19.07.2024

Рішення №92 дп-24


Про накладення дисциплінарного стягнення на прокурора третього відділу другого управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора Зубчука Р.В.

 
кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів

РІШЕННЯ
№92 дп-24

19 липня 2024

Київ

Про накладення дисциплінарного стягнення на прокурора третього відділу другого управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора Зубчука Р.В.


Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів (далі – Комісія), у складі: головуючого Гнатіва А.Я., членів – Житного О.О., Захарової  О.С., Отвіновського П.Л., Поліщука В.В., Стуконога О.І., Томак М.В., Цуркана М.І., Юзькова О.В., розглянувши висновок про наявність дисциплінарного проступку у діях прокурора третього відділу другого управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора Зубчука Р.В. у дисциплінарному провадженні №  07/3/2-371дс-48дп-24,

У С Т А Н О В И Л А:

1. Відомості про прокурора, стосовно якого здійснюється дисциплінарне провадження

Зубчук Роман Віталійович в органах прокуратури працює з 2011 року дотепер.

Із 01 квітня 2024 року обіймає посаду прокурора третього відділу другого управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора.

Присягу працівника прокуратури склав 27 червня 2012 року. З положеннями Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів ознайомлений 28 грудня 2012 року.

Характеризується позитивно, заохочено цінним подарунком Генерального прокурора. Дисциплінарних стягнень не має.

2. Відомості щодо етапів дисциплінарного провадження

До Комісії 03 травня 2024 року надійшла дисциплінарна скарга виконувача обов’язків керівника Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора Дзюби І.І. про вчинення дисциплінарного проступку прокурором Зубчуком Р.В.

Автоматизованою системою дисциплінарну скаргу цього ж дня розподілено члену Комісії Захаровій О.С., якою 09 травня 2024 року прийнято рішення про відкриття дисциплінарного провадження № 07/3/2-371дс-48дп-24.

Копію згаданого рішення надіслано прокурору, стосовно якого відкрито дисциплінарне провадження, а також особі, за скаргою якої відкрито провадження.

За результатами перевірки членом Комісії Захаровою О.С. 11 червня 2024  року складено висновок про наявність дисциплінарного проступку у діях прокурора Зубчука Р.В., який із зібраними матеріалами передано на розгляд Комісії.

Далі скаржника та прокурора Зубчука Р.В. належним чином повідомлено про час і місце засідання Комісії.

09 липня 2024 року прокурор Зубчук Р.В. на засідання Комісії не з’явився, попередньо направивши листа про перенесення засідання у зв’язку із перебуванням у відпустці за сімейними обставинами.

09 липня 2024 року Комісією перенесено розгляд висновку про наявність дисциплінарного проступку у діях прокурора Зубчука Р.В. на 19 липня 2024 року та на виконання пункту 108 Положення про порядок роботи відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження, прийнято протокольне рішення про продовження строку його розгляду на один місяць.

У засідання Комісії, яке відбулось 19 липня 2024 року, прокурор Зубчук Р.В. не з’явився, попередньо направивши листа про перенесення засідання у зв’язку з його участю у зборах прокурорів Офісу Генерального прокурора.

За вказаних обставин Комісія, ураховуючи вимоги пункту 3 частини третьої статті 47 Закону України «Про прокуратуру» від 14  жовтня 2014 року (далі – Закон № 1697-VII), прийняла рішення про розгляд висновку за відсутності прокурора.

Від скаржника у засіданні Комісії взяв участь прокурор відділу запобігання правопорушенням в органах прокуратури управління внутрішньої безпеки Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора ОСОБА 1, який доводи дисциплінарної скарги підтримав та просив притягнути Зубчука Р.В. до дисциплінарної відповідальності.

3. Зміст дисциплінарної скарги

Скаржником у дисциплінарній скарзі зазначено, що прокурор Зубчук Р.В. несвоєчасно подав декларацію доброчесності прокурора (далі – Декларація), чим порушив Порядок проведення таємної перевірки доброчесності прокурорів, затверджений наказом Генерального прокурора від 29 грудня 2022 року № 293 (далі – Порядок № 293).

За таких обставин скаржник вважав, що в діях прокурора Зубчука Р.В. вбачаються ознаки дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 5 частини першої статті 43 Закону № 1697-VII – вчинення дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури.

4. Обставини, встановлені під час провадження

Заслухавши члена Комісії Захарову О.С., пояснення представника скаржника, вивчивши висновок, дослідивши матеріали перевірки, Комісією встановлено таке.

Із пам’яткою щодо порядку подання Декларації доброчесності прокурора Зубчука Р.В. ознайомлено 30 січня 2024 року дорученням № 17/1/1-6594вн-24, що підтверджено відміткою в інформаційній системі «Система електронного документообігу органів прокуратури України» (далі – ІС «СЕД») про виконання ним цього доручення та наданими особисто ним поясненнями.

Згідно з відомостями Підсистеми подачі декларацій доброчесності прокурора на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора (далі – Підсистема) Зубчук Р.В. з 01 січня до 31 березня 2024 року в особистий кабінет користувача системи не входив.

Уперше такий вхід ним здійснено 12 квітня 2024 року об 11 год 22 хв після отримання ним запиту Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора від 11 квітня 2024 року № 17/1/1-28832ВН-24 про надання інформації щодо причин неподання Декларації. Пізніше, в цей же день, ним заповнено та подано Декларацію.

Листом від 18 квітня 2024 року № 31/2/3-30552ВН-24 Зубчуком Р.В. щодо причин несвоєчасної неподання Декларації повідомлено Генеральну інспекцію Офісу Генерального прокурора, що такими став важкий початок календарного року, що виразився у значному обсязі виконуваної роботи, наявності у провадженні понад 20 кримінальних проваджень, складних сімейних обставинах (за період з грудня 2023 року до березня 2024 року включно здійснював постійний догляд за дитиною, яка постійно хворіла, а також дружиною, яка травмувалась та не могла самостійно пересуватись), а також переведення до іншого відділу в останні числа березня 2024 року. Вказані обставини призвели до створення враження про належне виконання пункту 3 Розділу ІІ Порядку.

5. Пояснення прокурора

Під час перевірки доводів дисциплінарної скарги прокурором Зубчуком Р.В. надано пояснення з приводу обставин, викладених у дисциплінарній скарзі.

Прокурор Зубчук Р.В. пояснив, що, отримавши 12 квітня 2024 року листа Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора щодо неподання Декларації, ним з метою перевірки вказаних обставин здійснено вхід на сторінку Декларації. Після виявлення відсутності Декларації за 2023 рік, ним одразу її заповнено та подано відповідно до вимог.

Прокурор Зубчук Р.В. зазначив, що хоча Декларацію ним подано із порушенням строків, проте це, на його думку, навпаки свідчить про його доброчесність, а не уникнення в її поданні чи приховання будь-яких відомостей з його життя, що стосується виконання ним службових обов’язків.

Причинами порушення строків подачі Декларації прокурор Зубчук Р.В. вважав важкий початок календарного року, що виразився у значній завантаженості, наявності великої кількості кримінальних проваджень у провадженні (понад 28), судових розглядів, а також сімейні обставини (за період з грудня 2023 року до березня 2024 року включно здійснював догляд за дитиною, яка постійно хворіла, а також дружиною, яка травмувалась та не могла самостійно пересуватись), а також переведення до іншого відділу в останні числа березня 2024 року.

Вказані обставини призвели до створення враження про належне виконання пункту 3 Розділу ІІ Порядку № 293.

Також прокурор Зубчук Р.В. пояснив, що згідно з відомостями ІС «СЕД» 30 січня 2024 року ознайомлений із дорученням №17/1/1-6594вин-24 та пам’яткою щодо Порядку № 293. Інформація про час ознайомлення прокурора Зубчука Р.В. з Порядком № 293 в ІС «СЕД» відсутня.

Прокурор Зубчук Р.В. повідомив, що повністю визнає свою провину, яка виразилася у його самовпевненості щодо подачі Декларації та належного виконання вимог пункту 3 Розділу ІІ Порядку № 293, та просив не застосовувати стосовно нього заходів дисциплінарного характеру.

6. Правові джерела, що підлягають застосуванню, та мотиви ухвалення Комісією рішення

Правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, загальні права і обов’язки прокурора визначено Законом № 1697-VII.

Згідно з пунктами 3, 4 частини четвертої статті 19 Закону № 1697-VII прокурор зобов’язаний діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, а також додержуватись правил прокурорської етики, зокрема, не допускати поведінки, яка дискредитує його як представника прокуратури та може зашкодити авторитету прокуратури.

Відповідно до частини п’ятої статті 19 Закону № 1697-VII прокурор зобов’язаний щорічно проходити таємну перевірку доброчесності.

Подання Декларації врегульовано Порядком № 293.

Пунктами 1, 2 розділу ІІ Порядку № 293 передбачено, що щорічна таємна перевірка доброчесності прокурорів проводиться на підставі частини п’ятої статті 19 Закону № 1697-VII; проходження таємної перевірки доброчесності полягає у щорічному поданні прокурором Декларації.

Пунктом 3 розділу ІІ Порядку № 293 встановлено, що кожен прокурор щороку з 01 січня до 31 березня (включно) зобов’язаний особисто шляхом заповнення на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора подати Декларацію за формою і правилами, визначеними додатком 1 до Порядку.

Відповідно до абзацу 2 пункту 7 розділу ІІ Порядку № 293 неподання, несвоєчасне подання прокурором Декларації без поважних причин вважається невиконанням обов’язку, передбаченого частиною п’ятою статті 19 Закону № 1697-VII, та може бути підставою для ініціювання дисциплінарної відповідальності.

Згідно з усталеною практикою Комісії, до діянь, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури, належать: вчинення дій, що містять ознаки корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших кримінальних правопорушень; керування транспортними засобами у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння або відмова від проходження огляду з метою виявлення стану сп’яніння та ненадання документів, які підтверджують, що прокурор не перебував у такому стані; неподання або несвоєчасне подання прокурором без поважних причин декларації доброчесності прокурора; подання в декларації доброчесності прокурора недостовірних (у тому числі неповних) тверджень; умисне приховування достовірної інформації про вчинення іншим прокурором дій, що порушують Присягу прокурора чи вимоги Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів; протиправні позаслужбові стосунки - використання прокурором своїх службових повноважень або службового статусу та пов’язаних із цим можливостей на користь своїх приватних інтересів або приватних інтересів третіх осіб; порушення прокурором вимог, заборон та обмежень, встановлених Законами України «Про запобігання корупції», «Про прокуратуру», добровільне перебування прокурором в умовах воєнного часу на території ворожої держави, перехід на сторону ворога або вчинення діянь в інтересах ворога або окупаційної влади.

Отже, оцінивши діяння прокурора Зубчука Р.В. на предмет відповідності наведеним вимогам, Комісія вважає, що в них наявні порушення чинного законодавства з огляду на таке.

Так, дисциплінарне провадження стосовно прокурора Зубчука Р.В. відкрито у зв’язку з вчиненням ним дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури.

Це означає, що дисциплінарним проступком прокурора необхідно вважати протиправну, винну дію або бездіяльність, прийняття рішення чи його неприйняття, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні прокурором своїх посадових обов’язків та інших вимог, встановлених Законом та іншими нормативно-правовими актами, за яке до нього може бути застосовано дисциплінарне стягнення.

Тому, зазначені у дисциплінарній скарзі діяння прокурора Зубчука Р.В. слід розглядати через призму їх відповідності чи невідповідності вимогам законів та нормативно-правових актів.

Скаржник пов’язав факт вчинення Зубчуком Р.В. діянь, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури, з невиконанням ним вимог Порядку № 293 щодо строків подання декларації доброчесності прокурора, що призвело до направлення ним Декларації через 12 днів після закінчення строку її подання.

Комісією пояснення прокурора Зубчука Р.В., надані ним під час перевірки, щодо причин несвоєчасної подачі Декларації у зв’язку з сімейними обставинами, а саме здійснення постійного догляду за дитиною, а також дружиною, яка травмувалась та не могла самостійно пересуватись, сприймаються критично з огляду на таке.

У матеріалах дисциплінарного провадження наявні пояснення прокурора Зубчука Р.В., надані ним під час проведення перевірки членом Комісії, до яких долучено виписку із медичної карти стаціонарної хворої ОСОБА 2, згідно з якою вбачається, що стаціонарне лікування хворої здійснювалось у період з 01 до 14 травня 2024 року. Проте граничний строк подачі Декларації визначений пунктом 3 розділу ІІ Порядку № 293 становить 31 березня (включно), а тому вказані Зубчуком Р.В. обставини Комісією сприймаються критично, як спроба уникнення дисциплінарної відповідальності.

Окрім цього, Комісія наведені Зубчуком Р.В. причини несвоєчасного подання Декларації не вважає поважними, оскільки вони можуть свідчити лише про неналежну організацію ним свого робочого часу і не виправдовують пропущення строку на подання Декларації.

Перевіркою у дисциплінарному провадженні підтверджено факт несвоєчасного із запізненням на 12 днів подання Зубчуком Р.В. Декларації у 2024 році.

Також не виявлено об’єктивних обставин, які б перешкоджали Зубчуку Р.В. подати Декларацію в межах належного строку. Наведені прокурором причини його порушення, а саме сімейні обставини, не можна визнати поважними, оскільки вони не виправдовують пропущення строку на подання Декларації, яку прокурор мав можливість подати упродовж трьох місяців, починаючи з січня 2024 року. Ба більше, прокурора Зубчука Р.В. ще 30 січня 2024 року ознайомлено із дорученням №17/1/1-6594вин-24 та пам’яткою щодо порядку подання прокурорами Декларації.

Окрім цього, Комісія вважає, що твердження прокурора Зубчука Р.В. про відсутність інформації в ІС «СЕД» про час його ознайомлення з Порядком № 293 не спростовує такого ознайомлення прокурором Зубчуком Р.В., оскільки останнім у 2023 році подано аналогічну Декларацію, а 30 січня 2024 року Зубчука Р.В. ознайомлено із пам’яткою щодо порядку подання прокурорами Декларації. Ба більше, прокурором Зубчуком Р.В. 12, 16, 17 січня 2023 року та 17 квітня 2024 року здійснено перегляд в ІС «СЕД» доручення Генерального прокурора від 06 січня 2023 року №17/1/1-8ВН-23, згідно з яким здійснено ознайомлення працівників Офісу Генерального прокурора, з положеннями Порядку № 293.

З огляду на викладене, Комісія дійшла до висновку, що прокурором Зубчуком Р.В., без поважних причин несвоєчасно подано Декларацію, порушено вимоги пунктів 3, 4 частини четвертої, частини п’ятої статті 19 Закону  1697-VII, пунктів 1-3 розділу ІІ Порядку № 293, тобто вчинено дисциплінарний проступок, відповідальність за який передбачено пунктом 5 частини першої статті 43 Закону № 1697-VII, а саме, вчинення дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури, а відтак наявні підстави для притягнення його до дисциплінарної відповідальності.

Вчинення прокурором Зубчуком Р.В. дисциплінарного проступку підтверджено: відомостями, що містяться в дисциплінарній скарзі; поясненнями Зубчука Р.В.; витягом з переліку дій користувача Зубчука Р.В. у Підсистемі; листом Зубчука Р.В. від 18 квітня 2024 року № 31/2/3-30552ВН-24; копією Декларації прокурора Зубчука Р.В. за період з 01 січня 2023 року до 12 квітня 2024 року, датованої 12 квітня 2024 року.

Дії та бездіяльність прокурора Зубчука Р.В. належать до триваючих правопорушень, а тому днем початку вчинення дисциплінарного проступку треба вважати 01 квітня 2024 року, тобто день, до якого Зубчук Р.В. мав подати Декларацію, а завершення – 12 квітня 2024 року, день її подання.

Отже, встановлений законодавством строк для прийняття Комісією рішення про притягнення прокурора до дисциплінарної відповідальності, не минув.

При виборі виду дисциплінарного стягнення стосовно прокурора Зубчука Р.В. враховано характер вчиненого ним дисциплінарного проступку, особу прокурора, ступінь його вини, обставини, що впливають на обрання виду дисциплінарного стягнення, позитивну характеристику прокурора, а тому Комісія дійшла висновку про можливість накладення на нього стягнення у виді догани, яке є пропорційним вчиненому ним проступку.

Інших обставин, що мають значення для прийняття рішення, не встановлено.

На підставі зазначеного, керуючись статтями 43, 47 – 50, 77, 78 Закону № 1697-VII, пунктами 29, 99, 101, 102 Положення про порядок роботи відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження, Комісія,

В И Р І Ш И Л А:

Притягнути прокурора третього відділу другого управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора Зубчука Романа Віталійовича до дисциплінарної відповідальності та накласти на нього дисциплінарне стягнення у виді догани.

Копію рішення направити Генеральному прокурору для застосування накладеного дисциплінарного стягнення, прокурору Зубчуку Р.В., а також скаржнику.

Прокурор може оскаржити рішення, прийняте за результатами дисциплінарного провадження, до адміністративного суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, або до Вищої ради правосуддя протягом місяця з дня вручення йому чи отримання ним поштою копії рішення.


Головуючий

 

Андрій ГНАТІВ

 

 

 

 

 

 

Члени Комісії

 

Олександр ЖИТНИЙ

 

 

Олена ЗАХАРОВА

 

 

Павло ОТВІНОВСЬКИЙ

 

 

В’ячеслав ПОЛІЩУК

 

 

Олег СТУКОНОГ

 

 

Майя ТОМАК

 

 

Михайло ЦУРКАН

 

 

Олександр ЮЗЬКОВ