29.04.2025

Рішення №75зпз-25


Про відмову у внесенні подання щодо звільнення Мудрого Р.В.

 
кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів

РІШЕННЯ
№75зпз-25

29 квітня 2025

Київ

Про відмову у внесенні подання щодо звільнення Мудрого Р.В.


Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів (далі – Комісія) у складі: головуючого – Радзівона М.О., членів Комісії: Бобровник С.В., Булулукова О.Ю., Гарбузи Н.В., Коваль К.П., Куриленка Д.В., Мавроді В.В., Міхеда О.В., Мнишенко Є.С., Степанової Т.В., розглянувши лист виконувача обов’язків Генерального прокурора щодо внесення подання про звільнення Мудрого Р.В. з посади заступника начальника Департаменту нагляду за органами безпеки, фіскальною та прикордонною службами Офісу Генерального прокурора,

В С Т А Н О В И Л А:

До Комісії надійшов лист виконувача обов’язків Генерального прокурора від 15 січня 2025 року № 07/1/1-67вих-25 про внесення подання щодо звільнення Мудрого Романа Володимировича з посади заступника начальника Департаменту нагляду за органами безпеки, фіскальною та прикордонною службами Офісу Генерального прокурора та посади прокурора на підставі пункту 9 частини першої статті 51 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII (далі – Закон № 1697-VII).

Згідно з наказом Генерального прокурора від 08 грудня 2023 року № 1412-ц у зв’язку зі зміною прізвища Мазурика Р.В. визначено надалі іменувати в усіх документах Мудрий.

Зі змісту вказаного листа вбачається, що наказом Генерального прокурора від 13 травня 2021 року № 27-шц у структурі та штатній чисельності Офісу Генерального прокурора ліквідовано Департамент нагляду за органами безпеки, фіскальною та прикордонною службами Офісу Генерального прокурора.

Унаслідок проведеної реорганізації ліквідовано посаду заступника начальника Департаменту нагляду за органами безпеки, фіскальною та прикордонною службами Офісу Генерального прокурора, яку обіймав Мудрий Р.В.

З метою подальшого працевлаштування Мудрому Р.В. через ІС «СЕД» 22 липня 2022 року було надано список вакантних та тимчасово вакантних посад прокурорів в Офісі Генерального прокурора. Проте заяви від Мудрого Р.В. щодо призначення на наявні вакантні або тимчасово вакантні посади прокурорів в Офісі Генерального прокурора не надходили.

Згідно з вимогами статті 492 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП України) 09 жовтня 2024 року Мудрий Р.В. отримав під підпис попередження про вивільнення із займаної посади на підставі пункту 9 частини першої статті 51 Закону № 1697-VII та одночасно з метою подальшого працевлаштування йому запропоновано наявні вакантні та тимчасово вакантні посади прокурорів Офісу Генерального прокурора. На другому примірнику попередження про вивільнення Мудрий Р.В. вказав, що готовий обійняти посаду заступника Генерального прокурора, керівника Київської міської прокуратури, керівника Івано-Франківської обласної або будь-якої обласної прокуратури, або посаду заступника начальника чи начальника Департаменту Офісу Генерального прокурора.

Надалі, з урахуванням вимог статті 60 Закону № 1697-VII з метою працевлаштування листом від 01 листопада 2024 року № 07/1/1-1555вих-24 Мудрому Р.В. направлено оновлений перелік наявних вакантних або тимчасово вакантних посад прокурорів в Офісі Генерального прокурора, який він отримав під підпис та вказав на другому примірнику, що не заперечує проти призначення на вакантну посаду керівника обласної прокуратури або рівнозначну посаду в Офісі Генерального прокурора.

Водночас упродовж 15 днів з дати надання списку вакантних і тимчасово вакантних посад заяв про призначення на вакантну посаду від Мудрого Р.В. не надходило, наслідком чого стало скерування виконувачем обов’язків Генерального прокурора вказаного вище листа до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів.

Про місце та час проведення засідання Комісії Мудрого Р.В. та Офіс Генерального прокурора повідомлено належним чином.

У засіданні Комісії 29 квітня 2025 року взяли участь представники Офісу Генерального прокурора – заступник начальник управління-начальник  відділу роботи з кадрами ОСОБА_1 та прокурор цього відділу ОСОБА_2, які підтримали викладені у листі доводи, надали пояснення та відповіді на запитання членів Комісії.

Присутній на засіданні Комісії прокурор Мудрий Р.В. заперечив викладені у листі доводи, вказав про відсутність підстав для його звільнення із займаної посади, надав пояснення та відповіді на запитання членів Комісії.

Заслухавши доповідача – члена Комісії Булулукова О.Ю., пояснення представників Офісу Генерального прокурора ОСОБА_1 і ОСОБА_2, які підтримали доводи, викладені у листі виконувача обов’язків Генерального прокурора та зазначили про наявність підстав для звільнення Мудрого Р.В. із займаної посади та органів прокуратури, а також прокурора Мудрого Р.В., який заперечив наявність підстав для звільнення з посади та органів прокуратури, дослідивши матеріали, у тому числі додатково витребувані під час розгляду питання, Комісією встановлено таке.

Мудрий Роман Володимирович, 22 червня 1987 року народження, в органах прокуратури працює з липня 2009 року. Із жовтня 2011 року працює на адміністративних посадах в органах прокуратури різних рівнів.

Наказом Генерального прокурора від 09 жовтня 2020 року № 2632ц Мудрого Р.В. призначено на посаду заступника начальника Департаменту нагляду за органами безпеки, фіскальною та прикордонною службами Офісу Генерального прокурора.

Наказом Генерального прокурора від 13 травня 2021 року № 27-шц проведено реорганізацію Департаменту нагляду за органами безпеки, фіскальною та прикордонною службами Офісу Генерального прокурор шляхом його ліквідації та утворення Департаменту нагляду за додержанням законів органами безпеки Офісу Генерального прокурора.

Унаслідок проведених організаційно-штатних змін посаду заступника начальника Департаменту нагляду за органами безпеки, фіскальною та прикордонною службами Офісу Генерального прокурора, яку з 09 жовтня 2020 року обіймав Мудрий Р.В. ліквідовано.

До проведення реорганізації вказаного Департаменту його штатна чисельність складала 79 одиниць, з яких 55 посад прокурорів, у тому числі 16 – адміністративні посади прокурорів, у штатній чисельності новоутвореного наказом Генерального прокурора від 13 травня 2021 року № 27-шц Департаменту установлено 39 одиниць, з яких 25 посад прокурорів, у тому числі 10 – адміністративні посади прокурорів.

Згідно з вимогами статті 492 КЗпП України 09 жовтня 2024 року Генеральним прокурором попереджено Мудрого Р.В. про вивільнення із займаної посади на підставі пункту 9 частини першої статті 51 Закону України «Про прокуратуру», пункту 10 розділу VI та одночасно з метою подальшого працевлаштування йому запропоновано наявні вакантні та тимчасово вакантні посади прокурорів Офісу Генерального прокурора. Мудрий Р.В. отримав під підпис попередження про вивільнення та перелік запропонованих посад, зазначивши про незгоду зі змістом попередження, вказавши на другому примірнику попередження про свою готовність обійняти посаду заступника Генерального прокурора, керівника Київської міської прокуратури, керівника Івано-Франківської обласної або будь-якої обласної прокуратури, або посаду заступника начальника чи начальника Департаменту Офісу Генерального прокурора.

З урахуванням вимог статті 60 Закону № 1697-VII з метою працевлаштування 01 листопада 2024 року Мудрому Р.В. запропоновано перелік наявних вакантних і тимчасово вакантних посад в Офісі Генерального прокурора. Водночас упродовж 15 днів з дати надання переліку вакантних і тимчасово вакантних посад від Мудрого Р.В. заяв про призначення на вакантну посаду не надходило.

Прокурор Мудрий Р.В. пояснив, що до 09 жовтня 2024 року, тобто упродовж трьох років, його жодного разу не було попереджено про звільнення та відповідно не пропонувалось жодної рівноцінної адміністративної вакантної посади в органах прокуратури, що свідчить про грубе порушення та свідоме ігнорування посадовими особами Офісу Генерального прокурора положень законодавства, щодо своєчасного попередження працівника про наступне звільнення та надання пропозицій щодо вакантних посад в органі прокуратури й відповідно його конституційних прав, зокрема на працю.

Починаючи з 13 травня 2021 року і дотепер в Офісі Генерального прокурора та інших органах прокуратури завжди були вакантні посади, у тому числі адміністративні, але інформування про їх повний перелік йому не було забезпечено, а інколи навіть приховано. Зазначає, що в попередженнях про вивільнення, які були йому вручені 09 жовтня та 01 листопада 2024 року було приховано від нього наявність вакантної посади керівника Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора та заступника Генерального прокурора, а перелік посад в обласних та окружних прокуратурах взагалі не надано.

Вважає, що ліквідація структурного підрозділу юридичної особи зі створенням чи без створення іншого структурного підрозділу не є ліквідацією або реорганізацією юридичної особи, а свідчить лише про зміну внутрішньої (організаційної) структури юридичної особи.

Також Мудрий Р.В. зазначив, що до таких висновків дійшов Конституційний Суд України у рішенні від 18 грудня 2024 року
№ 11-р(ІІ)/2024, яким визнано таким, що не відповідає Конституції України
(є неконституційним) пункт 9 частини першої статті 51 Закону № 1697-VII, на який міститься посилання у листі виконувача обов’язків Генерального прокурора.

Мудрий Р.В. акцентував увагу на тому, що відповідно до статей 39 та 41 Закону № 1697-VII, порядок звільнення з адміністративної посади відрізняється від порядку, передбаченого статтею 60 цього ж Закону, яка регулює звільнення з органів прокуратури.

У тексті попередження про звільнення, датованого 09 жовтня 2024 року, йдеться виключно про припинення повноважень на адміністративній посаді. Жодного окремого попередження про звільнення з органів прокуратури прокуророві не вручалося, що суперечить вимогам статті 492 КЗпП України.

Враховуючи викладене, Мудрий Р.В. вважає, що на даний час відсутні будь-які законні підстави щодо його звільнення із займаної посади та посади прокурора.

При прийнятті рішення Комісія керується таким.

Згідно зі статтею 1311 Конституції України організація та порядок діяльності прокуратури визначаються законом. Так, правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України визначає Закон № 1697-VII, статтею 16 якого гарантовано незалежність прокурора, яка забезпечується, зокрема, особливим порядком його призначення на посаду та звільнення з посади.

Частиною 3 вказаної статті Закону № 1697-VII встановлено, що прокурор призначається на посаду безстроково та може бути звільнений з посади, його повноваження на посаді можуть бути припинені лише з підстав та в порядку, передбачених законом.

Статтею 51 Закону № 1697-VII визначено загальні умови звільнення прокурора з посади, припинення його повноважень на посаді. Частиною 1 цієї статті визначено підстави для звільнення прокурора з посади, які є вичерпними.

У листі виконувача обов’язків Генерального прокурора від 15 січня
2025 року № 07/1/1-67вих-25 порушується питання про внесення подання щодо звільнення Мудрого Романа Володимировича з посади заступника начальника Департаменту нагляду за органами безпеки, фіскальною та прикордонною службами Офісу Генерального прокурора та органів прокуратури на підставі пункту 9 частини першої статті 51 Закону № 1697-VII.

Водночас згідно з рішенням Другого сенату Конституційного Суду України від 18 грудня 2024 року № 11-р(II)/2024 (далі – Рішення КСУ) у справі за конституційною скаргою Панченка Богдана Миколайовича щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 9 частини першої статті 51, підпункт 1 пункту 5-1 розділу XIII «Перехідні положення» Закону
№ 1697- VII (щодо конституційних гарантій незалежності прокурора) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) пункт 9 частини першої статті 51 Закону № 1697-VII.

Конституційний Суд зазначив, що звільнення прокурора з посади на підставі пункту 9 частини першої статті 51 Закону № 1697-VII уможливлює вплив чи тиск на незалежність прокурора у зв’язку з тим, що прокурора може бути звільнено з посади не лише внаслідок його рішень, дій чи бездіяльності, а також і через ухвалення рішення щодо ліквідації чи реорганізації органу прокуратури або скорочення кількості посад прокурорів органу прокуратури.

Задля забезпечення ефективності функціонування прокуратури та надання Верховній Раді України строку для внесення змін до Закону № 1697-VII Конституційний суд відтермінував втрату чинності пунктом 9 частини 1
статті 51 Закону № 1697-VII на шість місяців із дня ухвалення Конституційним Судом України вказаного рішення.

Враховуючи вищевикладене Комісія вважає, що внесення подання виконувачу обов’язків Генерального прокурора про звільнення Мудрого Романа Володимировича з посади заступника начальника Департаменту нагляду за органами безпеки, фіскальною та прикордонною службами Офісу Генерального прокурора та посади прокурора на підставі визнаного Конституційним Судом України неконституційним пункту 9 частини першої статті 51 Закону № 1697-VII суперечитиме принципу верховенства права.

Окрім цього, Комісією не здобуто переконливих доказів того, що діяльність Мудрого Р.В. на посаді заступника начальника нагляду за органами безпеки, фіскальною та прикордонною службами Офісу Генерального прокурора була менш ефективною, продуктивною чи кваліфікованою, що унеможливлювало його подальше перебування на аналогічній посаді в новоутвореному Департаменті.

Також Комісія звертає увагу на те, що у листі виконувача обов’язків Генерального прокурора порушується питання щодо внесення подання про звільнення Мудрого Р.В. з адміністративної посади заступника начальника Департаменту нагляду за органами безпеки, фіскальною та прикордонною службами Офісу Генерального прокурора. Водночас порядок звільнення прокурора з адміністративної посади та припинення його повноважень на цій посаді передбачено статтею 41 Закону № 1697-VII, застосування якої відрізняється від процедури звільнення прокурора з посади в порядку статті 60 цього Закону та здійснюється Генеральним прокурором з підстав, передбачених частиною першою статті 41.

На підставі викладеного, керуючись статтями 60, 77, 78 Закону України «Про прокуратуру» та пунктом 61 Положення про порядок роботи відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження, Комісія

В И Р І Ш И Л А:

Відмовити у внесенні подання виконувачу обов’язків Генерального прокурора про звільнення Мудрого Романа Володимировича з посади прокурора на підставі пункту 9 частини першої статті 51 Закону України «Про прокуратуру».

Копію рішення Комісії направити виконувачу обов’язків Генерального прокурора.


Головуючий

 

Максим РАДЗІВОН

 

 

 

 

Члени Комісії

 

Світлана БОБРОВНИК

 

 

 

 

 

 

 

 

Олег БУЛУЛУКОВ

 

 

 

 

 

 

 

 

Ніна ГАРБУЗА

 

 

 

 

 

 

 

 

Катерина КОВАЛЬ

 

 

 

 

 

 

 

 

Дмитро КУРИЛЕНКО

 

 

 

 

Віталій МАВРОДІ

 

Олексій МІХЕД

 

Євгенія МНИШЕНКО

 

Тетяна СТЕПАНОВА