провадження відкрито у зв’язку з наявністю ознак вчинення прокурором Головко Д.Д. дисциплінарного проступку, передбаченого пунктами 5, 6 частини першої статті 43 Закону України № 1697-VII, а саме: вчинення дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у її об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури; систематичне (два і більше разів протягом одного року) порушення правил прокурорської етики.

Вимогою закону щодо змісту дисциплінарної скарги є обов’язкове зазначення скаржником конкретних фактів, які свідчать про наявність ознак дисциплінарного проступку прокурора. Для встановлення факту вчинення дисциплінарного проступку необхідно встановити ухилення прокурора від виконання обов’язків, передбачених законодавством, або їх неякісне чи неналежне виконання з порушенням норм права та стандартів професійної етики — як у службовій, так і в приватній сфері що призвело до суспільно небезпечних наслідків, зокрема до підриву довіри до прокуратури як державного інституту.

Згідно з Коментарем до Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів, затвердженого рішенням Ради прокурорів України від 23.11.2022 № 36, а також постановою Великої Палати Верховного Суду від 14.04.2021 у справі № 826/9606/17, етичні норми стосуються не лише службової поведінки прокурора, а й охоплюють його приватне життя. Вони формують цілісний стандарт поведінки, який має відповідати високим вимогам до професії прокурора та забезпечувати довіру суспільства до органів прокуратури. Велика Палата Верховного Суду зазначає, що поняття «правила прокурорської етики» є ширшим, ніж вимоги розділу IV Кодексу, й охоплює правила професійної діяльності в усіх аспектах, вимоги спеціального та загального законодавства і моральні засади суспільного життя; такий стандарт покликаний бути взірцем законності, справедливості, дисципліни, людяності, порядності та ввічливості й сприяти довірі й повазі до органів прокуратури.

Частиною 2 статті 11 Закону України «Про інформацію» встановлена заборона збирати, зберігати, поширювати конфіденційну інформацію про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом.

Рішенням Конституційного суду України від 20 січня 2012 року у справі №1-9/2012 було розтлумачено, що до конфіденційної інформації про фізичну особу, зокрема, слід відносити (серед іншого) і інформацію про стан здоров’я, відомості про події та явища, що відбуваються у побутовій, інтимній, товариській, професійній і діловій та інших сферах життя особи, - за винятком даних стосовно виконання повноважень особою, яка обіймає посаду зі здійсненням функцій держави або органів місцевого самоврядування. Підпункт «е» пункту першого частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» відносить посадових та службових осіб органів прокуратури до осіб, які уповноваженні на здійснення функцій держави або органів місцевого самоврядування.

Головко Д.Д. має статус прокурора, і відповідно до статті 19 цього Закону на неї покладено обов’язок неухильного дотримання Присяги прокурора. Склавши Присягу (стаття 36 Закону № 1697-VII), прокурор зобов’язується додержуватися Конституції та законів України, актів Генерального прокурора, основних принципів, моральних норм і правил прокурорської етики як під час виконання службових обов’язків, так і поза службою. Прокурор повинен усвідомлювати повноту відповідальності за свої вчинки, бути взірцем добропорядності, гідності та честі для колег і суспільства; його поведінка має відповідати загальноприйнятим етичним нормам.

Слідуючи принципам, визначеним у Кодексі професійної етики,
Головко Д.Д. не повинна допускати поведінки, що не відповідає загальноприйнятим нормам; вчиняти дії, які шкодять авторитету прокуратури; допускати дії/бездіяльність, що завдають шкоди честі та гідності прокурорської професії та формують негативне суспільне уявлення про прокурорів.

Прокурор Головко Д.Д., усвідомлюючи суспільну чутливість питання, пов’язаного з фактами можливого незаконного отримання інвалідності прокурорами, мала обов’язок не лише формально дотримуватися вимог закону, а й вжити всіх необхідних заходів для захисту своєї особистої репутації та збереження авторитету органів прокуратури. Натомість вона проігнорувала неодноразові письмові вимоги керівництва щодо проходження повторного медичного огляду, не з’явилася до медичної установи та не забезпечила публічного спростування сумнівів у законності встановлення їй групи інвалідності.

Такими діями прокурор допустила демонстративну неповагу до етичних стандартів поведінки, не вжила передбачених законодавством заходів для збереження власної ділової репутації та репутації органів прокуратури. Її пасивна позиція фактично сприяла поширенню інформації, яка дискредитує органи прокуратури, підриває суспільну довіру до державної інституції та створює враження толерування корупційних ризиків у системі.

За наслідками наведених обставин, у медійному просторі поширено значну кількість негативних публікацій, що стосуються питання законності встановлення інвалідності прокурорам в Черкаській та Хмельницькій областях, зокрема :

•         https://www.anticor.foundation/novyny/10846/ 

•         https://www.unian.ua/incidents/prokurori-invalidi-masovo-zafiksovani-v-cherkaskiy-oblasti-skandal-z-msek-12797373.html

•         https://suspilne.media/cherkasy/864481-na-cerkasini-visokij-vidsotok-prokuroriv-z-invalidnistu-ofis-genprokurora/

•         https://viche.ck.ua/region/invalidnist-mayut-shhonajmenshe-523-prokurory-bilshist-otrymaly-yiyi-shhe-do-pochatku-povnomasshtabnoyi-vijny/

•         https://hromadske.ua/suspilstvo/233416-naybilshe-prokuroriv-iaki-maiut-invalidnist-narazi-vyiavyly-na-cherkashchyni-ta-khmelnychchyni-ohp

•         https://procherk.info/news/7-cherkassy/122905-cherkaska-oblast-odna-z-pershih-za-kilkistju-osib-z-invalidnistju-sered-prokuroriv

•         https://bastion.tv/prokurori-invalidi-posadovci-msek-bezpidstavno-vstanovili-prokuroram-invalidnist_n67492

 

У своїх письмових поясненнях Головко Д.Д. посилалася на те, що у 2020 році в межах кримінального провадження № (конфіденційна інформація)  Центральна МСЕК МОЗ України перевірила її медичні документи та підтвердила законність встановлення II групи інвалідності безстроково. Однак цей факт Комісія не може вважати та не сприймає як безумовне підтвердження правомірності набутого статусу. Перевірка проводилася у межах кримінального провадження і стосувалася стану здоров’я Головко Д.Д. на конкретно визначений момент п'ятирічної давності, отже не може гарантувати незмінність обставин у майбутньому. Навіть безстрокове встановлення інвалідності не виключає права держави та роботодавця перевіряти її актуальність у зв’язку з новими обставинами та суспільним резонансом. Таким чином, посилання на перевірку 2020 року не звільняло прокурора від обов’язку підтвердити законність свого статусу.

Щодо доводів прокурора про відсутність у ЗМІ публікацій із прямим згадуванням її прізвища, слід зазначити, що така обставина не спростовує факту наявності суспільного резонансу навколо теми отримання інвалідності працівниками органів прокуратури. З огляду на її службове становище та підвищені етичні стандарти, навіть непряма участь у подібному публічному обговоренні зобов’язувала Головко Д.Д. вжити активних заходів для підтвердження законності встановленої їй групи інвалідності, зокрема шляхом проходження повторного медичного огляду. Відсутність згадки прізвища саме Головко Д.Д. у медіа не звільняє прокурора від обов’язку реагувати належним чином, оскільки йдеться про інституцію, авторитет якої формується через поведінку кожного її працівника.

Також Комісія критично сприймає письмові пояснення прокурора
Головко Д.Д. у частині недопустимості втручання у її приватне життя та порушення її  прав, передбачених статтею 8 Європейської Конвенції з прав людини.

Наявність статусу прокурора покладає на особу посилену відповідальність, оскільки така особа є публічною, наділена владою та в очах суспільства представляє інституцію в цілому, а тому недопущення поведінки, що може зашкодити репутації, є однією із головних складових етичності прокурора.

Європейський Суд з прав людини (далі – ЄСПЛ) у своїх рішеннях також неодноразово висловлювався щодо меж втручання у визначені права, зокрема права на приватність, передбаченого статтею 8 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (далі по тексту Європейська Конвенція з прав людини).

Стаття 8 Європейської Конвенції з прав людини визначає право на повагу до приватного та сімейного життя. Водночас стаття 8 передбачає можливість та межі втручання в таке право у випадку коли таке втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки або економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

Тобто за практикою ЄСПЛ у випадках забезпечення права на приватність необхідно встановити: чи дійсно певна сфера життєдіяльності людини відносилась саме до приватної сфери чи охоплюється ширшим колом правовідносин; у випадку втручання в право на приватність або його обмеження, необхідним є дотримання умов, за якими держава може втручатися у здійснення захищеного права.

Такі умови викладені в пункті 2 статті 8 Конвенції, а саме: законності, наявності легітимної мети та пропорційності.

З урахуванням викладеного. Комісія дійшла висновку, що втручання у право приватності, передбачене у статті 8 Європейської Конвенції у цьому випадку відсутнє, а питання набуття та використання статусу особи з інвалідністю у прокурора Головко Д.Д. перевіряються виключно через призму наявності у її діях дисциплінарного проступку, передбаченого ст. 43 Закону
№ 1697-VII.

Члени Комісії не володіють знаннями у галузі медицини, діють на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому не надають оцінку медичним критеріям встановлення інвалідності або оцінку медичної документації.

Окремого значення набуває факт, що прокурора Головко Д.Д. неодноразово викликали для проходження повторного обстеження, однак вона відмовилася скористатися цією можливістю. Така поведінка обґрунтовано породжує сумніви щодо дійсності II групи інвалідності, встановленої безстроково. У таких випадках природно виникає припущення, що відсутність готовності підтвердити законність набутого статусу може свідчити про його неправомірність.

Комісією враховано, що прокурор Головко Д.Д. не з’явилася на медичне обстеження до ДУ «Укрдержндімспі МОЗ України» 04 грудня 2024 року, що було зумовлено наявністю листка тимчасової непрацездатності за період з 03 до 13 грудня 2024 року.

Відповідно до пункту 18 Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 № 1338, перебування на тимчасовій непрацездатності є виключною підставою для перенесення строків проходження медичного обстеження. Отже, Комісія визнає причину неявки на перший виклик - обґрунтованою.

При наданні оцінки діям Головко Д.Д. Комісія не враховує виклик на обстеження, який надійшов до Черкаської обласної прокуратури листом за підписом заступника Генерального прокурора Антона Войтенка від 16 квітня 2025 року № 31/2/1-34080вих-25, в якому вказано, що в межах кримінального провадження Головко Д.Д. необхідно прибути до закладу охорони здоров’я для проходження обстеження в умовах стаціонару у період із 14 квітня до
29 травня 2025 року. Водночас встановлено, що Головко Д.Д. не була ознайомлена з вказаним листом, оскільки весь вказаний період з 14 квітня до 30 травня 2025 року перебувала на лікарняному.

Враховуючи, що ознайомлення з викликом не відбулося з об’єктивних причин, пов’язаних із перебуванням на лікарняному, а також з урахуванням того, що період дії листка непрацездатності повністю збігається з терміном, визначеним для проходження обстеження, Комісія вважає, що у прокурора були відсутні як фактичні можливості, так і реальна обізнаність для вжиття дій з виконання вимог відповідного виклику.

Однак у проміжки між цими датами, а саме з 19 до 22 грудня 2024 року та з 04 по 14 січня 2025 року, вона не перебувала на лікарняному. Відповідно, вона мала фактичну можливість реалізувати свій обов’язок щодо підтвердження правомірності набутого статусу особи з інвалідністю.

Посилання прокурора Головко Д.Д. на необхідність її супроводу під час прибуття до медичного закладу не підтверджено медичними документами або офіційними висновками лікарів. У наданих матеріалах дисциплінарного провадження відсутні довідки, висновки чи інші документи, які б свідчили про встановлену лікарем потребу у супроводі для переміщення.

Відповідно до Витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи від 21 липня 2025 року, стосовно прокурора Головко Д.Д. було ухвалено рішення про скасування раніше встановленої ІІ групи інвалідності.

У зазначеному документі вказано, що інвалідність була встановлена необґрунтовано, оскільки за результатами проведеної оцінки функціональних порушень та ступеня обмеження життєдіяльності у Головко Д.Д. виявлено незначні патологічні зміни, які не відповідають критеріям для встановлення інвалідності.

Комісія звертає увагу, що у разі своєчасного прибуття прокурора до медичного центру, особистого проходження обстеження та надання повного пакета медичних документів, зокрема доказів щодо виявленого у 2022 році захворювання, експертна оцінка могла б ґрунтуватися на повнішій інформації, що потенційно могло вплинути на остаточне рішення команди фахівців.

Крім того, незалежно від направлень або викликів, прокурор Головко Д.Д. мала можливість самостійно проявити ініціативу щодо звернення до відповідного медичного закладу для проходження повторного обстеження. Така дія могла би бути розцінена як вияв готовності підтвердити свою доброчесність, усунути сумніви щодо правомірності набуття статусу особи з інвалідністю та відповідала б очікуваній моделі поведінки прокурора, передбаченій етичними стандартами професії.

Також Комісія зазначає, що в той момент, коли Головко Д.Д. обрала модель поведінки пасивного характеру, вона керувалася суб’єктивною думкою, власним переконанням, яке не було об’єктивним і не було підтверджене жодними фактами. Отже, прокурор діяла усупереч вимогам статті 10 Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів, яка передбачає, що прокурор має бути об’єктивним у відносинах з органами влади, громадськістю та окремими особами, а також усвідомлювати соціальну значущість прокурорської діяльності й міру відповідальності перед суспільством. Таким чином, прокурор порушила один із основних принципів професійної етики та поведінки прокурорів, зазначених у статті 4 Кодексу, – принцип об’єктивності. Такі дії прокурора Головко Д.Д., які прямо пов’язані із суспільним резонансом та невдоволенням діяльністю органів прокуратури, є такими, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у її об’єктивності.

Ураховуючи викладене, прокурор Головко Д.Д. порушила вимоги пункту 10 частини першої статті 3, частини другої статті 17, частини третьої, пункту 4 частини четвертої статті 19 Закону № 1697-VII, статей 1, 4, 10, 11, 16, 21 Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів, чим вчинила дисциплінарний проступок, відповідальність за який передбачено пунктами 5, 6 частини першої статті 43 Закону № 1697-VII, а саме: вчинення дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури, систематичне (два і більше разів протягом одного року) порушення правил прокурорської етики.

Вчинення Головко Д.Д. вказаного дисциплінарного проступку підтверджено:

- висновком та матеріалами службового розслідування, проведеного стосовно прокурора Головко Д.Д. на підставі наказу виконувача обов’язків керівника Черкаської обласної прокуратури від 08 травня 2025 року № 60;

- відомостями, викладеними у дисциплінарній скарзі виконувача обов’язків керівника Черкаської обласної прокуратури;

-   поясненнями прокурора Головко Д.Д.;

- витягом з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи від 21 липня 2025 року.

Дії та бездіяльність прокурора Головко Д.Д. належать до триваючих правопорушень, а тому днем початку вчинення дисциплінарного
проступку треба вважати 18 грудня 2024 року (ознайомлення Головко Д.Д. з листом виконувача обов’язків керівника Черкаської обласної прокуратури
№ 07-916вих-24 про необхідність її прибуття до медичного закладу), а закінченням 19 січня 2025 року (наступний день після закінчення періоду коли вона мала прибути до цього закладу відповідно до листа виконувача обов’язків керівника Черкаської обласної прокуратури, з яким вона була ознайомлена 14 січня 2025 року за №07-70вих-25).

Таким чином, строк для прийняття рішення про накладення на прокурора дисциплінарного стягнення, передбачений у частині четвертій статті 48 Закону № 1697-VII не минув.

Надаючи комплексну оцінку встановленим під час перевірки у дисциплінарному провадженні обставинам, Комісія вважає доводи дисциплінарної скарги обґрунтованими й такими, що знайшли своє об’єктивне підтвердження.

Щодо виду дисциплінарного стягнення, який слід обрати стосовно Головко Д.Д., Комісія зважає на очевидність і грубість допущеного порушення, характер та наслідки проступку, резонансність ситуації у медійному просторі, відсутність усвідомлення своєї вини та належної реакції з боку прокурора.

Комісія вважає, що відсутні підстави для застосування щодо Головко Д.Д. більш м’якого стягнення, ніж звільнення з посади, оскільки вчинений нею дисциплінарний проступок не сумісний з подальшим зайняттям нею будь-якої посади в органах прокуратури.        

У зв’язку з цим, Комісія вважає за можливе накласти на неї дисциплінарне стягнення, передбачене пунктом 3 частини першої статті 49 Закону № 1697-VII у виді звільнення з посади в органах прокуратури.

Інших обставин, що мають значення для прийняття рішення, під час перевірки у дисциплінарному провадженні не встановлено.

На підставі викладеного, керуючись статтями 43, 47-50, 77, 78 Закону України «Про прокуратуру», пунктами 108, 110-112, 115-117 Положення про порядок роботи відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження, Комісія

 

ВИРІШИЛА:

Притягнути прокурора Черкаського відділу Черкаської окружної прокуратури Черкаської області Головко Діну Дмитрівну до дисциплінарної відповідальності та накласти на неї дисциплінарне стягнення у виді звільнення з посади в органах прокуратури.

Копію рішення направити керівнику Черкаської обласної прокуратури для застосування накладеного дисциплінарного стягнення, керівнику Черкаської окружної прокуратури Черкаської області та прокурору Головко Д.Д.

Прокурор може оскаржити рішення, прийняте за результатами дисциплінарного провадження, до адміністративного суду, юрисдикція якого поширюється на місто Київ, або до Вищої ради правосуддя протягом одного місяця з дня вручення їй чи отримання нею поштою копії рішення.


Головуючий

 

Максим РАДЗІВОН

 

 

Члени Комісії

 

Світлана БОБРОВНИК

 

 

Олег БУЛУЛУКОВ

 

 

 

 

Ніна ГАРБУЗА

 

 

Катерина КОВАЛЬ

 

 

 

 

 

 

Дмитро КУРИЛЕНКО

 

 

 

 

 

 

Віталій МАВРОДІ

 

 

Євгенія МНИШЕНКО

 

 

Тетяна СТЕПАНОВА