22.11.2023

Рішення №219дп-23


Про накладення дисциплінарного стягнення на прокурора Фастівської окружної прокуратури Київської області Петришина С.С.

 
кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів

РІШЕННЯ
№219дп-23

22 листопада 2023

Київ

Про накладення дисциплінарного стягнення на прокурора Фастівської окружної прокуратури Київської області Петришина С.С.


Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів (далі – Комісія), у складі: головуючого Гнатіва А.Я., членів – Війтовича Л.М., Житного О.О., Захарової О.С., Отвіновського П.Л., Стуконога О.І., Томак М.В., Цуркана М.І., Юзькова О.В., розглянувши висновок про наявність дисциплінарного проступку в діях прокурора Фастівської окружної прокуратури Київської області Петришина Степана Степановича у дисциплінарному провадженні № 07/3/2-720дс-139дп-23,

 

УСТАНОВИЛА:

 

1. Відомості про прокурора, стосовно якого здійснюється дисциплінарне провадження

Петришин Степан Степанович в органах прокуратури працює з березня 2019 року. З грудня 2021 року обіймає посаду прокурора Фастівської окружної прокуратури Київської області.

Присягу працівника прокуратури склав 29 березня 2019 року, з положеннями Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів ознайомлений 09 грудня 2021 року.

Характеризується позитивно. Дисциплінарних стягнень не має.

 

2. Відомості щодо етапів дисциплінарного провадження

До Комісії 25 серпня 2023 року надійшла дисциплінарна скарга виконувача обов’язків керівника Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора Дзюби І.І. про вчинення дисциплінарного проступку прокурором       Петришиним С.С.

Скаргу розподілено члену Комісії Цуркану М.І., яким за результатами її вивчення 31 серпня 2023 року прийнято рішення про відкриття дисциплінарного провадження № 07/3/2-720дс-139дп-23 та розпочато перевірку відомостей про наявність підстав для притягнення прокурора до дисциплінарної відповідальності в межах обставин, повідомлених у дисциплінарній скарзі. Копії рішення надіслано скаржнику, керівнику Київської обласної прокуратури та прокуророві Петришину С.С.

У процесі перевірки до Комісії надійшли копії: інформації про перелік дій користувача Петришина С.С. з підсистеми перевірки декларацій доброчесності прокурорів; листа-ознайомлення Петришина С.С. з порядком проведення таємної перевірки доброчесності прокурорів; матеріалів, що характеризують особу прокурора, стосовно якого здійснюється дисциплінарне провадження; листа Київської обласної прокуратури від 10 січня 2023 року № 07-29вих-23; листа Фастівської окружної прокуратури від 19 січня 2023 року № 57-207вих-23. Також до Комісії надійшли роздрукована декларація доброчесності прокурора Петришина С.С., протокол створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису Петришина С.С., протокол перевірки кваліфікованого електронного підпису Петришина С.С., пояснення прокурорів Петришина С.С. та ОСОБА_1.

За результатами перевірки членом Комісії 25 жовтня 2023 року складено висновок про наявність дисциплінарного проступку у діях прокурора  Петришина С.С., який із зібраними матеріалами передано на розгляд Комісії.

Скаржника та прокурора своєчасно та належним чином повідомлено про час і місце проведення засідання Комісії.

Від скаржника участь у засіданні Комісії взяв прокурор відділу запобігання правопорушенням в органах прокуратури управління внутрішньої безпеки Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора ОСОБА_1, який скаргу підтримав та із висновком члена Комісії погодився.            

Прокурор Петришин С.С. на засідання Комісії повторно не з’явився. Повідомив про перебуванням на лікарняному.

З урахуванням вимог пункту 3 частини третьої статті 47 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII (далі – Закон №1697-VII, Закон) Комісією прийнято рішення про розгляд висновку за відсутності прокурора Петришина С.С.

 

3. Зміст дисциплінарної скарги

Автор зазначив, що прокурор Петришин С.С. зобов’язаний щорічно проходити таємну перевірку доброчесності та щороку з 01 січня до 31 березня (включно), шляхом заповнення на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора, особисто подавати декларацію доброчесності прокурора (далі – Декларація) за встановленими формою та правилами. Однак зазначені вимоги він проігнорував та подав Декларацію лише 06 квітня 2023 року.

Скаржник вважав, що таке порушення є підставою для притягнення прокурора Петришина С.С. до дисциплінарної відповідальності за правилами пункту 5 частини першої статті 43 Закону №1697-VII.

 

4. Досліджені Комісією джерела інформації та встановлені на їх підставі обставини

Заслухавши доповідача – Цуркана М.І., пояснення представника скаржника ОСОБА_1, вивчивши висновок, дослідивши матеріали перевірки, Комісія встановила таке.

 

4.1 Зміст пояснень прокурора Петришина С.С.

Прокурор Петришин С.С. підтвердив, що його ознайомлено із вимогами щодо строків та форм подання Декларації та що її ним подано 06 квітня 2023 року.

У зв’язку із введенням в Україні воєнного стану та відтермінуванням обов’язку подання щорічної декларації про майновий стан до завершення дії правового режиму воєнного стану він, за аналогією, сприйняв інформацію про можливий термін відтермінування подачі декларації про доброчесність.

Окрім того причиною несвоєчасного подання Декларації Петришин С.С. зазначив перебої у роботі електромереж та ІС «СЕД», значним документальним навантаженням. Будь-який умисел навмисного несвоєчасного подання Декларації заперечив.

 

4.2 Зміст пояснень прокурора ОСОБА_1

ОСОБА_1 повідомив, що уповноваженими особами щодо перевірок своєчасності подання декларацій доброчесності прокурора, а також перевірок їх достовірності та повноти, здійснення таємних перевірок доброчесності прокурорів відповідно до Положення про Генеральну інспекцію Офісу Генерального прокурора, яке затверджено наказом Генерального прокурора       14 липня 2021 року № 230, та Розподілу функціональних обов’язків працівників відділу запобігання правопорушенням в органах прокуратури управління внутрішньої безпеки Генеральної інспекції від 17 березня 2023 року є прокурори відділу запобігання правопорушенням в органах прокуратури. Безпосередньо відповідальним за такі перевірки у органах прокуратури Київської області визначено його.

Він наділений доступом до підсистеми перевірки декларацій доброчесності прокурорів та технічно має можливість перевірити дату подачі декларації прокурорами. У разі встановлення порушення може отримати перелік дій користувача.

Опрацьованими документами не встановлено поважних причин несвоєчасної подачі декларації Петришиним С.С., а тому ініційовано питання про дисциплінарну відповідальність прокурора.

Також зазначив, що Петришин С.С. вперше здійснив авторизацію у підсистемі подачі декларацій доброчесності прокурорів 06 квітня 2023 року, цього ж числа Декларацію подано шляхом накладання власного кваліфікованого електронного підпису (далі – КЕП).

Наведені обставини підтверджено переліком дій Петришина С.С., сформованим у підсистемі перевірки декларацій. Для підписання Декларації використано власний КЕП Петришина С.С. із реєстраційним номером сертифікату підписувача (конфіденційна інформація).

Достовірність КЕП, його належність користувачу, цілісність та справжність електронного документу, а також точну дату і час підписання декларації доброчесності прокурора підтверджено протоколом перевірки кваліфікованого електронного підпису, здійсненої на сайті https://caas.gp.gov.ua/.

Окреме письмове повідомлення або інформація від прокурора         Петришина С.С. про причини неподання/несвоєчасного подання декларації доброчесності до Генеральної Інспекції не надходили.

 

5. Правові джерела, що підлягають застосуванню, та мотиви ухваленого Комісією рішення

Правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, їх загальні права і обов’язки визначено Законом № 1697-VII.

Згідно з пунктами  3, 4 частини четвертої статті 19 Закону прокурор зобов’язаний діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, а також додержуватись правил прокурорської етики, зокрема, не допускати поведінки, яка дискредитує його як представника прокуратури та може зашкодити авторитету прокуратури.

Відповідно до частини п’ятої статті 19 Закону прокурор зобов’язаний щорічно проходити таємну перевірку доброчесності.

Подання Декларації врегульовано Порядком проведення таємної перевірки доброчесності прокурорів, затвердженим наказом Генерального прокурора від 29 грудня 2022 року № 293 (далі – Порядок № 293).

Пунктами 1, 2 розділу ІІ Порядку № 293 передбачено, що щорічна таємна перевірка доброчесності прокурорів проводиться на підставі частини п’ятої статті 19 Закону, проходження таємної перевірки доброчесності полягає у щорічному поданні прокурором Декларації.

Пунктом 3 розділу ІІ Порядку № 293 встановлено, що кожен прокурор щороку з 01 січня до 31 березня (включно) зобов’язаний особисто шляхом заповнення на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора подати Декларацію за формою і правилами, визначеними додатком 1 до Порядку.

Згідно з пунктом 7 розділу ІІ Порядку № 293 неподання, несвоєчасне подання прокурором Декларації без поважних причин вважається невиконанням обов’язку, передбаченого частиною п’ятою статті 19 Закону № 1697-VII, та може бути підставою для ініціювання дисциплінарної відповідальності.

Положеннями частини першої та другої статті 11 Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів, затвердженого 27 квітня 2017 року всеукраїнською конференцією прокурорів (далі – Кодекс) встановлено, що прокурор повинен постійно дбати про свою компетентність, професійну честь і гідність; своєю доброчесністю, принциповістю, компетентністю, неупередженістю та сумлінним виконанням службових обов’язків сприяти підвищенню авторитету прокуратури та зміцненню довіри громадян до неї.

За приписами статті 16 Кодексу при виконанні службових обов’язків прокурор має бути взірцем доброчесності.

Статтею 33 Кодексу встановлено, що відповідно до Закону № 1697-VII прокурори зобов’язані неухильно дотримуватися вимог цього Кодексу. Їх порушення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Оцінивши дії Петришина С.С. на предмет відповідності наведеним вимогам, Комісія дійшла висновку про наявність порушень прокурором приписів чинного законодавства, що є підставою для притягнення його до дисциплінарної відповідальності.

Так, відповідно до частини п’ятої статті 19 Закону № 1697-VII та пункту 3 розділу ІІ Порядку № 293, Петришин С.С. зобов’язаний щорічно проходити таємну перевірку доброчесності шляхом заповнення з 01 січня до 31 березня на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора Декларації за встановленими формою та правилами.

З вимогами Порядку № 293 Петришин С.С. ознайомився 18 січня 2023 року, що підтверджено відповідним листком ознайомлення.

Згідно з відомостями підсистеми перевірки Декларацій Петришин С.С. з 01 січня до 31 березня 2023 року в особистий кабінет користувача системи не входив. Вперше такий вхід здійснено 06 квітня 2023 року та того ж дня подано Декларацію.

Дисциплінарне провадження стосовно прокурора Петришина С.С. відкрито у зв’язку з вчиненням ним дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури.

При наданні оцінки обставинам цього дисциплінарного провадження Комісія діє виключно в межах компетенції, встановленої Законом № 1697-VII, тобто надає оцінку тим фактам, які можуть свідчити про наявність або відсутність в діях прокурора складу дисциплінарного проступку та ступінь його вини.

Згідно із усталеною практикою Комісії, дисциплінарним проступком прокурора необхідно вважати протиправну, винну дію або бездіяльність, прийняття рішення чи його неприйняття, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні прокурором своїх посадових обов’язків та інших вимог, встановленими Законом № 1697-VII та іншими нормативно-правовими актами, за яке до нього може бути застосоване дисциплінарне стягнення.

Тому, зазначені у дисциплінарній скарзі дії прокурора Петришина С.С. слід розглядати через призму їх відповідності чи невідповідності вимогам законів та нормативно-правових актів.

Скаржник пов’язав факт вчинення Петришиним С.С. дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури, з невиконанням ним вимог Порядку № 293 щодо строків подання декларації доброчесності прокурора, що призвело до направлення ним Декларації через 6 днів після крайнього строку її подання.

Згідно із усталеною практикою Комісії, до дій що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури, серед інших, належить неподання або несвоєчасне подання прокурором без поважних причин декларації доброчесності прокурора.

Таким чином, прокурор Петришин С.С. порушив вимоги пунктів  3, 4 частини четвертої, частини п’ятої статті 19 Закону № 1697-VII, пунктів 1-3 розділу  ІІ Порядку № 293, тобто вчинив дисциплінарний проступок, відповідальність за який передбачено пунктом 5 частини першої статті 43 Закону № 1697-VII, а саме, вчинення дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури, а відтак наявні підстави для притягнення його до дисциплінарної відповідальності.

Вчинення Петришиним С.С. дисциплінарного проступку підтверджено: Декларацією прокурора Петришина С.С. за період з 01 січня 2022 року до             06 квітня 2023 року, датованої 06 квітня 2023 року; інформацією про перелік дій користувача Петришина С.С. з підсистеми перевірки декларацій доброчесності прокурорів; листом ознайомленням Петришина С.С. з порядком проведення таємної перевірки доброчесності прокурорів; протоколом перевірки кваліфікованого електронного підпису Петришина С.С.; поясненнями прокурорів Петришина С.С. та ОСОБА_1.

Надані Петришиним С.С. пояснення щодо причин несвоєчасного подання Декларації (наявність воєнного стану на території України, перебоями у роботі електромереж та ІС «СЕД», значним документальним навантаженням) до уваги Комісією не взято, оскільки вони свідчать про неналежну організацію робочого часу, помилкове розуміння поняття «аналогія закону» й не виправдовують пропущення строку на подання Декларації, яку прокурор мав можливість подати упродовж трьох перших місяців 2023 року.  

Оскільки дисциплінарний проступок Петришиним С.С. вчинено 06 квітня 2023 року, встановлений частиною четвертою статті 48 Закону № 1697-VII строк для прийняття Комісією рішення про притягнення його до дисциплінарної відповідальності не минув.

При визначенні виду дисциплінарного стягнення стосовно прокурора Петришина С.С., Комісією взято до уваги характер вчиненого ним дисциплінарного проступку, особу прокурора, ступінь його вини, а також обставини, що впливають на обрання виду дисциплінарного стягнення. Тому стягненням, що є пропорційним вчиненому дисциплінарному проступку та відповідатиме меті притягнення Петришина С.С. до юридичної відповідальності є накладення на нього дисциплінарного стягнення у виді догани.

Інших обставин, що мають значення для прийняття рішення у дисциплінарному провадженні, не встановлено.

На підставі викладеного, керуючись статтями 43, 45, 47-50, 77, 78 Закону України «Про прокуратуру», пунктами 108, 110-112, 115-117 Положення про порядок роботи відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження, Комісія,

 

В И Р І Ш И Л А:

 

Притягнути прокурора Фастівської окружної прокуратури Київської області Петришина Степана Степановича до дисциплінарної відповідальності та накласти на нього дисциплінарне стягнення у виді догани.

Копію рішення направити керівнику Київської обласної прокуратури для застосування накладеного дисциплінарного стягнення, керівнику Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора, керівнику Фастівської окружної прокуратури Київської області та прокурору Петришину С.С.

Прокурор може оскаржити рішення, прийняте за результатами дисциплінарного провадження, до адміністративного суду, юрисдикція якого поширюється на місто Київ, або до Вищої ради правосуддя протягом одного місяця з дня вручення йому чи отримання ним поштою копії рішення.


Головуючий                                                                                   Андрій ГНАТІВ

                                                                                          

Члени Комісії:                                                                     Любомир ВІЙТОВИЧ

                                                                          

                                                            Олександр ЖИТНИЙ

                                                                          

                                                                    Олена ЗАХАРОВА

                                                                           

         Павло ОТВІНОВСЬКИЙ

 

Олег СТУКОНОГ

                                                                             

  Майя ТОМАК

                                                                                  

     Михайло ЦУРКАН