31.01.2024

Рішення №18дп-24


Про накладення дисциплінарного стягнення на прокурора Києво- Святошинської окружної прокуратури Київської області Павлюк О.В.

 
кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів

РІШЕННЯ
№18дп-24

31 січня 2024

Київ

Про накладення дисциплінарного стягнення на прокурора Києво- Святошинської окружної прокуратури Київської області Павлюк О.В.


Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів (далі – Комісія), у складі: головуючого Гнатіва А.Я., членів – Війтовича Л.М., Житного О.О., Захарової О.С., Поліщука В.В., Отвіновського П.Л., Стуконога О.І., Томак М.В., Цуркана М.І., Юзькова О.В., розглянувши висновок про наявність дисциплінарного проступку в діях прокурора Києво-Святошинської окружної прокуратури Київської області Павлюк О.В. у дисциплінарному провадженні № 07/3/2-376дс-89дп-23,

 

УСТАНОВИЛА:

 

1. Відомості про прокурора, стосовного якого здійснюється дисциплінарне провадження

 

Павлюк Олена Володимирівна в органах прокуратури працює з липня 1995 року, а на посаді прокурора Києво-Святошинської окружної прокуратури Київської області – з 09 квітня 2021 року до цього часу.

Присягу працівника прокуратури склала 09 лютого 2011 року. З  положеннями Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів ознайомлена 12 січня 2023 року.

Характеризується позитивно. Дисциплінарних стягнень не має.

 

2. Відомості щодо етапів дисциплінарного провадження

 

До Комісії 08 травня 2023 року надійшла дисциплінарна скарга виконувача обов’язків керівника Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора Дзюби І.І. про вчинення прокурором Павлюк О.В. дисциплінарного проступку.

Автоматизованою системою розподілу дисциплінарних скарг для вирішення питання про відкриття дисциплінарного провадження дисциплінарну скаргу розподілено члену Комісії Війтовичу Л.М., яким 15 травня 2023 року прийнято рішення про відкриття дисциплінарного провадження № 07/3/2-376дс-89дп-23 та проведено перевірку викладених у ній обставин.

За результатами перевірки членом Комісії  15 січня 2024 року складено висновок про наявність дисциплінарного проступку в діях прокурора Павлюк О.В., який разом з матеріалами дисциплінарного провадження передано на розгляд Комісії.

Скаржника та прокурора своєчасно та належним чином повідомлено про час і місце проведення засідання Комісії.

У засідання Комісії, яке відбулось 31 січня 2024 року, прокурор Павлюк О.В. не з’явилася, надавши письмову згоду на розгляд висновку за її відсутності. Раніше надані пояснення підтримала.

За вказаних обставин Комісія, ураховуючи вимоги пункту 1 частини третьої статті 47 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII (далі – Закон № 1697-VII), прийняла рішення про розгляд висновку за відсутності прокурора.

Від скаржника участь у засіданні взяв прокурор відділу запобігання правопорушенням в органах прокуратури управління внутрішньої безпеки Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора (з місцем дислокації у Київській обласній прокуратурі) ОСОБА 1, який скаргу підтримав та з висновком члена Комісії погодився.           

 

3. Зміст дисциплінарної скарги

 

Прокурор Павлюк О.В. зобов’язана щорічно проходити таємну перевірку доброчесності та з 01 січня до 31 березня особисто подавати декларацію доброчесності прокурора (далі – Декларація) за встановленими формою та правилами. Однак зазначені вимоги вона проігнорувала та подала Декларацію лише 10 квітня 2023 року.

За таких обставин скаржник вважав, що в діях Павлюк О.В. вбачаються ознаки дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 5 частини першої статті 43 Закону № 1697-VII, а саме – вчинення дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури.

          4. Досліджені Комісією джерела інформації та встановлені на їх підставі обставини

 

                Заслухавши доповідача – члена Комісії Війтовича Л.М. та представника  скаржника – ОСОБА 1, вивчивши  висновок, дослідивши матеріали перевірки, встановлено таке.

Відповідно до частини п’ятої статті 19 Закону № 1697-VII та пункту 3 розділу ІІ Порядку проведення таємної перевірки доброчесності прокурорів, затвердженого наказом Генерального прокурора від 29 грудня 2022 року № 293 (далі – Порядок № 293), Павлюк О.В. зобов’язана щорічно проходити таємну перевірку доброчесності шляхом заповнення з 01 січня до 31 березня на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора Декларації за встановленими формою та правилами.

З вимогами Порядку № 293 та обов’язком неухильного його дотримання Павлюк О.В. ознайомлено 08 лютого 2023 року, про що складено відповідний лист ознайомлення. Разом із цим, у своєму повідомленні від 10 квітня 2023 року про поважність причин неподання нею Декларації доброчесності у встановлений законом строк прокурор Павлюк О.В. вказала хворобу та реабілітацію у період з 02 січня до 31 березня 2023 року, а також технічні проблеми, пов’язані з подачею декларації за період з 01 до 31 березня 2023 року (включно) та вирішення їх лише 10 квітня 2023 року. Пояснення аналогічного змісту від Павлюк О.В. надійшло до Комісії 05 червня 2023 року.

Згідно з відомостями підсистеми перевірки Декларацій Павлюк О.В. з 01 січня до 31 березня 2023 року (включно) в особистий кабінет користувача системи не заходила, перший такий вхід здійснила лише 10 квітня 2023 року о 12 год 51 хв та пізніше в цей же день заповнила і подала Декларацію.

 

5. Пояснення прокурора

Павлюк О.В. пояснила, що вона ознайомлена з вимогами законодавства щодо строків та форм подання Декларації та підтвердила факт подання Декларації поза строками, визначеними законодавством.

Причинами несвоєчасного подання Декларації Павлюк О.В. зазначила перебування її доньки до 28 лютого 2023 року на лікуванні з приводу отриманої нею 16 січня 2023 року травми коліна. Тому, перебуваючи у відпустці та на лікарняному, вона була вимушена опікуватися побутом та лікуванням доньки (допомагати пересуватися, возити на перев’язки, маніпуляції та розробку руху в колінному суглобі тощо).

Також у вищевказаний період мали місце постійні перебої зі світлом, що змушувало чекати його відновлення по декілька годин, щоб піднятися до свого житла на 16 поверх або навпаки.

Павлюк О.В. зазначила, що після її тривалого відрядження (майже 2 роки) до Київської обласної прокуратури, 01 березня 2023 року вона повернулася до безпосереднього місця роботи в окружну прокуратуру. Однак після облаштування робочого місця через свою зайнятість на роботі, заклопотаність сімейними справами та її психологічний стан у зв’язку з травмуванням і перебуванням доньки на лікуванні, пропустила строки подання Декларації в електронному варіанті.

 

6. Правові джерела, що підлягають застосуванню, та мотиви прийнятого висновку

Надаючи юридичну оцінку діям прокурора Павлюк О.В., Комісія виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи прокуратури України та їх посадові особи зобов’язані діяти в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, загальні права і обов’язки прокурора визначено Законом № 1697- VII.

Згідно з пунктами 3, 4 частини четвертої статті 19 Закону № 1697-VII прокурор зобов’язаний діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, а також додержуватись правил прокурорської етики, зокрема, не допускати поведінки, яка дискредитує його як представника прокуратури та може зашкодити авторитету прокуратури.

Відповідно до частини п’ятої статті 19 Закону № 1697-VII прокурор зобов’язаний щорічно проходити таємну перевірку доброчесності.

Подання Декларації врегульовано Порядком № 293.

Пунктами 1, 2 розділу ІІ Порядку № 293 передбачено, що щорічна таємна перевірка доброчесності прокурорів проводиться на підставі частини п’ятої статті 19 Закону № 1697-VII; проходження таємної перевірки доброчесності полягає у щорічному поданні прокурором Декларації.

Пунктом 3 розділу ІІ Порядку № 293 встановлено, що кожен прокурор щороку з 01 січня до 31 березня (включно) зобов’язаний особисто шляхом заповнення на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора подати Декларацію за формою і правилами, визначеними додатком 1 до Порядку.

Згідно з пунктом 7 розділу ІІ Порядку № 293 неподання, несвоєчасне подання прокурором Декларації без поважних причин вважається невиконанням обов’язку, передбаченого частиною п’ятою статті 19 Закону України «Про прокуратуру», та може бути підставою для ініціювання дисциплінарної відповідальності.

При наданні оцінки обставинам цього дисциплінарного провадження Комісія діє виключно в межах компетенції, встановленої Законом № 1697-VII, тобто надає оцінку тим фактам, які можуть свідчити про наявність або відсутність в діях прокурора складу дисциплінарного проступку та ступінь його вини.

Згідно із сталою практикою Комісії дисциплінарним проступком прокурора необхідно вважати протиправну, винну дію або бездіяльність, прийняття рішення чи його неприйняття, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні прокурором своїх посадових обов’язків та інших вимог, встановленими Законом № 1697-VII та іншими нормативно-правовими актами, за яке до нього може бути застосоване дисциплінарне стягнення.

Дисциплінарне провадження стосовно прокурора Павлюк О.В. відкрито у зв’язку з вчиненням нею дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури.

До дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури, серед іншого, належать неподання або несвоєчасне подання прокурором без поважних причин декларації доброчесності прокурора, що підтверджено усталеною практикою Комісії.

Скаржник пов’язав факт вчинення Павлюк О.В. дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури, з невиконанням нею вимог Порядку № 293 щодо строків подання декларації доброчесності прокурора, що призвело до направлення нею Декларації через 10 днів після закінчення строку її подання.

Наведені Павлюк О.В. у письмовому поясненні причини несвоєчасного подання Декларації Комісія не вважає поважними, оскільки вони можуть свідчити лише про неналежну організацію ним свого робочого часу і не виправдовують пропущення строку на подання Декларації, яку вона мала можливість подати упродовж трьох місяців.

Таким чином, Комісія вважає, що прокурор Павлюк О.В., несвоєчасно подавши Декларацію, порушила вимоги пункту 3 частини четвертої, частини п’ятої статті 19 Закону № 1697-VII, пунктів 1–3 розділу ІІ Порядку № 293, тобто вчинила дисциплінарний проступок, відповідальність за який передбачено пунктом 5 частини першої статті 43 Закону № 1697-VII, а саме, вчинення дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури, а відтак наявні підстави для притягнення її до дисциплінарної відповідальності.

Вчинення прокурором Павлюк О.В. дисциплінарного проступку підтверджено:

- інформацією, викладеною у дисциплінарній скарзі виконувача обов’язків керівника Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора Дзюби І.І.;

- листом ознайомлення Павлюк О.В. з вимогами Порядку;

- поясненнями Павлюк О.В.;

- витягом з переліку дій користувача Павлюк О.В. у підсистемі перевірки Декларацій;

- копією Декларації прокурора Павлюк О.В. за період з 01 січня 2022 року до 10 квітня 2023 року, датованої 10 квітня 2023 року.

Частиною четвертою статті 48 Закону № 1697-VII визначено, що рішення про накладення на прокурора дисциплінарного стягнення може бути прийнято не пізніше ніж через рік із дня вчинення проступку без урахування часу тимчасової непрацездатності або перебування прокурора у відпустці.

Оскільки вчинене прокурором Павлюк О.В. дисциплінарне правопорушення має триваючий характер з 01 січня 2023 року до 10 квітня 2023 року, встановлений частиною четвертою статті 48 Закону № 1697-VII строк для прийняття Комісією рішення про притягнення її до дисциплінарної відповідальності не минув.

При обранні виду дисциплінарного стягнення стосовно прокурора Павлюк О.В. Комісія враховує характер вчиненого нею дисциплінарного проступку, її особу та ступінь вини, обставини, що впливають на обрання виду дисциплінарного стягнення, позитивну характеристику прокурора.

З огляду на викладене Комісія вважає, що застосування до прокурора Павлюк О.В. дисциплінарного стягнення у виді догани є пропорційним вчиненому нею дисциплінарному проступку.

Інших обставин, що мають значення для прийняття рішення, під час дисциплінарного провадження не встановлено.

На підставі викладеного, керуючись статтями 43, 47–49, 77, 78 Закону № 1697-VII, пунктами 110–112, 115, 117 Положення про порядок роботи відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження, Комісія,

ВИРІШИЛА:

         Притягнути прокурора Києво-Святошинської окружної прокуратури Київської області Павлюк Олену Володимирівну до дисциплінарної відповідальності та накласти на неї дисциплінарне стягнення у виді догани.

 

Копію рішення направити керівнику Київської обласної прокуратури для застосування накладеного дисциплінарного стягнення, прокурору Павлюк О.В. та скаржнику.

 

Прокурор може оскаржити рішення, прийняте за результатами дисциплінарного провадження, до адміністративного суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, або до Вищої ради правосуддя протягом одного місяця з дня вручення чи отримання ним поштою копії рішення.


Головуючий

 

         Андрій ГНАТІВ

 

 

 

 

 

 

Члени Комісії

 

         Любомир ВІЙТОВИЧ

 

 

 

 

 

 

 

 

         Олександр ЖИТНИЙ

 

 

 

 

 

 

 

 

         Олена ЗАХАРОВА

 

 

 

 

 

 

         Павло ОТВІНОВСЬКИЙ

 

 

 

 

         В’ячеслав ПОЛІЩУК

 

 

 

 

 

 

         Олег СТУКОНОГ

 

 

 

 

         Майя ТОМАК

 

 

 

 

 

 

 

 

         Михайло ЦУРКАН

 

 

 

 

 

 

 

 

         Олександр ЮЗЬКОВ