03.09.2025

Рішення №161дп-25


Про накладення дисциплінарного стягнення на прокурора Дубенської окружної прокуратури Рівненської області Богуна О.Ю.

 
кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів

РІШЕННЯ
№161дп-25

03 вересня 2025

Київ

Про накладення дисциплінарного стягнення на прокурора Дубенської окружної прокуратури Рівненської області Богуна О.Ю.


Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів, у складі: головуючого Радзівона М.О., членів – Бобровник С.В., Булулукова О.Ю., Гарбузи Н.В., Коваль К.П., Куриленка Д.В., Мавроді В.В., Міхеда О.В., Мнишенко Є.С., Степанової Т.В., розглянувши висновок про наявність дисциплінарного проступку в діях прокурора Дубенської окружної прокуратури Рівненської області Богуна О.Ю. у дисциплінарному провадженні № 07/3/2-377дс-64дп-25,

 

В С Т А Н О В И Л А:

 

1. Відомості про прокурора, стосовного якого здійснюється дисциплінарне провадження

Богун Олександр Юрійович в органах прокуратури працює з серпня 2012 року, а з 05 квітня 2024 року до цього часу – на посаді прокурора Дубенської окружної прокуратури Рівненської області.

Присягу працівника прокуратури склав 13 липня 2013 року.

З положеннями Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів ознайомився 23 травня 2017 року.

Характеризується позитивно. Дисциплінарних стягнень не має.

 

2. Відомості щодо етапів дисциплінарного провадження

До Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів (далі – Комісія) 14 травня 2025 року надійшла дисциплінарна скарга виконувача обов’язків керівника Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора Дзюби І.І. про вчинення прокурором Богуном О.Ю. дисциплінарного проступку.

Автоматизованою системою розподілу дисциплінарних скарг для вирішення питання про відкриття дисциплінарного провадження дисциплінарну  скаргу розподілено члену Комісії Гарбузі Н.В., якою 19 травня  2025 року прийнято рішення про відкриття дисциплінарного провадження № 07/3/2-377дс-94дп-25.

Рішенням Комісії від 02 липня 2025 року № 136дп-25 строк перевірки відомостей про наявність підстав для притягнення прокурора Богуна О.Ю. до дисциплінарної відповідальності у вказаному дисциплінарному провадженні продовжено до 14 серпня 2025 року.

За результатами перевірки членом Комісії Гарбузою Н.В. 01 серпня 2025 року складено висновок про наявність дисциплінарного проступку в діях прокурора Богуна О.Ю., який разом з матеріалами дисциплінарного провадження передано на розгляд Комісії.

Скаржника, прокурора Богуна О.Ю. своєчасно та належним чином повідомлено про час і місце проведення засідання Комісії.

20 серпня 2025 року прокурор Богун О.Ю. на засідання Комісії не з’явився попередньо направивши лист про неможливість участі у засіданні Комісії у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю та просив відкласти розгляд питання на іншу дату.

Далі скаржника та прокурора повторно своєчасно та належним чином повідомлено про час і місце проведення засідання Комісії.

У засіданні Комісії 03 вересня 2025 року взяв участь представник скаржника - прокурор відділу запобігання правопорушенням в органах прокуратури управління внутрішньої безпеки Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора ОСОБА 1, яка підтримала викладені у дисциплінарній скарзі доводи, надала пояснення та відповіді на запитання членів Комісії.

Присутній на засіданні Комісії прокурор Богун О.Ю. надав пояснення, підтвердив свої пояснення, надані під час дисциплінарного провадження, та відповів на запитання членів Комісії.

 

3. Зміст дисциплінарної скарги

Згідно з вимогами частини п’ятої статті 19 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII (далі – Закон № 1697-VII) прокурор Богун О.Ю. зобов’язаний щорічно проходити таємну перевірку доброчесності. Відповідно до пункту 3 розділу ІІ Порядку проведення таємної перевірки доброчесності прокурорів, затвердженого наказом Генерального прокурора від 29 грудня 2022 року № 293 (далі – Порядок № 293) прокурор повинен щороку з 01 січня до 31 березня (включно) особисто шляхом заповнення на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора подавати декларацію доброчесності (далі – Декларація) за встановленими формою та правилами, визначеними додатком 1 до Порядку, надавши правдиві відповіді у формі «Підтверджую» або «Не підтверджую» на запитання, що стосуються або можуть стосуватися його доброчесності, а у випадках, визначених Порядком, декларацією і правилами її заповнення, навести додаткові відомості.

Водночас, прокурор Богун О.Ю. вказані вимоги проігнорував та подав  Декларацію лише 15 квітня 2024 року.

Згідно з пунктом 2 розділу І Порядку організації роботи з питань внутрішньої безпеки в органах прокуратури, затвердженого наказом виконувача обов’язків Генерального прокурора від 27.03.2025 № 69 (далі – Порядок № 69), неподання або несвоєчасне подання прокурором без поважних причин декларації доброчесності прокурора або зазначення у ній завідомо недостовірних (у тому числі не повних) тверджень належить до дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури.

Розуміючи, що несвоєчасне подання Декларації з неповажних причин відноситься до вищевказаного переліку, у пункті першому Декларації від 15.04.2025 прокурор Богун О.Ю. указав недостовірні твердження про те, що ним не вчинялися дії, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури.

За таких обставин скаржник вважав, що у діях прокурора Богуна О.Ю. вбачаються ознаки дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 5 (вчинення дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури) частини першої статті 43 Закону № 1697-VII.

          4. Обставини, встановлені під час дисциплінарного провадження

Заслухавши доповідача – члена Комісії Гарбузу Н.В., пояснення  представника скаржника ОСОБА 1, прокурора Богуна О.Ю., вивчивши висновок та дослідивши матеріали перевірки, Комісією встановлено таке.

Відповідно до частини п’ятої статті 19 Закону № 1697-VII та пункту 3 розділу ІІ Порядку № 293 прокурор Богун О.Ю. зобов’язаний щорічно проходити таємну перевірку доброчесності шляхом заповнення з 01 січня до 31 березня на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора Декларації за встановленими формою та правилами.

З вимогами Порядку № 293 та обов’язком неухильного його дотримання Богун О.Ю. ознайомлений під підпис 05 квітня 2024 року.

Крім того, Богун О.Ю. також ознайомлений з Пам’яткою щодо порядку подання прокурорами Декларації доброчесності, яку надіслано з дорученням виконувача обов’язків Генерального прокурора від 16 січня 2025 року за № 17/1/1-15вих-20окв-25 керівникам обласних прокуратур для доведення до відома всіх підпорядкованих прокурорів.

Вказаний лист згідно пояснень керівника Дубенської окружної прокуратури Рівненської області ОСОБА 2 надійшов через систему ІС «СЕД» до Рівненської окружної прокуратури 21.01.2025 року та згідно її резолюції від 22.01.2025 року доведено до відома всіх підпорядкованих прокурорів окружної прокуратури.

Згідно з відомостями підсистеми перевірки Декларацій Богун О.Ю. у період з 01 січня до 31 березня 2025 року (включно) в особистий кабінет   користувача системи не входив.

Генеральною інспекцію, у зв’язку із виявленням факту неподання Богуном О.Ю. протягом встановленого періоду Декларації, останньому 15 квітня 2025 року через систему електронного документообігу направлено запит № 17/1/1-15950-25 щодо причин її неподання. Вперше вхід в особистий кабінет користувача системи перевірки Декларацій Богун О.Ю. здійснив лише 15 квітня 2024 року і в цей же день о 20 годині заповнив та подав Декларацію.

Згідно з пунктом 2 розділу І Порядку № 69, неподання або несвоєчасне подання прокурором без поважних причин декларації доброчесності прокурора належить до дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури.

При заповненні та поданні 15 квітня 2025 Декларації  Богун О.Ю. у пункті першому указав недостовірні твердження про те, що ним не вчинялися дії, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури.

За інформацією виконувача обов’язків керівника Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора, встановлено, що згідно відомостей, що містяться у підсистемі перевірки Декларацій доброчесності прокурора, Богун О.Ю. 15.04.2025 року подавав Декларацію за період з 01.01.2024 року по 15.04.2025 року, що відображено у тексті самої Декларації.

 

4.1 Короткий зміст висновку службового розслідування

Відповідно до наказу виконувача обов’язків керівника Рівненської обласної прокуратури від 20 червня 2025 року № 34 призначено та проведено службове розслідування стосовно прокурора Дубенської окружної прокуратури Рівненської області Богуна О.Ю. щодо ймовірного подання ним у Декларації доброчесності прокурора недостовірних (у тому числі неповних) тверджень.

За змістом службового розслідування встановлено, що Богун О.Ю., у  порушення пунктів 3, 4 частин 4, 5 статті 19, частини 4 статті 17 Закону № 1697-VII, пунктів 2, 3 розділу I Порядку № 293, статті 15 Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів, затвердженого Всеукраїнською конференцією прокурорів (далі – Кодекс), пункту 2 розділу I Порядку № 69, вказав у Декларації доброчесності прокурора за 2024 рік недостовірні у тому числі неповні твердження, вчинив дії, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури.

 

5. Пояснення прокурора Богуна О.Ю.

Богун О.Ю. підтвердив той факт, що подав Декларацію після крайнього терміну подачі.

Несвоєчасність подання Декларації Богун О.Ю. пояснив тим, що планував подати Декларацію доброчесності прокурора після подачі 23.03.2025 року Декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік. Однак Декларацію доброчесності прокурора своєчасно не подав через свою зайнятість під час виконання службових обов’язків.

 Керівництвом у січні 2025 року доводилася до відому працівників інформація щодо порядку подання прокурорами Декларації доброчесності.

Щодо питання зазначення у Декларації від 15.04.2025 про не вчинення ним дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури повідомив про те, що вважав, що такі відомості подавав за період з 01.01.2024 по 31.03.2025. Вважає, що несвоєчасне подання Декларації доброчесності не свідчить про вчинення ним дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури.

 

6. Правові джерела, що підлягають застосуванню, та мотиви ухваленого Комісією рішення

При наданні юридичної оцінки діям прокурора Богуна О.Ю., Комісія виходить з наступного.

Правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, загальні права і обов’язки прокурора визначено Законом № 1697-VII.

Згідно з пунктами 3, 4 частини четвертої статті 19 Закону № 1697-VII прокурор зобов’язаний діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, а також додержуватись правил прокурорської етики, зокрема, не допускати поведінки, яка дискредитує його як представника прокуратури та може зашкодити авторитету прокуратури.

Відповідно до частини п’ятої статті 19 Закону № 1697-VII прокурор зобов’язаний щорічно проходити таємну перевірку доброчесності.

Згідно з частиною четвертою статті 17 Закону № 1697-VII накази адміністративного характеру, а також вказівки, що прямо стосуються реалізації прокурором функцій прокуратури, видані (віддані) в письмовій формі в межах повноважень, визначених законом, є обов’язковими для виконання відповідним прокурором.

Пунктами 1, 2 розділу ІІ Порядку № 293 передбачено, що щорічна таємна перевірка доброчесності прокурорів проводиться на підставі частини п’ятої статті 19 Закону № 1697-VII; проходження таємної перевірки доброчесності полягає у щорічному поданні прокурором Декларації.

Пунктом 3 розділу ІІ Порядку № 293 встановлено, що кожен прокурор щороку з 01 січня до 31 березня (включно) зобов’язаний особисто шляхом заповнення на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора подати Декларацію за формою і правилами, визначеними додатком 1 до Порядку.

Згідно з пунктом 7 розділу ІІ Порядку № 293 неподання, несвоєчасне подання прокурором Декларації без поважних причин вважається невиконанням обов’язку, передбаченого частиною п’ятою статті 19 Закону України «Про прокуратуру», та може бути підставою для ініціювання дисциплінарної відповідальності.

Відповідно до пункту 1 Правил заповнення та подання форми Декларації доброчесності прокурора, у Декларацію вносяться відомості за період з 01 січня  року, що передує року подання, і по дату подання Декларації включно.

Згідно з вимогами пункту 2 розділу I Порядку організації роботи з питань внутрішньої безпеки в органах прокуратури України, затвердженого наказом Генеральної прокуратури України від 13.04.2017 року № 111, який був чинним до 27.03.2025 року та вимогами пункту 2 розділу I Порядку № 69, неподання або несвоєчасне подання прокурором без поважних причин декларації доброчесності прокурора або зазначення у ній завідомо недостовірних (у тому числі неповних) тверджень належить до дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури.

Статтею 15 Кодексу визначено, що прокурор повинен здійснювати службові повноваження сумлінно, компетентно, вчасно і відповідально.

Постійно підвищувати свій загальноосвітній та професійний рівень, культуру спілкування, виявляти ініціативу, відповідальне ставлення та творчий підхід до виконання своїх службових обов'язків, фахово орієнтуватися у чинному законодавстві, передавати власний професійний досвід колегам.

Він має усвідомлювати, що його діяльність оцінюється з урахуванням рівня підготовки, знання законодавства, компетентності, ініціативності, комунікативних здібностей, здатності вчасно і якісно виконувати службові обов'язки та завдання.

Оцінивши дії прокурора Богуна О.Ю. на предмет відповідності наведеним вимогам, Комісія вважає, що в його діяннях наявні порушення чинного законодавства з огляду на таке.

Дисциплінарне провадження стосовно прокурора Богуна О.Ю. відкрито у зв’язку з вчиненням ним дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури.

При наданні оцінки обставинам цього дисциплінарного провадження  Комісія діє виключно в межах компетенції, встановленої Законом № 1697-VII, тобто надає оцінку тим фактам, які можуть свідчити про наявність або відсутність в діях прокурора складу дисциплінарного проступку та ступінь його вини.

Дисциплінарним проступком прокурора необхідно вважати протиправну, винну дію або бездіяльність, прийняття рішення чи його неприйняття, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні прокурором своїх посадових обов’язків та інших вимог, встановленими Законом України «Про прокуратуру» та іншими нормативно-правовими актами, за яке до нього може бути застосоване дисциплінарне стягнення.

Тому, зазначені у дисциплінарній скарзі дії прокурора Богуна О.Ю. слід розглядати через призму їх відповідності чи невідповідності вимогам законів та нормативно-правових актів.

Скаржник пов’язує факт вчинення Богуном О.Ю. дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури, з невиконанням ним вимог Порядку № 293 щодо строків подання декларації доброчесності прокурора, що призвело до подання ним Декларації через 15 днів після крайнього строку її подання та зазначенням у ній недостовірні тверджень у пункті першому про те, що ним не вчинялися дії, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури.

Наведені Богуном О.Ю. причини несвоєчасного подання Декларації (зайнятість під час виконання службових обов’язків та тому, що забув своєчасно подати Декларацію) не є поважними та такими, що об’єктивно перешкоджали йому подати Декларацію, оскільки вони не виправдовують пропущення строку на подання Декларації, яку він мав можливість подати упродовж трьох місяців, починаючи з січня 2025 року, а не тільки 15 квітня 2025 року.

Доводи Богуна про те, що у Декларації від 15.04.2025 зазначив про не вчинення ним дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури, оскільки вважав, що такі відомості подавав за період з 01.01.2024 по 31.03.2025 сприймаються Комісією критично, як спосіб захисту, оскільки у тексті поданої ним Декларації зазначено період з 01.01.2024 року по 15.04.2025 року. Крім того, згідно пункту 1 Правил заповнення та подання форми Декларації доброчесності прокурора, у Декларацію вносяться відомості за період з 01 січня року, що передує року подання, і по дату подання Декларації включно.

Перевірку доводів дисциплінарної скарги проведено виключно в межах встановленої законом компетенції, а саме надано оцінку тільки фактам, які можуть свідчити про наявність або відсутність у діях прокурора складу дисциплінарного проступку та про ступінь його вини.

Таким чином, прокурор Богун О.Ю. несвоєчасно подавши Декларацію та зазначивши у ній завідомо недостовірні (у тому числі неповні) твердження, порушив вимоги частини четвертої статті 17, пунктів 3, 4 частини четвертої, частини п’ятої статті 19 Закону № 1697-VII, пунктів 1-3 розділу ІІ Порядку № 293, тобто вчинив дисциплінарний проступок, відповідальність за який передбачена пунктом 5 частини першої статті 43 Закону № 1697-VII, а саме, вчинення дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури, а відтак наявні підстави для притягнення його до дисциплінарної відповідальності.

Вчинення прокурором Богуном О.Ю. дисциплінарного проступку підтверджено:

-  інформацією, викладеною у дисциплінарній скарзі виконувача обов’язків керівника Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора Дзюби І.І.;

-  матеріалами службового розслідування;

- відомостями про ознайомлення Богуна О.Ю. 05 квітня 2024 року з Порядком проведення таємної перевірки доброчесності прокурорів та зобов’язанням подавати Декларацію щороку з 01 січня до 31 березня;

-  поясненнями Богуна О.Ю.;

- поясненням керівника Дубенської окружної прокуратури Рівненської  області ОСОБА 2 з додатками про ознайомлення Богуна О.Ю. з Порядком № 293;

-  витягом з переліку дій користувача Богуна О.Ю. у підсистемі перевірки Декларацій;

-  копією Декларації прокурора Богуна О.Ю. за період з 01 січня 2024 року до 15 квітня 2025 року, датованої 15 квітня 2025 року;

-  іншими матеріалами дисциплінарного провадження.

Частиною четвертою статті 48 Закону № 1697-VII визначено, що рішення про накладення на прокурора дисциплінарного стягнення може бути прийнято не пізніше ніж через рік із дня вчинення проступку без урахування часу тимчасової непрацездатності або перебування прокурора у відпустці.

Оскільки вчинене прокурором Богуном О.Ю. дисциплінарне правопорушення мало триваючий характер з 01 до 15 квітня 2025 року, встановлений частиною четвертою статті 48 Закону № 1697-VII строк для прийняття Комісією рішення про притягнення його до дисциплінарної відповідальності не минув.

При обранні виду дисциплінарного стягнення стосовно прокурора Богуна О.Ю. Комісія, з огляду на вимоги частини третьої статті 48 Закону № 1697-VII, враховує характер проступку, його наслідки, особу прокурора, ступінь його вини, обставини вчиненого діяння та відсутність дисциплінарних стягнень, що впливають на обрання виду дисциплінарного стягнення, характеристику прокурора.

З огляду на викладене Комісія вважає, що застосування до прокурора Богуна О.Ю. дисциплінарного стягнення у виді заборони на 3 місяці на переведення до органу прокуратури вищого рівня та на призначення на вищу посаду в органі прокуратури, в якому прокурор обіймає посаду є пропорційним вчиненому ним дисциплінарному проступку.

Інших обставин, що мають значення для прийняття рішення у дисциплінарному провадженні, під час перевірки не встановлено.

На підставі викладеного, керуючись статтями 43, 47–49, 77, 78 Закону № 1697-VII, пунктами 110–112, 115, 117 Положення про порядок роботи  відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження, Комісія,

В И Р І Ш И Л А:

Притягнути до дисциплінарної відповідальності прокурора Дубенської окружної прокуратури Рівненської області Богуна Олександра Юрійовича та накласти на нього дисциплінарне стягнення у виді заборони на 3 місяці на переведення до органу прокуратури вищого рівня та на призначення на вищу  посаду в органі прокуратури, в якому прокурор обіймає посаду.  

Копію рішення направити керівнику Рівненської обласної прокуратури для застосування накладеного дисциплінарного стягнення, а також скаржнику, прокурору Богуну О.Ю. та керівнику окружної прокуратури, у  якій прокурор обіймає посаду.

Прокурор може оскаржити рішення, прийняте за результатами дисциплінарного провадження, до адміністративного суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, або до Вищої ради правосуддя протягом одного місяця з дня вручення чи отримання ним поштою копії рішення.


Головуючий

 

         Максим РАДЗІВОН

 

 

 

 

 

 

Члени Комісії

 

         Світлана БОБРОВНИК

 

 

 

 

 

 

 

 

       Олег БУЛУЛУКОВ

 

        

       Ніна ГАРБУЗА

        

 

 

         

 

 

         Катерина КОВАЛЬ

 

 

    

 

 

 

 

 

         Дмитро КУРИЛЕНКО

 

 

        

        

 

 

         Віталій МАВРОДІ

 

 

 

        

 

 

          Олексій МІХЕД        

 

 

          Євгенія МНИШЕНКО

 

 

 

          Тетяна СТЕПАНОВА