21.08.2024

Рішення №120зпз-24


Про внесення подання Генеральному прокурору про звільнення Люльчука О.О. з посади прокурора відділу екстрадиції управління правової допомоги, екстрадиції та міжнародної взаємодії Департаменту міжнародного співробітництва Офісу Генерального прокурора

 
кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів

РІШЕННЯ
№120зпз-24

21 серпня 2024

Київ

Про внесення подання Генеральному прокурору про звільнення Люльчука О.О. з посади прокурора відділу екстрадиції управління правової допомоги, екстрадиції та міжнародної взаємодії Департаменту міжнародного співробітництва Офісу Генерального прокурора


Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів (далі – Комісія), у складі: головуючого Гнатіва А.Я., членів – Житного О.О., Захарової О.С., Отвіновського П.Л., Поліщука В.В., Стуконога О.І., Томак М.В., Цуркана М.І., Юзькова О.В., розглянувши клопотання виконувача обов’язків керівника Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора Дзюби І.І. про внесення Генеральному прокурору подання про звільнення Люльчука О.О. з посади прокурора відділу екстрадиції управління правової допомоги, екстрадиції та міжнародної взаємодії Департаменту міжнародного співробітництва Офісу Генерального прокурора у порядку статті 57 Закону України «Про  прокуратуру» у зв’язку з набуттям громадянства іншої держави,

 

У С Т А Н О В И Л А:

 

До Комісії 24 липня 2024 року надійшло клопотання виконувача обов’язків керівника Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора Дзюби І.І. про внесення Генеральному прокурору подання про звільнення Люльчука О.О. з посади прокурора відділу екстрадиції управління правової допомоги, екстрадиції та міжнародної взаємодії Департаменту міжнародного співробітництва Офісу Генерального прокурора у порядку, передбаченому статтею 57 Закону України «Про  прокуратуру», (далі – Закон  1697-VII) у зв’язку з набуттям громадянства іншої держави.

У клопотанні зазначено, що Генеральною інспекцією Офісу Генерального прокурора одержано листа Головного управління з протидії системним загрозам управління державою Департаменту захисту національної державності Служби безпеки України (далі – СБ України) про виявлення інформації щодо набуття прокурором Люльчуком О.О. громадянства держави-агресора російської федерації (далі – рф).

Відповідно до зазначеної інформації Люльчук О.О. 26 листопада 2014 року отримав паспорт громадянина рф (конфіденційна інформація) та ідентифікаційний номер платника податків в рф (конфіденційна інформація).

До клопотання долучено копії: листа начальника Департаменту контррозвідки СБ України від 26 березня 2020 року на ім’я заступника Генерального прокурора, у якому міститься інформація про наявність у Люльчука О.О. паспорта громадянина рф, про надання йому допуску до державної таємниці, а також про необхідність проведення службового розслідування; анкети для отримання паспорта громадянина рф на ім’я Люльчука О.О.; висновку службового розслідування, затвердженого 12 травня 2020 року Генеральним прокурором стосовно прокурора Люльчука О.О., особистого листка по обліку кадрів стосовно Люльчука О.О.; пояснення Люльчука О.О. від 26 червня 2024 року та від 16 липня 2024 року; згоди Люльчука О.О. на участь у психофізіологічному дослідженні із застосуванням поліграфа; завдання від 09 липня 2024 року на проведення психофізіологічного дослідження із застосуванням поліграфа Люльчука О.О., довідки № 8 від               12 липня 2024 року про результати психофізіологічного дослідження із застосуванням поліграфа Люльчука О.О., листа СБ України виконувачу обов’язків керівника Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора від  04 червня 2024 року, у якому міститься інформація про наявність у           Люльчука О.О. паспорта громадянина рф, з додатками до нього (копією витягу щодо актуальності відомостей про фізичну особу, скріншотом екрану комп’ютера з відомостями про перевірку дійсності паспорту рф на ім’я Люльчука О.О., скріншотом екрану комп’ютера з відомостями про результати перевірки наявності ідентифікаційного номеру (російською мовою) на ім’я Люльчука О.О., витягу з «Єдіного государствєнного рєєстра налогоплатєльщіков в отношеніі фізіческого ліца» (російською мовою) на ім’я Люльчука О.О.; паспорта громадянина України на ім’я Люльчука О.О.; витягу із сервісу «Оплата госналогов» «Проверка і оплата налогових задолженностєй» (російською мовою) щодо Люльчука О.О.); лист виконувача обов’язків керівника Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора від 19 серпня 2024 року, яким на адресу Комісії надіслано додаткові документи щодо надання прокурору Люльчуку О.О. допуску до державної таємниці та його скасування.

У засіданні Комісії 14 серпня 2024 року взяли участь: прокурор        Люльчук О.О., прокурор відділу управління внутрішньої безпеки Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора ОСОБА-1, заступник начальника Департаменту міжнародного співробітництва – начальник управління правової допомоги та екстрадиції ОСОБА-2, начальник відділу екстрадиції управління правової допомоги та екстрадиції Департаменту міжнародного співробітництва ОСОБА-3.

У ході розгляду клопотання Комісією ухвалено рішення щодо витребування додаткових документів та інформації про підстави надання Люльчуку О.О. допуску до державної таємниці за формою 2, а також підстав скасування наданого йому СБ України допуску до державної таємниці та про продовження розгляду зазначення питання на наступному засідання Комісії.

Засідання Комісії продовжено 21 серпня 2024 року, у якому взяли участь прокурор Люльчук О.О., прокурор відділу управління внутрішньої безпеки Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора ОСОБА-1.

Заслухавши доповідача – члена Комісії Житного О.О., прокурора Люльчука О.О., який заперечив факт отримання ним паспорта рф й набуття громадянства іноземної держави та повідомив, що вважає обставини, які розглядаються, штучно створеними з метою помсти йому за відмову конфіденційно співробітничати з СБ України, а також ОСОБА-1, ОСОБА-2 та ОСОБА-3, які вказали на наявність достатніх відомостей про отримання прокурором Люльчуком О.О. громадянства іншої держави, обговоривши доводи клопотання виконувача обов’язків керівника Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора Дзюби І.І. та опрацювавши додатково отриману від Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора інформацію й документи, Комісія встановила таке.

Люльчук Олександр Олександрович в органах прокуратури працює з грудня 2009 року. Обіймав посади у прокуратурі Автономної республіки Крим, прокуратурі Київської області, Офісу Генерального прокурора. Із 01 січня 2020 року призначений на посаду прокурора відділу міжнародного співробітництва та повернення активів Департаменту міжнародно-правового співробітництва та повернення активів Офісу Генерального прокурора, а з травня 2024 року дотепер обіймає посаду прокурора відділу екстрадиції управління правової допомоги та екстрадиції Департаменту міжнародного співробітництва Офісу Генерального прокурора.

Присягу працівника прокуратури склав 07 лютого 2021 року. До дисциплінарної відповідальності не притягувався.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною четвертою статті  19 Закону № 1697-VII прокурор зобов’язаний діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог статті 16 Закону  1697-VII незалежність прокурора забезпечується: особливим порядком його призначення на посаду, звільнення з посади, притягнення до дисциплінарної відповідальності; порядком здійснення повноважень, визначеним процесуальним та іншими законами; забороною незаконного впливу, тиску чи втручання у здійснення повноважень прокурора.

Здійснюючи функції прокуратури, прокурор є незалежним від будь-якого незаконного впливу, тиску, втручання і керується у своїй діяльності лише Конституцією та законами України.

Прокурор призначається на посаду безстроково та може бути звільнений з посади, його повноваження на посаді можуть бути припинені лише з підстав та в порядку, передбачених законом.

Відповідно до вимог частини третьої статті 27 Закону  1697-VII прокурором Офісу Генерального прокурора може бути призначений громадянин України, який має вищу юридичну освіту, стаж роботи в галузі права не менше п’яти років, володіє державною мовою, а також проходив базову загальновійськову підготовку або військову службу, крім осіб, визнаних за станом здоров’я непридатними до військової служби.

Згідно із статтею 36 Закону № 1697-VII особа, призначена на посаду прокурора, набуває повноважень прокурора після складення Присяги прокурора.

Відповідно до вимог пункту 6 статті 51 Закону № 1697-VII прокурор звільняється з посади у разі припинення громадянства України або набуття громадянства іншої держави.

Статтею 57 Закону  1697-VII передбачено порядок звільнення прокурора у разі припинення громадянства України або набуття громадянства іншої держави. Прокурор у разі припинення громадянства України або набуття громадянства іншої держави звільняється з посади особою, уповноваженою цим Законом приймати рішення про звільнення прокурора, за поданням відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження щодо прокурорів. Прокурор не може продовжувати здійснювати свої повноваження з моменту припинення громадянства України або встановлення у поданні відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження щодо прокурорів, факту набуття прокурором громадянства іншої держави.

Згідно з пунктом 7 Положення про порядок роботи відповідно органу, що здійснює дисциплінарне провадження, прийнятого всеукраїнською конференцією прокурорів 27.04.2017 (зі змінами), основними засадами діяльності Комісії є верховенство права, законність, незалежність, відкритість і гласність, колегіальність, змагальність, неупередженість, об’єктивність, дотримання гарантій незалежності прокурора і презумпція невинуватості.

Оцінюючи обставини з використанням тесту «балансу ймовірностей» (який полягає в тому, що доведення факту вважається виконаним, якщо на підставі поданих доказів можна зробити висновок, що факт швидше мав місце, ніж не мав), Комісія доходить висновку, що автором клопотання надано матеріали, які містять достатні відомості, що вказують на факт набуття прокурором Люльчуком О.О. громадянства іншої держави. Водночас прокурор Люльчук О.О. лише заперечив факт отримання ним громадянства іншої держави. Заперечення Люльчуком О.О. обставин, які вказують на факт набуття ним громадянства іншої держави, Комісія оцінює як спосіб захисту. Водночас жодних доказів, які б спростовували ці обставини, Люльчук О.О. Комісії не надав. Також Комісія звертає увагу на те, що Люльчук О.О. мав достатньо часу для вчинення дій, спрямованих на спростування факту отримання ним паспорта іншої держави та інших документів, які вказують на набуття ним її громадянства.

Таким чином, Комісією встановлено факт набуття прокурором     Лульчуком О.О. громадянства іншої держави.

На підставі викладеного, керуючись пунктом 6 статті 51, частиною першою та третьою статті 57 Закону  № 1697-VII, пунктом 127 Положення про порядок роботи відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження, Комісія

В И Р І Ш И Л А:

 

1. Встановити факт набуття прокурором відділу екстрадиції управління правової допомоги та екстрадиції Департаменту міжнародного співробітництва Офісу Генерального прокурора Люльчуком Олександром Олександровичем громадянства іншої держави.

2.  Направити Генеральному прокурору подання про звільнення     Люльчука Олександра Олександровича з посади прокурора відділу екстрадиції управління правової допомоги та екстрадиції Департаменту міжнародного співробітництва Офісу Генерального прокурора у порядку статті 57 Закону України «Про  прокуратуру» у зв’язку з набуттям громадянства іншої держави.

3. Копію рішення направити Генеральному прокурору, виконувачу обов’язків керівника Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора Дзюбі І.І. та прокурору Люльчуку О.О.

4. Рішення Комісії може бути оскаржено прокурором до адміністративного суду, юрисдикція якого поширюється на місто Київ.


Головуючий

 

Андрій ГНАТІВ

 

 

 

 

 

 

Члени Комісії

 

Олександр ЖИТНИЙ

 

 

 

 

 

Олена ЗАХАРОВА

 

 

 

Павло ОТВІНОВСЬКИЙ

 

 

 

В’ячеслав ПОЛІЩУК

 

 

 

 

Олег СТУКОНОГ

 

 

 

Майя ТОМАК

 

 

 

Михайло ЦУРКАН

 

 

 

Олександр ЮЗЬКОВ