03.01.2024

Рішення №3дп-24


Про накладення дисциплінарного стягнення на прокурора другого відділу першого управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора Гармаша М.С.

 
кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів

РІШЕННЯ
№3дп-24

03 січня 2024

Київ

Про накладення дисциплінарного стягнення на прокурора другого відділу першого управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора Гармаша М.С.


Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів (далі – Комісія), у складі: головуючого Гнатіва А.Я., членів: Війтовича Л.М., Житного О.О.,  Отвіновського П.Л., Поліщука В.В., Стуконога О.І., Томак М.В., Цуркана М.І., Юзькова О.В., розглянувши висновок про наявність дисциплінарного проступку в діях прокурора другого відділу першого управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора Гармаша М.С. у дисциплінарному провадженні № 07/3/2-866дс-154дп-23,

 

УСТАНОВИЛА:

 

1. Відомості про прокурора, стосовно якого здійснюється дисциплінарне провадження

 

Гармаш Михайло Сергійович в органах прокуратури працює з грудня 2011 року, а на посаді прокурора другого відділу першого управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора – з 08 вересня 2022 року до цього часу.

Присягу працівника прокуратури склав 12 грудня 2012 року, з положеннями Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів ознайомлений 07 червня 2017 року.

Характеризується позитивно. Дисциплінарних стягнень не має.

 

2. Відомості щодо етапів дисциплінарного провадження

 

До Комісії 09 жовтня 2023 року надійшла дисциплінарна скарга виконувача обов’язків керівника Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора Дзюби І.І. про вчинення прокурором Гармашем М.С. дисциплінарного проступку.

За допомогою автоматизованої системи дисциплінарну скаргу  розподілено члену Комісії Отвіновському П.Л., за результатами вивчення якої 11 жовтня  2023 року прийнято рішення про відкриття дисциплінарного провадження № 07/3/2-866дс-154дп-23.

За результатами перевірки членом Комісії 24 листопада 2023 року складено висновок про наявність дисциплінарного проступку в діях прокурора Гармаша М.С., який разом з матеріалами дисциплінарного провадження передано на розгляд Комісії.

13 грудня 2023 року розгляд висновку Комісією відкладено у зв’язку з неявкою прокурора Гармаша М.С. та, ураховуючи вимоги пункту 108 Положення про порядок роботи відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження, ухвалено протокольне рішення про продовження розгляду висновку на один місяць.

Далі скаржника та прокурора повторно своєчасно та належним чином повідомлено про час і місце проведення засідання Комісії.

На засідання Комісії прокурор Гармаш М.С. не з’явився, надавши письмову згоду на розгляд висновку за його відсутності. Від скаржника участь у засіданні взяв прокурор відділу запобігання правопорушенням в органах прокуратури управління внутрішньої безпеки Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора ОСОБА 1.

За наведених обставин Комісія, ураховуючи вимоги пункту 1 частини третьої статті  47 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII (далі – Закон № 1697‑VII), прийняла рішення про розгляд висновку за відсутності прокурора Гармаша М.С.

 

 3. Зміст дисциплінарної скарги

 

Прокурор Гармаш М.С. зобов’язаний щорічно проходити таємну перевірку доброчесності та з 01 січня до 31 березня особисто подавати декларацію доброчесності прокурора (далі – Декларація) за встановленими формою та правилами. Однак зазначені вимоги він проігнорував та подав Декларацію лише 04 серпня 2023 року.

За таких обставин скаржник вважав, що в діях Гармаша М.С. вбачаються ознаки дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 5 частини першої статті 43 Закону № 1697-VII, а саме – вчинення дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури.

 

4. Обставини, встановлені під час здійснення дисциплінарного провадження

 

Заслухавши доповідача – члена Комісії Отвіновського П.Л., представника скаржника – Ковальчука О.Л., вивчивши висновок, дослідивши матеріали перевірки, встановлено таке.

Відповідно до частини п’ятої статті 19 Закону № 1697-VII та пункту 3 розділу ІІ Порядку проведення таємної перевірки доброчесності прокурорів, затвердженому наказом Генерального прокурора від 29 грудня 2022 року № 293 (далі – Порядок № 293), Гармаш М.С. зобов’язаний щорічно проходити таємну перевірку доброчесності шляхом заповнення з 01 січня до 31 березня на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора Декларації за встановленими формою та правилами.

За інформацією виконувача обов’язків керівника Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора Дзюби І.І. від 17 жовтня 2023 року
№17/1-21907-21 з наданих відомостей Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора від 15 серпня 2023 року №31/1/2-1407вн-23 прокурор Гармаш М.С. із Порядком та пам’яткою про заповнення Декларації не ознайомився. Разом із цим, у своєму повідомленні від 04 жовтня 2023 року №31/1/2-1729вн-23 про поважність причин неподання ним Декларації доброчесності у встановлений законом строк прокурор Гармаш М.С. повідомив, що керівництвом Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань наголошено про необхідність подачі Декларацій та на виконанні перебувало відповідне доручення, про яке його проінформовано. Повідомлення (пояснення) аналогічного змісту від Гармаша М.С. надійшло до Комісії 27 листопада 2023 року.

Згідно з відомостями підсистеми перевірки Декларацій Гармаш М.С. з 01 січня до 31 березня 2023 року в особистий кабінет користувача системи не входив, вперше такий вхід здійснив лише 04 серпня 2023 року о 13 год 10 хв і в цей же день о 13 год 16 хв заповнив та подав Декларацію.

 

5. Пояснення прокурора

 

Із письмових пояснень Гармаша М.С. вбачається, що він ознайомлений з вимогами законодавства щодо строків та форм подання Декларації, а також той факт, що він подав Декларацію після крайнього терміну подачі, а саме, 04 серпня 2023 року.

Причинами несвоєчасного подання Декларації Гармаш М.С. зазначив: неналежне функціонування електронного реєстру, надмірне навантаження поточними справами (одне з найбільших навантажень серед прокурорів відділу), перебої у постачанні електроенергії, роботи мережі Інтернет та помилкову впевненість про подання Декларації.

 

 

 

6. Правові джерела, що підлягають застосуванню, та мотиви ухваленого Комісією рішення

 

Надаючи юридичну оцінку діям прокурора Гармаша М.С., Комісія виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи прокуратури України та їх посадові особи зобов’язані діяти в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з пунктом 3 частини четвертої статті 19 Закону № 1697-VII прокурор зобов’язаний діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини п’ятої статті 19 Закону № 1697-VII прокурор зобов’язаний щорічно проходити таємну перевірку доброчесності. Таємну перевірку доброчесності прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних і окружних прокуратур проводять підрозділи внутрішньої безпеки в порядку, затвердженому Генеральним прокурором.

Подання Декларації врегульовано Порядком № 293.

Пунктами 1, 2 розділу ІІ Порядку № 293 передбачено, що щорічна таємна перевірка доброчесності прокурорів проводиться на підставі частини п'ятої статті 19 Закону № 1697-VII; проходження таємної перевірки доброчесності полягає у щорічному поданні прокурором Декларації.

Пунктом 3 розділу ІІ Порядку № 293 встановлено, що кожен прокурор щороку з 01 січня до 31 березня (включно) зобов'язаний особисто шляхом заповнення на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора подати Декларацію за формою і правилами, визначеними додатком 1 до Порядку.

Згідно з пунктом 7 розділу ІІ Порядку № 293 неподання, несвоєчасне подання прокурором Декларації без поважних причин вважається невиконанням обов'язку, передбаченого частиною п’ятою статті 19 Закону № 1697-VII, та може бути підставою для ініціювання дисциплінарної відповідальності.

До дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури, серед іншого, належать неподання або несвоєчасне подання прокурором без поважних причин декларації доброчесності прокурора, що підтверджено усталеною практикою Комісії.

Дисциплінарне провадження стосовно прокурора Гармаша М.С. відкрито у зв’язку з вчиненням ним дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури.

При наданні оцінки обставинам цього дисциплінарного провадження Комісія діє виключно в межах компетенції, встановленої Законом № 1697-VII, тобто надає оцінку тим фактам, які можуть свідчити про наявність або відсутність в діях прокурора складу дисциплінарного проступку та ступінь його вини.

Згідно із сталою практикою Комісії дисциплінарним проступком прокурора необхідно вважати протиправну, винну дію або бездіяльність, прийняття рішення чи його неприйняття, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні прокурором своїх посадових обов’язків та інших вимог, встановленими Законом № 1697-VII та іншими нормативно-правовими актами, за яке до нього може бути застосоване дисциплінарне стягнення.

Тому, зазначені у дисциплінарній скарзі діяння прокурора Гармаша М.С. слід розглядати через призму їх відповідності чи невідповідності вимогам законів та нормативно-правових актів.

Скаржник пов’язав факт вчинення Гармашем М.С. дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури, неналежного виконання прокурором, з невиконанням ним вимог Порядку № 293 щодо строків подання декларації доброчесності прокурора, що призвело до направлення ним Декларації через 4 місяці і 4 дні після крайнього строку її подання.

Наведені Гармашем М.С. у письмовому поясненні причини несвоєчасного подання Декларації Комісія не вважає поважними, оскільки вони можуть свідчити лише про неналежну організацію ним свого робочого часу і не виправдовують пропущення строку на подання Декларації, яку він мав можливість подати упродовж трьох місяців.

Таким чином, Комісія вважає, що прокурор Гармаш М.С., несвоєчасно подавши Декларацію, порушив вимоги пункту 3 частини четвертої, частини п’ятої статті 19 Закону № 1697-VII, пунктів 1–3 розділу ІІ Порядку № 293, тобто вчинив дисциплінарний проступок, відповідальність за який передбачено пунктом 5 частини першої статті 43 Закону № 1697-VII, а саме, вчинення дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури, а відтак наявні підстави для притягнення його до дисциплінарної відповідальності.

Вчинення прокурором Гармашем М.С. дисциплінарного проступку підтверджено:

- відомостями, що містяться в дисциплінарній скарзі, а також поясненнями ОСОБА 1;

- письмовими поясненнями Гармаша М.С.;

- витягом з переліку дій користувача Гармаша М.С. у підсистемі перевірки Декларацій;

- копією Декларації прокурора Гармаша М.С. за період з 01 січня 2022 року до 04 серпня 2023 року, датованої 04 серпня 2023 року.

Оскільки вчинене прокурором Гармашем М.С. дисциплінарне правопорушення мало триваючий характер з 01 квітня до 04 серпня 2023 року, встановлений частиною четвертою статті 48 Закону № 1697-VII строк для прийняття Комісією рішення про притягнення його до дисциплінарної відповідальності не минув.

При обранні виду дисциплінарного стягнення стосовно прокурора Гармаша М.С. Комісія враховує характер вчиненого ним дисциплінарного проступку, його особу та ступінь вини, обставини, що впливають на обрання виду дисциплінарного стягнення, позитивну характеристику прокурора, визнання провини.

З огляду на викладене Комісія вважає, що застосування до прокурора Гармаша М.С. дисциплінарного стягнення у виді догани є пропорційним вчиненому ним дисциплінарному проступку.

Інших обставин, що мають значення для прийняття рішення, під час дисциплінарного провадження не встановлено.

На підставі викладеного, керуючись статтями 43, 47–49, 77, 78 Закону № 1697-VII, пунктами 110–112, 115, 117 Положення про порядок роботи відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження, Комісія,

 

ВИРІШИЛА:

 

Притягнути прокурора другого відділу першого управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора Гармаша Михайла Сергійовича до дисциплінарної відповідальності та накласти на нього дисциплінарне стягнення у виді догани.

Копію рішення направити Генеральному прокурору для застосування накладеного дисциплінарного стягнення, прокурору Гармашу М.С., а також скаржнику.

Прокурор може оскаржити рішення, прийняте за результатами дисциплінарного провадження, до адміністративного суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, або до Вищої ради правосуддя протягом одного місяця з дня вручення чи отримання ним поштою копії рішення.


Головуючий

 

Андрій ГНАТІВ

 

 

 

 

 

 

Члени Комісії

 

Любомир ВІЙТОВИЧ

 

 

 

 

 

 

 

 

Олександр ЖИТНИЙ

 

 

 

 

 

 

 

 

Павло ОТВІНОВСЬКИЙ

 

 

В’ячеслав ПОЛІЩУК

 

 

Олег СТУКОНОГ

 

 

Майя ТОМАК

 

 

Михайло ЦУРКАН

 

 

 

 

 

 

Олександр ЮЗЬКОВ