18.06.2025

Рішення №133дп-25


Про накладення дисциплінарного стягнення на прокурора відділу представництва інтересів держави з питань земельних відносин управління представництва інтересів держави в суді Донецької обласної прокуратури Зубова С.М.

 
кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів

РІШЕННЯ
№133дп-25

18 червня 2025

Київ

Про накладення дисциплінарного стягнення на прокурора відділу представництва інтересів держави з питань земельних відносин управління представництва інтересів держави в суді Донецької обласної прокуратури Зубова С.М.


Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів (далі – Комісія, КДКП), у складі: головуючого Радзівона М.О., членів – Бобровник С.В., Булулукова О.Ю., Гарбузи Н.В., Коваль К.П., Куриленка Д.В., Мавроді В.В., Міхеда О.В., Мнишенко Є.С., розглянувши висновок про відсутність дисциплінарного проступку в діях прокурора відділу представництва інтересів держави з питань земельних відносин управління представництва інтересів держави в суді Донецької обласної прокуратури Зубова Станіслава Миколайовича у дисциплінарному провадженні №  07/3/2-222дс-22дп-25, 

 

 

ВСТАНОВИЛА:

 

 

1.  Відомості про прокурора, стосовно якого здійснюється дисциплінарне провадження

         

          Зубов Станіслав Миколайович в органах прокуратури України працює з липня 2007 року, посаду прокурора відділу представництва інтересів держави з питань земельних відносин управління представництва інтересів держави в суді Донецької обласної прокуратури обіймає з 09 листопада 2020 року.

          Присягу прокурора склав 03 лютого 2011 року, з положеннями Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів ознайомлений 15 травня 2017 року.

          Характеризується посередньо. Дисциплінарних стягнень не має.

 

2.  Відомості щодо етапів дисциплінарного провадження

 

До Комісії 25 березня 2025 року надійшла дисциплінарна скарга керівника Донецької обласної прокуратури Угровецького П.О. про вчинення дисциплінарного проступку прокурором Зубовим С.М.

Автоматизованою системою розподілу для вирішення питання про відкриття дисциплінарного провадження дисциплінарну скаргу розподілено члену КДКП Радзівону М.О., за результатами вивчення якої 01 квітня 2025 року ним прийнято рішення про відкриття дисциплінарного провадження.

За результатами перевірки Радзівоном М.О. 05 червня 2025 року складено висновок про відсутність дисциплінарного проступку в діях прокурора Зубова С.М., який того ж дня разом із матеріалами дисциплінарного провадження передано на розгляд КДКП.

Скаржника та прокурора своєчасно та належним чином повідомлено про час і місце проведення засідання Комісії.

На засідання Комісії Зубов С.М. не з’явився, про причини неявки не повідомив. Від скаржника в засіданні Комісії (в режимі відеоконференції) взяли участь начальник відділу кадрової роботи та державної служби Донецької обласної прокуратури Особа 1 та заступник начальника управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Донецької обласної прокуратури Особа 2.

За таких умов Комісія, ураховуючи вимоги пункту 2 частини третьої   статті 47 Закону України «Про прокуратуру», прийняла рішення про розгляд висновку за відсутності прокурора Зубова С.М.

 

3.  Зміст дисциплінарної скарги 

 

Скаржник зазначив, що прокурор Зубов С.М. у зв’язку з військовою агресією з боку російської федерації та вторгненням російських військових на територію України, попри надані вказівки на виїзд з міста Маріуполь Донецької області до місця тимчасової дислокації (конфіденційна інформація), вказівку керівництва не виконав та до цього часу відсутній на робочому місці без поважних причин.

За таких обставин скаржник вважає, що в діях прокурора Зубова С.М. вбачаються ознаки дисциплінарного проступку, передбаченого пунктами 5, 6, 7 частини першої статті 43 Закону України «Про прокуратуру» – вчинення дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури; систематичне (два і більше разів протягом одного року) або одноразове грубе порушення правил прокурорської етики; порушення правил внутрішнього службового розпорядку.

 

4.  Обставини, встановлені під час здійснення дисциплінарного провадження

 

          Заслухавши доповідача – члена Комісії Радзівона М.О., представників скаржника Особа 1, Особа 2, вивчивши висновок, дослідивши матеріали дисциплінарного провадження, Комісія встановила таке.

До початку військової агресії з боку російської федерації і вторгнення російських військових на територію України прокурор Зубов С.М. працював на займаній посаді в адміністративній будівлі Донецької обласної прокуратури, розташованій у місті Маріуполі по вул. (конфіденційна інформація).

У зв’язку з початком 24 лютого 2022 року повномасштабних бойових дій, керівництвом Донецької обласної прокуратури того ж дня надано вказівку на виїзд працівників обласної прокуратури з міста Маріуполя до місця тимчасової дислокації (конфіденційна інформація).

Однак прокурор Зубов С.М. вказівку керівництва не виконав та залишився у місті Маріуполі. До 05 березня 2022 року Зубов С.М. виходив на зв’язок по телефону з начальником управління обласної прокуратури та заступником начальника відділу, у якому працював. Далі перестав виходити на зв’язок та його телефон був вимкнутий.

Вжитими заходами встановити його місцезнаходження не виявилось можливим, тому за фактом зникнення прокурора Зубова С.М. внесено 09 квітня 2022 року відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі – ЄРДР) за № (конфіденційна інформація) із попередньою кваліфікацією за частиною першою статті 115 Кримінального кодексу (далі - КК) України.

Під час досудового розслідування направлено запити до Державної прикордонної служби, Головного Сервісного центру України, Міністерства охорони здоров’я, Головного бюро СМЕ, Служби безпеки України щодо отримання інформації про перетин Зубовим С.М. державного кордону, наявності дозволу на перетин лінії розмежування, перебування у власності чи користуванні транспортних засобів, надання йому медичної допомоги у лікувальних закладах, можливого доставлення до відділів бюро СМЕ трупа безвісно зниклого, однак позитивних результатів не отримано.

Донецькою обласною прокуратурою проведено перевірку додержання трудової та службової дисципліни окремими працівниками органів прокуратури області.

За результатами проведеної перевірки встановлено, що Зубов С.М. із
05 березня 2022 року без поважних причин не перебував на робочому місці, про своє фактичне місцезнаходження не повідомляв, посадові обов’язки не виконував, про причини своєї відсутності не повідомляв.

Ураховуючи викладене, Донецькою обласною прокуратурою 04 листопада 2022 року складено стосовно Зубова С.М. дисциплінарну скаргу, яку в той же день направлено до КДКП для розгляду.

Вказана дисциплінарна скарга надійшла до КДКП 11 листопада 2022 року та 15 листопада 2022 року членом Комісії Війтовичем Л.М. прийнято рішення про відкриття дисциплінарного провадження № 07/3/2-691дс-206дп-22 стосовно прокурора Зубова С.М.

За результатами розгляду дисциплінарної скарги, 05 квітня 2023 року Комісією прийнято рішення про закриття дисциплінарного провадження стосовно прокурора Зубова С.М., оскільки встановлено, що неможливо достовірно стверджувати чи живий прокурор Зубов С.М., а тому Комісія не вбачала за можливе прийняти рішення про наявність чи відсутність дисциплінарного проступку стосовно нього та вирішувати питання про поважність або неповажність причин його неявки на робоче місце або наявність у його діяннях ознак інших дисциплінарних проступків.

Надалі Донецькою обласною прокуратурою встановлено додаткові відомості, які можуть вказувати на те, що Зубов С.М. живий та залишив межі окупованої частини України.

Так, допитаний у межах кримінального провадження начальник управління представництва інтересів держави в суді Донецької обласної прокуратури Особа 3 зазначив, що Зубову С.М. 24 лютого 2022 року повідомлено про необхідність евакуюватись з м. Маріуполь, а з 05 березня 2022 року
Зубов С.М. перестав виходити на зв'язок.

Із відкритих джерел на сайті «shelter-dpr.ru» ним знайдено відомості про те, що Зубов С.М. 10 квітня 2022 року зареєстрований на цьому сайті як людина, яка вийшла на зв'язок та отримала гуманітарну допомогу від представників так званої «ДНР».

Також моніторингом даних Інтернет мережі від 27 липня 2023 року оглянуто веб-сайт «Щит ДНР – твоя республіка в твоїх руках!» через посилання сайту «shelter-dpr.ru» встановлено заявку анкети від 16 квітня 2022 року Зубова Станислава Николаевича; паспортні дані (конфіденційна інформація), також написи російською мовою отримано «гум помощь 10.04.2022».

На підставі доручення слідчого в порядку пункту 3 частини другої статті 40 Кримінального процесуального кодексу (далі – КПК) України отримано довідку УКР ГУНП в Донецькій області від 05 жовтня 2023 року щодо аналізу абонентського номера, який належав безвісно зниклому Зубову С.М. Відповідно до вказаної довідки 05 березня 2022 року зафіксовано останнє з’єднання у
м. Маріуполь Донецької області абонентського номера (конфіденційна інформація), що належав Зубову С.М.

Протоколом огляду від 12 жовтня 2023 року оглянуто диск CD-R, вилучений протоколом тимчасового доступу до речей і документів 12 жовтня 2023 року в АТ «Ощадбанк» щодо руху по картковому рахунку Зубова С.М., відповідно якого зафіксовані різні операції розрахунку після 24 лютого
2022 року, у тому числі 30 грудня 2022 року операції з розрахунку (конфіденційна інформація) на суму 281,25 грн.

Моніторингом даних Інтернет мережі від 26 січня 2024 року оглянуто
веб-сайт Федеральної податкової служби рф «https://nalog.gov.ru» та встановлено, що Зубовим Станіславом Миколайовичем, 01 лютого 1985 року народження, станом на 26 січня 2024 року отримано ідентифікаційний номер платника податків рф № (конфіденційна інформація). Повторним оглядом від
04 вересня 2024 року підтверджено вказані відомості.

Оглядом від 04 вересня 2024 року веб-сайту Федеральної податкової служби рф «https://nalog.gov.ru» також встановлено, що Особа 9 (мати безвісно зниклого), 16 жовтня 1956 року народження, станом на 04 вересня 2024 року отримано ідентифікаційний номер платника податків рф № (конфіденційна інформація).

Також встановлено, що єдиним ініціатором внесення відомостей за фактом безвісного зникнення Зубова С.М. до ЄРДР та його розшуку є Донецька обласна прокуратура, як роботодавець, тоді як відсутні будь-які звернення з приводу безвісного зникнення Зубова С.М. від його близьких людей, ними не вжито заходів щодо розшуку або встановлення місцезнаходження Зубова С.М.

У зв’язку з цим, Донецькою обласною прокуратурою 25 березня 2025 року повторно направлено дисциплінарну скаргу до КДКП щодо можливого вчинення прокурором Зубовим С.М. дисциплінарних проступків.

Разом із дисциплінарною скаргою Донецькою обласною прокуратурою направлено акти про відсутність на робочому місці прокурора Зубова С.М., відповідно до яких Зубов С.М. з 13 квітня 2023 року до 11 квітня 2025 року впродовж робочого дня був відсутнім на робочому місці без поважних причин.

Під час дисциплінарного провадження отримано пояснення від безпосередніх керівників Зубова С.М., а також направлено низку запитів з метою отримання інформації щодо можливого місцезнаходження Зубова С.М., а також вчинення ним дій, дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури.

Так, опитаний під час цієї перевірки начальник управління обласної прокуратури Особа 3 пояснив, що 24 лютого 2022 року, приблизно о
06 год 45 хв ранку, після отримання інформації про початок повномасштабного військового вторгнення російських військових на територію України, за вказівкою керівництва обласної прокуратури зателефонував начальникам відділів очолюваного ним управління та доручив їм повідомити підпорядкованим працівникам про необхідність та порядок евакуації.

Про необхідність евакуації Зубову С.М. мав повідомити його безпосередній керівник – начальник відділу Особа 4 та чи той це зробив,
Особа 3 невідомо. Однак Зубову С.М. про необхідність евакуації було достовірно відомо з інших джерел, зокрема, від працівників відділу Особа 5 та Особа 6, які того ж дня з цього приводу вели з ним розмову на робочому місці. Також у цей день виконувач обов’язків начальника відділу матеріально-технічного забезпечення обласної прокуратури Особа 7 особисто спілкувався з
Зубовим С.М. та його безпосереднім керівником Особа 4, яким пропонував евакуюватися на транспорті прокуратури, однак вони не надали згоди.

Особа 3 зазначив, що 24 лютого 2022 року о 14 год 40 хв мав особисту розмову з Зубовим С.М. через мессенджер «Whatsapp», який повідомив, що має якісь особисті справи у м. Маріуполі та планує виїхати з міста автобусом наступного або після наступного дня.

До 05 березня 2022 року Зубов С.М. щодня відмічався у чаті управління, створеному у мессенджері «Telegram» та жодного разу не звертався з питанням надання йому допомоги в евакуації, однак після 05 березня 2022 року на зв’язок перестав виходити.

Вказав, що таким чином Зубов С.М. був особисто повідомлений про необхідність евакуації, однак запропонованими для цього обласною прокуратурою можливостями не скористався та усупереч вказівці керівництва залишився у місті Маріуполі.

Також Особа 3 наголосив на тому, що ним особисто вжито заходів із метою встановлення місцезнаходження Зубова С.М., зокрема проведено телефонні розмови з його мамою – Особа 9, яка повідомила, що їй невідомо про його місцезнаходження, а також його тіткою – Особа 8, яка повідомила, що місцезнаходження Зубова С.М. їй також невідомо.

Пояснення аналогічного змісту надав начальник відділу представництва інтересів держави з питань земельних відносин управління представництва інтересів держави в суді обласної прокуратури (станом на 24 лютого 2022 року перебував на посаді заступника начальника вказаного відділу) Особа 10, який підтвердив спілкування в мессенджері «Viber» 25 лютого 2022 року з прокурором цього відділу Зубовим С.М.

Зазначив, що Зубову С.М. було відомо про необхідність виїзду з
м. Маріуполя Донецької області до міста (конфіденційна інформація), оскільки того ж дня начальником управління Особа 3 у мессенджері «Telegram» створено групу (конфіденційна інформація), до якої включено всіх працівників управління, у тому числі Зубова С.М., та начальник управління наполягав на виїзді всіх працівників управління з м. Маріуполя.

Особа 10 зазначив, що 05 березня 2022 року спілкувався з прокурором Зубовим С.М. у мессенджері «Telegram» щодо евакуації мешканців із
м. Маріуполя автобусами гуманітарними коридорами та Зубов С.М. повідомив, що також намагатиметься виїхати з м. Маріуполь.

Далі він у мессенджері «Telegram» телефонував Зубову С.М. 06 березня, 14 липня 2022 року та у мессенджері «Viber» 07, 16 квітня 2022 року, однак зв’язку з ним не було. У мессенджерах «Viber» та «Telegram» повідомлення щодо відновлення зв’язку з абонентом «Зубов» Особа 10 не надходило.

Особа 10 вказав, що до теперішнього часу прокурор Зубов С.М. відсутній на робочому місці, у зв’язку з чим складаються акти про його відсутність, а також відповідна інформація відображається у табелі обліку робочого часу працівників. Про своє місцезнаходження або про поважність причин відсутності на робочому місці прокурор Зубов С.М. його не повідомляв.

Генеральна інспекція Офісу Генерального прокурора повідомила про відсутність інформації щодо місцезнаходження Зубова С.М. та його можливу діяльність на користь російсько-терористичних військ та окупантів. Інформація про порушення ним правил прокурорської етики чи вчинення дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури, не надходила.

Департамент охорони здоров’я Донецької обласної державної адміністрації повідомив, що в моргах означених закладів охорони здоров’я тіло Зубова С.М. не знаходиться. Інформація про місця перебування (проживання) Зубова С.М. та його актуальні засоби зв’язку відсутня.

Відповідно до листа Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Донецькій області у них відсутня інформація щодо потрапляння Зубова С.М.  у надзвичайні події та про перебування його в місцях, де проводилися рятувальні чи пошукові роботи підпорядкованими підрозділами.

Головне управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях листом від 17 квітня 2025 року № 14/2/2-2087 повідомило, що у них відсутня інформація про діяльність Зубова С.М. на користь російсько-терористичних військ та окупантів.

Старшим групи прокурорів Особа 2 листом від 14 квітня 2025 року
№ 09/1-1070вих25 повідомлено, що досудове розслідування у кримінальному провадженні № (конфіденційна інформація) за частиною першою статті 115 КК України за фактом безвісного зникнення прокурора Зубова С.М. триває, рішення в порядку статті 284 КПК України, не прийнято. Також вказав, що інформація на сайті Інтернет мережі «service.nalog.ru» про отримання особою ідентифікаційного номера платника податків рф надається лише станом на час подання такого запиту (наявність або відсутність ІНПП рф у особи), без зазначення дати його присвоєння.

Водночас старшим групи прокурорів Особа 2 листом від 17 червня
2025 року у додаток до раніше наданої інформації, повідомлено, що постановою старшого слідчого відділу ГУ НП в Донецькій області Особа 11 від 17 червня 2025 року кримінальне провадження № (конфіденційна інформація)  за частиною першою статті 115 КК України за фактом безвісного зникнення прокурора Зубова С.М. закрито.

Згідно з вказаною постановою підставою для закриття зазначеного кримінального провадження стало те, що досудовим розслідуванням встановлено місцезнаходження Зубова С.М., а також те, що він добровільно та усвідомлено перебуває на непідконтрольній органам державної влади та місцевого самоврядування України території, де отримав на території агресора ідентифікаційний номер, паспорт громадянина рф та номер соціального страхування. 

Зокрема, головним управлінням Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях листом від 17 червня 2025 року № 78/2/2/4-371, на виконання запиту в межах кримінального провадження № (конфіденційна інформація), повідомлено, що станом на 16 червня 2025 року слідчими ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях не проводиться досудове розслідування за підозрою Зубова С.М.

Відповідно до Закону України «Про Службу безпеки України» працівниками ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях проведено комплекс відповідних оперативно-розшукових заходів, спрямованих на встановлення місця перебування Зубова С.М.

За наявною інформацією Зубов С.М., перебуває на тимчасово окупованій території, а саме у м. Донецьк Донецької області. Мешкає за адресою:
м. Донецьк, вул. (конфіденційна інформація).

Зубов С.М. здійснює діяльність, пов’язану з наданням юридичних послуг громадянам на тимчасового окупованій території України.

Моніторингом даних Інтернет мережі оглянуто веб-сайт федеральної податкової служби рф «https://nalog.gov.ru», та встановлено, що Зубовим С.М. станом на 26 січня 2024 року отримано ідентифікаційний номер  платника податків рф № (конфіденційна інформація).

Окрім цього, 04 липня 2023 року Зубовим С.М. отримано паспорт громадянина рф серії (конфіденційна інформація), виданий ГУ МВД росії по Ростовській області та номер соціального страхування (конфіденційна інформація).

Із 2022 року Зубов С.М. державний кордон України офіційно не перетинав, у соціальних мережах під своїми даними не зареєстрований, офіційно не одружений, проживає сам, використовує номер мобільного телефону (конфіденційна інформація).

Згідно з постановами прокурора Особа 2 від 28 лютого 2025 року та від
17 червня 2025 року у вказаному кримінальному провадженні членам Комісії в порядку статті 222 КПК України надано дозвіл на розголошення відомостей кримінального провадження в повному обсязі.

Вищенаведені обставини підтверджено здобутими під час перевірки у дисциплінарному провадженні матеріалами.

 

5. Пояснення прокурора

 

Під час проведення перевірки, відповідно до вимог Закону України «Про прокуратуру» та Положення про порядок роботи відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження, прокурору Зубову С.М. направлено запит для отримання інформації, необхідної для перевірки доводів дисциплінарної скарги, однак він не скористався передбаченим правом та пояснень під час перевірки не надав.


6. Пояснення представників скаржника

 

Начальник відділу кадрової роботи та державної служби Донецької обласної прокуратури Особа 1 пояснила, що у перший день повномасштабного вторгнення рф на територію України, а також до 05 березня 2022 року Зубов С.М. періодично виходив на зв’язок по телефону з начальником управління обласної прокуратури та заступником начальника відділу, у якому працював.

Із зазначеної дати прокурор Зубов С.М. перестав виходити на зв'язок, його телефон був вимкнений, на роботу за місцем тимчасової дислокації у місті (конфіденційна інформація), він не з’явився.

У зв’язку з відсутністю Зубова С.М. на робочому місці складались відповідні акти, а в табелях обліку робочого часу проставлялися відмітки відмітки «ІН» – інші причини неявки на роботу.

Особа 1 вважає поведінку прокурора Зубова С.М. неприпустимою та розцінює її як порушення правил прокурорської етики та внутрішнього службового розпорядку.

Заступник начальника відділу нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Донецької обласної прокуратури Особа 2, пояснив, що постановою від 17 червня 2025 року кримінальне провадження
№ (конфіденційна інформація) за частиною першою статті 115 КК України за фактом безвісного зникнення прокурора Зубова С.М. закрито.

Згідно з вказаною постановою підставою для закриття зазначеного кримінального провадження стало те, що досудовим розслідуванням встановлено місцезнаходження Зубова С.М., а також те, що він добровільно та усвідомлено перебуває на непідконтрольній органам державної влади та місцевого самоврядування України території, де отримав на території агресора ідентифікаційний номер, паспорт громадянина рф та номер соціального страхування. 

Зокрема, головним управлінням Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях, на виконання запиту в межах кримінального провадження № (конфіденційна інформація), проведено комплекс відповідних оперативно-розшукових заходів, спрямованих на встановлення місця перебування
Зубова С.М.

За наявною інформацією Зубов С.М., перебуває на тимчасово окупованій території, а саме у м. Донецьк Донецької області та мешкає за адресою:
м. Донецьк, вул. (конфіденційна інформація). Зубов С.М. здійснює діяльність, пов’язану з наданням юридичних послуг громадянам на тимчасового окупованій території України.

Також зазначив, що головним управлінням Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях встановлено, що Зубовим С.М. отримано паспорт громадянина рф серії (конфіденційна інформація), виданий ГУ МВД росії по Ростовській області, номер соціального страхування (конфіденційна інформація), а також ідентифікаційний номер  платника податків рф
№ (конфіденційна інформація).

 

7. Правові джерела, що підлягають застосуванню, та мотиви ухваленого Комісією рішення

 

Надаючи юридичну оцінку діям прокурора Зубова С.М. Комісія виходить з такого.

Частиною другою статті 2 Конституції України визначено, що територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, а першою частиною статті 17 Конституції України передбачено, що захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, загальні права й обов’язки прокурора визначено Законом України «Про прокуратуру».

Згідно з частиною третьою статті 17 Закону України «Про прокуратуру» прокурори вищого рівня мають право давати вказівки прокурору нижчого рівня, погоджувати прийняття ним певних рішень та здійснювати інші дії, що безпосередньо стосуються реалізації цим прокурором функцій прокуратури, виключно в межах та порядку, визначених законом.

Відповідно до пунктів 3, 4 частини четвертої статті 19 Закону України «Про прокуратуру» прокурор зобов’язаний діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, додержуватися правил прокурорської етики, зокрема, не допускати поведінки, яка дискредитує його як представника прокуратури та може зашкодити авторитету прокуратури.

Згідно зі Стандартами професійної відповідальності із викладом основних обов’язків та прав прокурорів, прийнятими 23 квітня 1999 року Міжнародною Асоціацією прокурорів, прокурори зобов’язані завжди підтримувати честь та гідність професії, вести себе професійно, відповідно до закону, правил та етики їх професії, в будь-який час дотримуватись найбільш високих норм чесності.

Відповідно до пунктів 1, 3 Керівних принципів, що стосуються державних обвинувачів, які прийняті восьмим конгресом Організації об’єднаних націй з попередження злочинності та поводженню з правопорушниками (Гавана, Куба, 27 серпня – 07 вересня 1990) особи, відібрані для здійснення судового переслідування, повинні мати високі моральні якості та здібності, а також відповідну підготовку та кваліфікацію.

Згідно з підпунктом «b» Висновку № 3 (2008) «Про роль прокуратури за межами сфери кримінального права», прийнятого Консультативною радою європейських прокурорів (ССРЕ) на 3-му пленарному засіданні (Страсбург, 15‑17 жовтня 2008 року), держави, у яких прокурорські служби виконують функції за межами сфери кримінального права, мають забезпечити реалізацію цих функцій відповідно до принципів демократичної держави з верховенством права і, зокрема, що дії прокурорів за межами сфери кримінального права мають характеризуватися чесністю.

24 лютого 2022 року Указом Президента України № 64/2022 у зв’язку з військовою агресією росії проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України.

Постановою Верховної Ради України від 27 січня 2015 року відповідно до Резолюції Генеральної Асамблеї ООН 3314 «Визначення агресії» від 14 грудня 1974 року, росію визнано державою-агресором, яка здійснює збройну агресію проти України, розв’язала і веде повномасштабну агресивну війну проти України та Українського народу з порушенням норм міжнародного права, вчиняючи злочини проти людства.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про прокуратуру» прокуратура України становить єдину систему, яка в порядку, передбаченому цим Законом, здійснює функції встановлені Конституцією України з метою захисту прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави. Згідно з пунктом 10 частини першої статті 3 цього ж Закону діяльність прокуратури ґрунтується на засадах неухильного дотримання вимог професійної етики та поведінки.

Згідно зі статтею 36 Закону України «Про прокуратуру» особа, призначена на посаду прокурора, набуває повноважень прокурора після складення Присяги прокурора такого змісту: «Я, (прізвище, ім’я, по батькові), вступаючи на службу в прокуратуру, присвячую свою діяльність служінню Українському народові і Україні та урочисто присягаю:

- неухильно додержуватися Конституції та законів України;

- сумлінним виконанням своїх службових обов’язків сприяти утвердженню верховенства права, законності та правопорядку;

- захищати права і свободи людини і громадянина, інтереси суспільства і держави;

- постійно вдосконалювати свою професійну майстерність, бути принциповим, чесно, сумлінно і неупереджено виконувати свої обов’язки, з гідністю нести високе звання прокурора».

Стаття 3 Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів (далі – Кодекс), яким здійснюється правове регулювання відносин у сфері професійної етики та поведінки прокурорів, зазначає, що нормативною базою у цій сфері є також міжнародно-правові документи, у тому числі Конвенція про захист прав людини та основоположних свобод і рішення Європейського суду з прав людини, Керівні принципи ООН щодо ролі прокурорів, прийняті на Восьмому конгресі ООН у 1990 році, Стандарти професійної відповідальності та виклади основних обов’язків і прав прокурорів, ухвалені Міжнародною асоціацією прокурорів у 1999 році, Європейські інструкції з питань етики та поведінки прокурорів (Будапештські принципи), ухвалені Конференцією генеральних прокурорів країн – членів Ради Європи у 2005 році, та інші.

Статтею 4 Кодексу визначено основні принципи професійної етики та поведінки прокурорів, до яких, зокрема, відносяться верховенство права та законність; професійна честь і гідність, формування довіри до прокуратури; доброчесність, зразковість поведінки та дисциплінованість.

Статті 11, 16, 19 та 21 Кодексу зобов’язують прокурора постійно дбати про свою компетентність, професійну честь і гідність, бути взірцем доброчесності, діяти на підставі закону, не допускати будь-яких проявів, які можуть створити враження корупційних дій і поведінки, які можуть зашкодити його репутації та авторитету прокуратури, викликати негативний суспільний резонанс.

Згідно зі статтею 33 Кодексу, прокурори зобов’язані неухильно дотримуватися вимог цього Кодексу. Їх порушення тягне за собою відповідальність, встановлену законом. У разі систематичного (два і більше разів протягом одного року) або одноразового грубого порушення правил прокурорської етики, прокурора може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності.

Відповідно до статті 139 КЗпП України працівники зобов’язані працювати чесно і сумлінно, своєчасно і точно виконувати розпорядження власника або уповноваженого ним органу, додержуватися трудової дисципліни.

Статтею 40 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП України) передбачено розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у випадках прогулу (у тому числі відсутності на роботі більше трьох годин протягом робочого дня) без поважних причин.

Прогулом вважається самовільне використання без погодження з роботодавцем днів відгулів, чергової відпустки, припинення виконання трудових обов’язків до закінчення строку трудового договору або строку, який працівник повинен відпрацювати після закінчення вищого або середнього спеціального навчального закладу.

Відповідно до пункту 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06 листопада 1992 року прогулом вважається відсутність працівника на роботі як протягом усього робочого дня, так і більше трьох годин безперервно або сумарно протягом робочого дня без поважних причин.

Правила внутрішнього службового розпорядку прокурорів Донецької обласної прокуратури та окружних прокуратур (далі – Правила внутрішнього службового розпорядку) затверджено 20 липня 2021 року загальними зборами працівників органів Донецької обласної прокуратури.

Відповідно до Правил внутрішнього службового розпорядку встановлено такий режим роботи в Донецькій обласній прокуратурі: початок роботи з 9  години упродовж робочого тижня; перерва на обід з 13 години до 13 години 45 хвилин; кінець робочого дня в понеділок, вівторок, середу та четвер – о 18  годині, у п’ятницю – о 16 годині 45 хвилин, вихідні дні – субота і неділя.

Відповідно до пунктів 1-3 розділу ІІІ Правил внутрішнього службового розпорядку про свою відсутність на роботі прокурор повідомляє безпосереднього керівника у письмовій формі, засобами електронного чи телефонного зв’язку або іншими доступними способами. У разі недотримання прокурором цих вимог складається акт про його відсутність на робочому місці.

Прокурор не пізніше наступного робочого дня після виходу на роботу повинен надати докази поважності причин відсутності на роботі.

У разі ненадання прокурором таких доказів він має подати письмові пояснення на ім’я керівника Донецької обласної прокуратури щодо причин своєї відсутності.

Згідно з пунктом 1 розділу Х Правил внутрішнього службового розпорядку недотримання вимог Правил є підставою для притягнення прокурора до відповідальності у порядку, передбаченому законодавством.

Відповідно до пункту 2 розділу I Порядку організації роботи з питань внутрішньої безпеки в органах прокуратури України, затвердженого наказом виконувача обов’язків Генерального прокурора від 27 березня 2025 року за №69, встановлено перелік дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури: вчинення дій, що містять ознаки корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших кримінальних правопорушень; керування транспортними засобами у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння або відмова від проходження огляду з метою виявлення стану сп’яніння та ненадання документів, які підтверджують, що прокурор не перебував у такому стані; неподання або несвоєчасне подання прокурором без поважних причин Декларації доброчесності прокурора; подання в Декларації доброчесності прокурора недостовірних (у тому числі неповних) тверджень; умисне приховування достовірної інформації про вчинення іншим прокурором дій, що порушують Присягу прокурора чи вимоги Кодексу; протиправні позаслужбові стосунки – використання прокурором своїх службових повноважень або службового статусу та пов’язаних із цим можливостей на користь своїх приватних інтересів або приватних інтересів третіх осіб; порушення прокурором вимог, заборон та обмежень, встановленими Законами України «Про запобігання корупції», «Про прокуратуру».

Оцінивши діяльність прокурора Зубова С.М. на предмет відповідності наведеним вимогам Комісія дійшла до висновку про наявність порушень ним приписів чинного законодавства, що обґрунтовано наступним.

Зазначені у дисциплінарній скарзі діяння Зубова С.М. слід розглядати через призму їх відповідності чи невідповідності вимогам законів та інших нормативно-правових актів.

Дисциплінарне провадження стосовно прокурора Зубова С.М. відкрито у зв’язку з вчиненням ним дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури; одноразовим грубим порушенням правил прокурорської етики, а також порушенням правил внутрішнього службового розпорядку.

Закон України «Про прокуратуру» не містить визначення дисциплінарного проступку прокурора. У той же час, аналіз частини першої статті 43 цього Закону дає підстави для висновку, що дисциплінарним проступком прокурора необхідно вважати протиправну, винну дію або бездіяльність, прийняття рішення чи його неприйняття, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні прокурором своїх посадових обов’язків та інших вимог, встановленими Законом України «Про прокуратуру» та іншими нормативно-правовими актами, за яке до нього може бути застосоване дисциплінарне стягнення.

Із огляду на вимоги Правил внутрішнього службового розпорядку прокурорів та Кодексу законів про працю України, прогул прокурором вчиняється за наявності сукупності наступних обставин: відсутність на роботі у період часу, визначений правилами внутрішнього службового розпорядку як робочий, більше трьох годин безперервно або сумарно протягом робочого дня; неповідомлення керівника про свою відсутність на робочому місці; відсутність на роботі не через службові питання або без інших поважних причин.

Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 9 листопада 2021 року у справі
№ 235/5659/20
зазначено, що визначальним для притягнення працівника до дисциплінарної відповідальності за прогул є не тільки встановлення факту відсутності працівника на роботі більше трьох годин протягом робочого дня, а також встановлення поважності причин відсутності.

Пунктом 1 розділу ІІІ Правил визначено, що про свою відсутність на роботі прокурор повідомляє безпосереднього керівника у письмовій формі, засобами електронного чи телефонного зв’язку або іншими доступними способами. У разі недотримання прокурором цих вимог складається акт про його відсутність на робочому місці.

У Кодексі законів про працю України не надається визначення поняття «прогул», проте пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06 листопада 1992 року прогул визначено як відсутність працівника на роботі як протягом усього робочого дня, так і більше трьох годин безперервно або сумарно протягом робочого дня без поважних причин.

Комплексно проаналізувавши усі матеріали дисциплінарного провадження та з урахуванням зазначених правових положень у сукупності з обставинами, встановленими у межах дисциплінарного провадження Комісія дійшла до висновку про наявність у діях прокурора Зубова С.М. дисциплінарних проступків, а саме вчинення ним дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури; одноразове грубе порушення правил прокурорської етики, а також порушення правил внутрішнього службового розпорядку.

Так, 24 лютого 2022 року прокурор Зубов С.М. не виконав вказівку керівника про виїзд із міста Маріуполь, та про евакуацію (зміну дислокації) працівників органів прокуратури. До виконання службових обов’язків не приступив.

Окрім цього, постановою від 17 червня 2025 року кримінальне провадження № (конфіденційна інформація) за частиною першою статті 115 КК України за фактом безвісного зникнення прокурора Зубова С.М. закрито.

Згідно з вказаною постановою підставою для закриття зазначеного кримінального провадження стало те, що досудовим розслідуванням встановлено місцезнаходження Зубова С.М., а також те, що він добровільно та усвідомлено перебуває на непідконтрольній органам державної влади та місцевого самоврядування України території, де отримав на території агресора ідентифікаційний номер платника податків рф № (конфіденційна інформація), паспорт громадянина рф серії (конфіденційна інформація) та номер соціального страхування (конфіденційна інформація). 

Вказані дії прокурора Зубова С.М. свідчать про очевидне порушення ним Присяги прокурора та вимог правил прокурорської етики, а також про невиконання вимог щодо професійної відповідності, загальновизнаних світовою спільнотою прокурорів обов’язків прокурора, що для прокурора є неприпустимим.

Порушення Присяги прокурора та Правил внутрішнього службового розпорядку Донецької обласної прокуратури та окружних прокуратур прокурором Зубовим С.М. компрометує його як працівника прокуратури, шкодить репутації органів прокуратури та нівелює її авторитет.

Отже, прокурором Зубовим С.М. порушено вимоги статей 3, 17, 19, 36 Закону України «Про прокуратуру», статей 3, 11, 16 Кодексу, тобто вчинено дисциплінарні проступки, відповідальність за які передбачено пунктами 5, 6, 7 частини першої статті 43 Закону України «Про прокуратуру», що є підставою для притягнення його до дисциплінарної відповідальності за вчинення дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури; одноразове грубе порушення правил прокурорської етики, а також порушення правил внутрішнього службового розпорядку.

Вчинення Зубовим С.М. вказаних дисциплінарних проступків підтверджено:

- відомостями, викладеними у дисциплінарній скарзі та додатках до неї;

- матеріалами кримінального провадження № (конфіденційна інформація);

- табелями обліку використання робочого часу;

- актами про відсутність Зубова С.М. на робочому місці.

Дії та бездіяльність прокурора Зубова С.М. належать до триваючих правопорушень, а тому днем початку вчинення дисциплінарних проступків слід вважати 03 квітня 2023 року, тобто день, коли, відповідно до складеного
13 квітня 2023 року акту, він не прибув на робоче місце, оскільки випадки відсутності прокурора на роботі, що мали місце до зазначеної дати, вже були предметом перевірки та оцінки Комісією при прийнятті рішення № 73дп-23 від 05 квітня 2023 року.

Ураховуючи, що прокурор не виконав вказівку керівництва, не приступив до виконання службових обов’язків до теперішнього часу, дисциплінарний проступок досі триває. Отже, встановлений законодавством строк для прийняття Комісією рішення про притягнення прокурора до дисциплінарної відповідальності, не минув.

Обираючи вид дисциплінарного стягнення стосовно прокурора
Зубова С.М., Комісія враховує характер вчиненого дисциплінарного проступку, його наслідки, особу прокурора, ступінь вини, вчинення дисциплінарного проступку в умовах воєнного стану.

Вчинене Зубовим С.М. дисциплінарне правопорушення має грубий характер, оскільки дотримання прокурором вимог щодо обов’язку діяти на підставі закону, особливо в умовах воєнного стану, не допускати порушення правил внутрішнього службового розпорядку, є безальтернативним.

Грубий характер проступку у поєднанні з обставинами його вчинення, свідоме невиконання обов’язків Зубовим С.М. під час воєнного стану є несумісним з подальшим зайняттям ним будь-якої посади в органах прокуратури.

Обираючи вид дисциплінарного стягнення стосовно Зубова С.М., Комісія вважає, що для досягнення мети дисциплінарного провадження відсутні підстави для застосування до прокурора більш м’яких видів стягнення, передбачених частиною першою статті 49 Закону України «Про прокуратуру», ніж звільнення з посади в органах прокуратури, оскільки саме цей вид стягнення є пропорційним вчиненому ним дисциплінарному проступку.

Інших обставин, що мають значення для прийняття рішення, не встановлено.

На підставі викладеного, керуючись статтями 43, 47-50, 77, 78 Закону України «Про прокуратуру», пунктами 108, 110-112, 115-117 Положення про порядок роботи відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження, Комісія

ВИРІШИЛА:

 

Притягнути прокурора відділу представництва інтересів держави з питань земельних відносин управління представництва інтересів держави в суді Донецької обласної прокуратури Зубова Станіслава Миколайовича до дисциплінарної відповідальності та накласти на нього дисциплінарне стягнення у виді звільнення з посади в органах прокуратури.

Копію рішення направити Генеральному прокурору для застосування накладеного дисциплінарного стягнення, керівнику Донецької обласної прокуратури та прокурору Зубову С.М.

Прокурор може оскаржити рішення, прийняте за результатами дисциплінарного провадження, до адміністративного суду, юрисдикція якого поширюється на місто Київ, або до Вищої ради правосуддя протягом одного місяця з дня вручення йому чи отримання ним поштою копії рішення.


Головуючий

 

Максим РАДЗІВОН

 

 

Члени Комісії

 

Світлана БОБРОВНИК

 

 

Олег БУЛУЛУКОВ

 

 

 

 

Ніна ГАРБУЗА

 

 

Катерина КОВАЛЬ

 

 

 

 

 

 

Дмитро КУРИЛЕНКО

 

 

 

 

 

 

Віталій МАВРОДІ

 

 

Олексій МІХЕД

 

 

Євгенія МНИШЕНКО