05.04.2023

Рішення №71дп-23


Про закриття дисциплінарного провадження стосовно керівника Донецької обласної прокуратури Угровецького П.О. та начальника Спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах відділу) Донецької обласної прокуратури Зайця С.В.

 
кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів

РІШЕННЯ
№71дп-23

05 квітня 2023

Київ

Про закриття дисциплінарного провадження стосовно керівника Донецької обласної прокуратури Угровецького П.О. та начальника Спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах відділу) Донецької обласної прокуратури Зайця С.В.


Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів (далі – Комісія),
у складі: головуючого Гнатіва А.Я., членів – Війтовича Л.М., Житного О.О.,
Захарової О.С., Отвіновського П.О., Поліщука В.В., Стуконога О.І.,            Цуркана М.І., Юзькова О.В., розглянувши висновок про відсутність дисциплінарного проступку у діях керівника Донецької обласної прокуратури Угровецького П.О. та начальника Спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах відділу) Донецької обласної прокуратури Зайця С.В. у дисциплінарному провадженні № 07/3/2-739дс-242дп-22,

 

У С Т А Н О В И Л А:

 

1. Відомості про прокурорів, стосовно яких здійснюється дисциплінарне провадження

 

Угровецький Павло Олегович в органах прокуратури працює з червня 2008 року дотепер. З вересня 2021 року обіймає посаду керівника Донецької обласної прокуратури.

Присягу прокурора склав 09 лютого 2011 року. З положеннями Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів ознайомлений 05 травня 2021 року.

Характеризується позитивно. Дисциплінарних стягнень не має.

Заєць Сергій Володимирович в органах прокуратури працює з серпня 1994  року дотепер. З вересня 2020 року до грудня 2022 року обіймав посаду заступника керівника Донецької обласної прокуратури. З грудня 2022 року обіймає посаду начальника Спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах відділу) Донецької обласної прокуратури.

Присягу прокурора склав 03 лютого 2011 року. З положеннями Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів ознайомлений 15 травня 2017 року.

Характеризується позитивно. Дисциплінарних стягнень не має.

Водночас у 2022 році, за результатами службового розслідування, проведеного Офісом Генерального прокурора, встановлено ознаки неналежного виконання заступником керівника Донецької обласної прокуратури Зайцем С.В. посадових обов’язків, встановлених для відповідної адміністративної посади, зокрема, незабезпечення вжиття ним заходів щодо вивезення майна, транспортних засобів та оргтехніки прокуратури з початком широкомасштабної збройної агресії РФ. Генеральною інспекцією у вересні 2022 року подано відповідне звернення. Під час його розгляду Зайця С.В. звільнено з займаної посади на підставі поданої ним заяви. Провадження закрито.

 

2. Відомості щодо етапів дисциплінарного провадження

 

До Комісії 02 грудня 2022 року надійшла дисциплінарна скарга адвоката ОСОБА 1 про вчинення дисциплінарного проступку керівником Донецької обласної прокуратури Угровецьким П.О. та заступником керівника Донецької обласної прокуратури Зайцем С.В.

Підставою для притягнення до дисциплінарної відповідальності у скарзі зазначено пункт 1 частини першої статті 43 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII (далі – Закон № 1697-VII) – неналежне виконання службових обов’язків. 

Автоматизованою системою дисциплінарну скаргу цього ж дня розподілено члену Комісії Захаровій О.С., якою 15 грудня 2022 року прийнято рішення про відкриття дисциплінарного провадження № 07/3/2-739дс-242дп-22.

За результатами перевірки членом Комісії Захаровою О.С. 14 лютого 2023 року прийнято рішення про відсутність дисциплінарного проступку у діях прокурорів Угровецького П.О. та Зайця С.В. Далі скаржника та прокурорів Угровецького П.О. та Зайця С.В. належним чином повідомлено про час і місце засідання Комісії.

На засіданні Комісії, яке відбулось 08 березня 2023 року, взяли участь
у режимі відеоконференції прокурори Угровецький П.О. та Заяць С.В.

Від скаржника 08 березня 2023 року електронною поштою надійшло клопотання про перенесення засідання на іншу дату, яке Комісією задоволено.

Скаржника та прокурорів Угровецького П.О. та Зайця С.В. належним чином повідомлено про час і місце засідання Комісії.

На засіданні Комісії, яке відбулось 22 березня 2023 року, взяли участь
у режимі відеоконференції прокурори Угровецький П.О. та Заяць С.В. Скаржник надіслав повідомлення про розгляд висновку без його участі.

Комісією на підставі пункту 52 Положення про порядок роботи відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження, прийнято рішення щодо витребування додаткових матеріалів, для з’ясування обставин, що мають істотне значення для прийняття рішення.

На цьому ж засіданні Комісією відповідно пункту 108 Положення про порядок роботи відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження, прийнято рішення про продовження строку розгляду висновку на один місяць.

Далі скаржника, прокурорів Угровецького П.О., Зайця С.В. та представника Генеральної інспекції офісу Генерального прокурора, якою проведено службове розслідування стосовно прокурорів Угровецького П.О. та Зайця С.В., належним чином повідомлено про час і місце засідання Комісії.

На засіданні Комісії, яке відбулось 05 квітня 2023 року, взяли участь
у режимі відеоконференції прокурори Угровецький П.О. та Заяць С.В., а також прокурор відділу управління внутрішньої безпеки Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора Клименко М.С., скаржник надіслав повідомлення про розгляд висновку без його участі.

 

3. Зміст дисциплінарної скарги

 

         Скаржником зазначено, що Маріупольською окружною прокуратурою здійснюється процесуальне керівництво у кримінальних провадженнях
№ (конфіденційна інформація) за частиною п’ятою статті 186, частиною п’ятою статті 191, частиною третьою статті 206-2, частиною четвертою статті 358, частиною першою статті 364, частиною першою статті 367 Кримінального кодексу України (далі – КК України), №  (конфіденційна інформація) за частиною другою статті 206-2, частиною третьої статті 358 КК України, які втрачено після повномасштабного вторгнення рф на територію України унаслідок неналежного виконання службових обов’язків керівником Донецької обласної прокуратури Угровецьким П.О. та заступником керівника (на момент вчинення дисциплінарного проступку) Донецької обласної прокуратури
Зайцем С.В.

Тобто, у діях прокурорів Угровецького П.О. та Зайця С.В., вбачаються ознаки дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 1 частини першої статті 43 Закону № 1697-VII – неналежне виконання службових обов’язків. 

 

4. Обставини встановлені під час провадження

 

Заслухавши члена Комісії Захарову О.С., прокурорів, прокурора відділу Офісу Генерального прокурора, вивчивши висновок, дослідивши матеріали перевірки, а також надані Генеральною інспекцією Офісу Генерального прокурора додаткові матеріали, Комісією встановлено таке.

У лютому 2022 року, у зв’язку із загрозою збройної агресії з боку рф,
у Донецькій обласній прокуратурі проведено низку мобілізаційних заходів, зокрема переведення даних в електронну форму, підготовки матеріалів, техніки, документів для екстреного вивезення, передачі матеріалів кримінальних проваджень до органів досудового розслідування та ін.

         Згідно з наказом від 10 січня 2022 року № 2 «Про розподіл обов’язків між керівництвом Донецької обласної прокуратури» керівник обласної прокуратури відповідальний за стан організації роботи відділів організаційного та правового забезпечення, кадрової роботи та державної служби, фінансування та бухгалтерського обліку, режимно-секретної частини, інформаційної політики.

         Заступник керівника обласної прокуратури Заєць С.В. відповідальний за стан організації роботи управління нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених на тимчасово окупованих територіях у Донецькій області та в умовах збройного конфлікту, відділу нагляду за додержанням законів органами Служби безпеки України та Державної прикордонної служби, відділу нагляду
за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях, інших заходів примусового характеру у місцях несвободи,
а також пробації, відділу матеріально-технічного забезпечення та соціально-побутових потреб.

         На щоденних нарадах, які проводились з 20 лютого 2022 року, за участі керівників обласної прокуратури та її структурних підрозділів обговорено можливість оповіщення усіх працівників за відсутності зв’язку, проведення евакуації працівників разом із сім’ями, перелік документів та майна, які необхідно вивезти, яким чином та за допомогою яких транспортних засобів, забезпечення їх схоронності. Увечері 23 лютого 2022 року з Офісу Генерального прокурора надійшла інформація, що у випадку початку збройної агресії місцем збору працівників прокуратури визначено місто Кропивницький, про що повідомлено усіх працівників прокуратури.

         Далі, 24 лютого 2022 року, з початком бойових дій, о 05 годині ранку керівники обласної прокуратури та структурних підрозділів прибули на робоче місце.

         До 24 лютого 2022 року евакуаційний план розроблено з урахуванням можливого наступу ворога з лінії розмежування з так званою «ДНР» та передбачено заходи з виїзду та вивезення майна до одного з населених пунктів Донецької області. Повну евакуацію усього майна та усіх документів цим планом не передбачено.

Після доповіді прокурора Угровецького П.О. керівництву Офісу Генерального прокурора про обстановку, яка склалася в Маріуполі, а саме активне просування російських військ з декількох напрямків, постійні обстріли, знаходження російських військових та десантних кораблів в Азовському морі та їх наближення до міста, отримано дозвіл на здійснення евакуації.

 

5. Пояснення прокурорів

 

         Прокурор Угровецький П.О. пояснив, що через неочікуваний масштаб проведення бойових дій на території області, спроб противника одразу взяти
в кільце місто Маріуполь, керівництво обласної прокуратури діяло в умовах неочевидності та керувалось, у першу чергу, необхідністю врятування та евакуації працівників та їх сімей.

         На цім враховано, що під час подій 2014 року мали місце взяття в полон працівників прокуратури та вчинення стосовно них насильницьких дій.

Під час підготовки до можливої евакуації обласною прокуратурою заздалегідь укладено договори з ДП «Маріупольський морський торгівельний порт» про надання транспортних засобів.

Проте через обставини, які склались 24 лютого, зазначене підприємство свої зобов’язання не виконало, відповідний транспорт до будівлі обласної прокуратури не подано. Вантажного транспорту на балансі обласної прокуратури немає, транспорту, який би передбачав перевезення значної кількості осіб – також. Переважна більшість працівників обласної прокуратури виїжджали власним автотранспортом, а хто не мав власного транспорту, групувались з іншими працівниками та виїжджали разом з ними.

Одночасно вранці 24 лютого 2022 року, у зв’язку із виникненням реальної загрози, згідно з розпорядженням керівника обласної прокуратури відібрано
та згідно з актом знищено магнітні носії секретної інформації, шляхом подрібнення та спалювання на задньому дворі обласної прокуратури.

Водночас у приміщенні обласної прокуратури залишались деякі матеріали кримінальних проваджень, у яких прокурори підтримують публічне обвинувачення, а також матеріали кримінальних проваджень, підслідних Бюро економічної безпеки України, переданих з окружних прокуратур для направлення до Офісу Генерального прокурора для визначення підслідності, зокрема, провадження № (конфіденційна інформація), № (конфіденційна інформація). Через велику кількість техніки та документів, що підлягали евакуації, а також необхідність вивезення членів сімей працівників прокуратури, особистих речей першої необхідності, силами працівників апарату та окружних прокуратур вивезти у повному обсязі відповідні техніку та матеріали кримінальних проваджень не вдалося.

Окрім цього, у зв’язку з активізацією бойових дій на території міста Маріуполя, враховуючи ракетні обстріли міста, прийнято рішення виїжджати та евакуйовувати сім’ї. А після поселення їх у безпечних регіонах планувалось повернутися з метою забезпечення вивозу майна, техніки та матеріалів кримінальних проваджень.

Після прибуття спочатку до міста Кропивницького, а згодом до міста Хмельницького, де заброньовано житло членам сімей працівників Донецької обласної прокуратури, прийнято рішення повернутися до міста Маріуполя
27 лютого 2022 року, проте в’їзд до міста вже був заблокований військовими рф, продовжувались активні бойові дії поблизу міста, що унеможливило повернення до будівлі обласної прокуратури.

Далі, 15 серпня 2022 року, керівником Донецької обласної прокуратури видано наказ № 667-к, яким призначено службове розслідування за фактом втрати матеріалів кримінальних проваджень, у зв’язку з повномасштабним вторгненням військ рф на територію України.

Під час службового розслідування досліджено обставини втрати, зокрема, кримінальних проваджень, зазначених у дисциплінарній скарзі адвоката
ОСОБА 1, проте комісією обласної прокуратури не встановлено відомостей, які б свідчили про вчинення прокурорами обласної або окружних прокуратур дисциплінарного проступку.

Копію висновку службового розслідування, затвердженого 14 жовтня 2022 року керівником Донецької обласної прокуратури, на виконання вимог пункту
2 розділу ІХ Інструкції про порядок проведення службових розслідувань стосовно прокурорів, затвердженої наказом Генерального прокурора від               16 червня 2021 року № 202 (далі – Інструкція), 19 жовтня 2022 року, направлено до Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора.

Зазначений висновок Офісом Генерального прокурора не скасовано.

Кримінальні провадження № (конфіденційна інформація),
№ (конфіденційна інформація)  згідно з відомостями Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі – ЄРДР) виділено з кримінального провадження
№ (конфіденційна інформація)  від 31 грудня 2014 року за фактом протиправного заволодіння майном підприємств групи компаній (конфіденційна інформація)
у різних областях України.

У вказаних кримінальних провадженнях 05 травня 2021 року визначено підслідність за слідчим управлінням ГУНП в Донецькій області та слідчим відділом Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області.

Враховуючи, що у кримінальному провадженні № (конфіденційна інформація)  тривало досудове розслідування більше шести років, події щодо можливого протиправного заволодіння майном підприємств відбулись у 2014 році, основні та можливі слідчі та процесуальні дії проведені у рамках зазначеного кримінального провадження.

У січні 2022 року, у зв’язку з набранням чинності Законом України від       28 січня 2021 року № 1150-ІХ «Про Бюро економічної безпеки України» розпочато роботу щодо передачі кримінальних проваджень із територіальних органів поліції до Бюро економічної безпеки України.

Матеріали зазначених кримінальних проваджень до Донецької обласної прокуратури надійшли 11 січня 2022 року. З метою вирішення питання про підслідність прокурорами винесено постанови про визначення підслідності, які
з метою дотримання визначених правил підслідності та організації надалі досудового розслідування листом від 20 січня 2022 року № (конфіденційна інформація) направлено до Офісу Генерального прокурора.

Матеріали цих кримінальних проваджень зберігались у будівлі Донецької обласної прокуратури, кабінеті № 406, що відповідало вимогам нормативних актів щодо персональної відповідальності прокурорів за належне збереження кримінальних проваджень (пункт 5.4.7 Тимчасової інструкції з діловодства
в органах прокуратури України, затвердженої наказом Генеральної прокуратури України від 12 лютого 2019 року № 27), в робочих кабінетах та сейфах, що були закриті та перебували під сигналізацією та охороною.

Станом на 24 лютого 2022 року відомості про розгляд листа
№ (конфіденційна інформація), а також постанова про визначення підслідності
з Офісу Генерального прокурора до обласної прокуратури не надійшли.

Постанова про визначення підслідності від 11 лютого 2022 року надійшла до Донецької обласної прокуратури 15 червня 2022 року.

На теперішній час матеріали кримінальних проваджень                                         № (конфіденційна інформація), № (конфіденційна інформація)  відповідно до вимог статті 615-1 Кримінального процесуального кодексу України (далі – КПК України) відновлено.

З метою вирішення питання про відновлення матеріалів вказаних кримінальних проваджень, які постановою прокурора від 02 січня 2023 року об’єднано в одне кримінальне провадження № (конфіденційна інформація), станом на 12 січня 2023 року прокурорами обласної та окружної прокуратур складено протокол огляду 20 томів матеріалів основного кримінального провадження № (конфіденційна інформація), які стосуються протиправних дій, пов’язаних із об’єктами, розташованими на території Маріупольського району Донецької області, а також здійснено фотографування окремих процесуальних документів, які потім роздруковано.

Окрім цього, прокурором у кримінальному провадженні 03 січня 2023 року у порядку статті 615-1 КПК України до слідчого судді Бабушкінського районного суду міста Дніпропетровська спрямовано клопотання про відновлення втрачених матеріалів кримінального провадження в умовах воєнного стану, за результатами розгляду якого 05 січня 2023 року винесено ухвалу про його задоволення.

У вказаних кримінальних провадженнях про підозру нікому не оголошено, запобіжних заходів не обрано.

Прокурор Угровецький П.О. також пояснив, що невивезення матеріалів кримінальних проваджень не може свідчити про невиконання або неналежне виконання службових обов’язків працівниками обласної прокуратури, оскільки їх транспортування не гарантувало б уникнення їх можливої втрати при перевезенні та їх схоронність з урахуванням відсутності належної охорони,
а враховуючи події в державі після 24 лютого 2022 року фізичної можливості
у прокурорів цілодобово здійснювати охорону матеріалів кримінальних проваджень, за відсутності місця для їх належного зберігання, не було.

Прокурор Заєць С.В. пояснив, що відповідно до пункту 4.3.7 Тимчасової інструкції з діловодства в органах прокуратури України відповідальним за збереження матеріалів конкретного кримінального провадження є відповідний підрозділ обласної прокуратури, якому воно передано.

Проте належному виконанню цих вимог у Донецькій обласній прокуратурі 24 лютого 2022 року та надалі завадили події непередбачуваного характеру та непереборної сили, а саме повномасштабні військові агресивні дії рф на території України.

Оскільки обласна прокуратура не мала інформації про дату загострення бойових дій та напрямку і прогнозу їх розвитку, а також відповідної вказівки від Офісу Генерального прокурора, то підстав для евакуації матеріалів кримінальних проваджень до 24 лютого 2022 року не було.

Він зазначив, що о 05 годині ранку 24 лютого 2022 року розпочався активний наступ військ рф на територію України, зокрема, на міста Маріуполь та Волноваха Донецької області. У вказаних містах наступ супроводжувався не лише далекобійними ракетними обстрілами, а й з іншої зброї значного ураження.

Вже зранку у цих містах були загиблі і поранені серед цивільного населення.

Керівником обласної прокуратури прийнято рішення про виїзд працівників прокуратури у повідомлене ввечері 23 лютого 2022 року Офісом Генерального прокурора місто Кропивницький, у першу чергу членів сімей.

Водночас автобуси, надання яких передбачалось договором між Донецькою обласною прокуратурою та Маріупольським морським торговельним портом, не подано, через неналежне виконання портом своїх зобов’язань. Майже весь особовий склад прокуратур з членами сімей виїхали з міст Маріуполя та Волновахи особистим автотранспортом тих працівників, які його мали, та забрали майно, яке були взмозі забрати.

На цім ними вжито заходів щодо неможливості їх ідентифікації. Оскільки у 2014 році мав місце випадок затримання та вбивства прокурора.

За таких обставин прийняття рішення щодо вивезення іншої частини майна, документів, кримінальних проваджень в умовах прямої небезпеки для життя та здоров’я працівників прокуратури визнано недоцільним.

Далі, після 25 лютого 2022 року, повернення до міста Маріуполя стало неможливим.

Прокурор Заєць С.В. пояснив, що усі вищевказані дії відповідають вимогам законодавства, тому що відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в країні найвищою соціальною цінністю.

Тобто в умовах прийняття рішення між вивезенням майна і документів,
у тому числі кримінальних проваджень, та порятунком життя і здоров’я особового складу, пріоритетним є останнє.

Зазначене відповідає передбаченим у статті 18 КУпАП та статті 39 КК України обставинам крайньої необхідності, за якої при наявності реальної небезпеки особа має обрати той варіант поведінки, за якого негативні наслідки будуть менш значними.

У зазначеному випадку склалася саме така ситуація, коли постав вибір між пріоритетними напрямами першочергового захисту. Так як передбачений договором транспорт від Маріупольського морського торговельного порту не прибув, вивезти одночасно працівників прокуратури, членів їх сімей та майно стало неможливо. А після 25 лютого 2022 року оперативна обстановка, інтенсивність розвитку військових дій не давала можливості діяти іншим чином.

 

6. Пояснення інших учасників

 

На виконання вимоги члена Комісії начальником Департаменту кадрової роботи та державної служби Офісу Генерального прокурора Яновичем С.В. зазначено, що згідно із наявними обліками Донецькою обласною прокуратурою проведено службове розслідування за фактом втрати у зв’язку
із повномасштабним вторгненням рф на територію України матеріалів кримінальних проваджень, у тому числі № (конфіденційна інформація),
№ (конфіденційна інформація)  та 14 жовтня 2022 року затверджено відповідний висновок.

За результатами службового розслідування факт втрати матеріалів кримінальних проваджень знайшов своє підтвердження, водночас відомостей, які б свідчили про вчинення службовими особами Донецької обласної прокуратури або окружних прокуратур Донецької області дисциплінарного проступку, не встановлено.

Окрім цього, Офісом Генерального прокурора на підставі наказу Генерального прокурора від 01 серпня 2022 року № 143 проведено службове розслідування за фактом причетності прокурорів органів прокуратури, у тому числі Донецької області, до вчинення дій, що порочать звання прокурора та можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури, в умовах повномасштабного вторгнення рф на територію України.

Під час проведення цього службового розслідування установлено факт неналежного виконання заступником керівника Донецької обласної прокуратури Зайцем С.В. своїх службових обов’язків, зокрема, щодо організації евакуації рухомого та нерухомого майна Донецької обласної прокуратури, у тому числі матеріалів кримінальних проваджень.

У зв’язку з цим, Генеральною інспекцією 19 вересня 2022 року до Комісії з розгляду звернень щодо неналежного виконання прокурором, який обіймає адміністративну посаду, посадових обов’язків, встановлених для відповідної адміністративної посади, скеровано відповідне звернення. Рішенням зазначеної Комісії від 02 листопада 2022 року № (конфіденційна інформація) провадження стосовно Зайця С.В. закрито, у зв’язку із його звільненням з посади заступника керівника Донецької обласної прокуратури на підставі поданої ним заяви про дострокове припинення повноважень на адміністративній посаді за власним бажанням.

На теперішній час Заєць С.В. перебуває на посаді керівника Спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах відділу) Донецької обласної прокуратури.

 

7. Обставини, встановлені під час вивчення додаткових матеріалів

 

         Член Комісії Захарова О.С. зазначила, що у додаткових матеріалах, наданих Генеральною інспекцією Офісу Генерального прокурора, та у висновку службового розслідування щодо перевірки причетності прокурорів до вчинення дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури, причин і умов, що їм сприяли, затвердженому Генеральним прокурором 30 вересня 2022 року, будь-яких відомостей, які б свідчили про неналежне виконання службових обов’язків прокурором Зайцем С.В. під час організації процесуального керівництва досудовим розслідуванням у кримінальних провадженнях № (конфіденційна інформація), № (конфіденційна інформація), не встановлено.

Прокурор Клименко М.С. пояснив, що відповідно до наказу Генерального прокурора від 01 серпня 2022 року № 143 проведено службове розслідування щодо можливих фактів причетності прокурорів органів прокуратури дев’яти областей, у тому числі Донецької обласної прокуратури. Під час службового розслідування перевірено повноту вжитих керівництвом органів прокуратури заходів щодо координації дій підлеглих під час евакуації з населених пунктів, де відбувались активні бойові дії, та з тимчасово окупованих територій, у тому числі наявних можливостей щодо вивезення майна органів прокуратури, службової документації, а також дій прокурорів, спрямованих на усунення
і мінімізацію негативних наслідків та загроз, обумовлених вторгненням рф
в Україну.

У висновку службового розслідування зазначено, що в результаті неналежної організації керівництвом Донецької обласної прокуратури заходів з евакуації майна, на окупованій території залишилось 20 транспортних засобів (п’ять з яких перебували на етапі підготовки до списання) та понад 200 одиниць комп’ютерної техніки. Фактів, які б підтвердили неналежне виконання службових обов’язків прокурором Зайцем С.В. під час організації евакуації іншого майна або кримінальних проваджень, не здобуто.

 

8. Правові джерела, що підлягають застосуванню, та мотиви ухвалення Комісією рішення

 

Надаючи юридичну оцінку діям прокурорів Угровецького П.О. та         Зайця С.В. Комісія виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи прокуратури України та їх посадові особи зобов’язані діяти в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, загальні права і обов’язки прокурора визначено Законом № 1697-VII.

Згідно зі статтею 3 Закону № 1697-VII діяльність прокуратури ґрунтується на засадах законності, справедливості, неупередженості та об’єктивності.

Відповідно до вимог пунктів 3, 4 частини четвертої статті                                     19 Закону  № 1697-VII прокурор зобов’язаний діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, а також додержуватися правил прокурорської етики, зокрема, не допускати поведінки, яка дискредитує його як представника прокуратури та може зашкодити авторитету прокуратури.

Положеннями частини першої та другої статті 11 Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів, затвердженого 27 квітня 2017 року всеукраїнською конференцією прокурорів, передбачено, що прокурор повинен постійно дбати про свою компетентність, професійну честь і гідність; своєю доброчесністю, принциповістю, компетентністю, неупередженістю та сумлінним виконанням службових обов’язків сприяти підвищенню авторитету прокуратури та зміцненню довіри громадян до неї.

Окрім цього, згідно з Нормами професійної відповідальності та переліком необхідних прав і обов’язків прокурорів, прийнятих Міжнародною асоціацією прокурорів 23 квітня 1999 року, прокурори зобов’язані завжди підтримувати честь та гідність професії, вести себе професійно, відповідно до закону, правил та етики їх професії, в будь-який час дотримуватись найбільш високих норм чесності. Професійна діяльність прокурора має ґрунтуватися на неухильному дотриманні конституційних принципів верховенства права та законності. Він має усвідомлювати, що його діяльність оцінюється з урахуванням рівня підготовки, знання законодавства, компетентності, ініціативності, комунікативних здібностей, здатності вчасно і якісно виконувати службові обов’язки та завдання.

Указані положення закону узгоджуються з пунктом 2.2 наказу Генерального прокурора від 07 серпня 2020 року № 365 «Про загальні засади організації роботи в органах прокуратури України», згідно з яким прокурори усіх рівнів здійснюють свої повноваження лише в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією України і законами України та зобов’язані забезпечувати діяльність органів прокуратури на засадах верховенства права, законності, справедливості, неупередженості  та об’єктивності.

Указані положення закону також узгоджуються з положеннями наказу Генерального прокурора від 30 вересня 2021 року № 309 «Про організацію діяльності прокурорів у кримінальному провадженні», пунктами 1, 2, 6, 9 якого, визначено обов’язки керівників прокуратур усіх рівнів, їх перших заступників та заступників з метою забезпечення ефективної організації діяльності прокурорів прокуратур усіх рівнів у кримінальному провадженні.

Комісія зазначає, що доводи скаржника про вчинення прокурорами Угровецьким П.О. та Зайцем С.В. дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 1 частини першої статті 43 Закону № 1697-VII, не знайшли свого підтвердження з огляду на таке.

Дисциплінарному проступку, як і будь‑якому протиправному діянню, притаманна визначена єдність об’єктивних і суб’єктивних ознак, сукупність яких називається складом правопорушення. Отже, для встановлення наявності чи відсутності факту невиконання чи неналежного виконання прокурором посадових обов’язків Комісія повинна установити, зокрема, факт ухилення прокурора від вчинення дій, передбачених законодавством, в рамках виконання ним спеціальних повноважень або завідомо неякісне, із порушенням норм законодавства та правил професійної етики, виконання прокурором посадових обов’язків, що тягне за собою настання негативних наслідків.

Згідно з усталеною практикою Комісії, дисциплінарним проступком прокурора необхідно вважати протиправну винну дію або бездіяльність, прийняття рішення чи його неприйняття, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні прокурором своїх посадових обов’язків та інших вимог, встановлених Законом України «Про прокуратуру» та іншими нормативно-правовими актами, за яке до нього може бути застосоване дисциплінарне стягнення.

Комісія зазначає, що складовими дисциплінарного проступку є: дії (бездіяльність) працівника; порушення або неналежне виконання покладених на працівника трудових обов’язків; вина працівника; наявність причинового зв’язку між діями (бездіяльністю) і порушенням або неналежним виконанням покладених на працівника трудових обов’язків. Недоведеність хоча б одного
з цих елементів виключає наявність дисциплінарного проступку.  

Відповідно до правової позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеної у постанові від 12 жовтня 2018 року у справі № 800/433/17, службовими обов’язками працівника прокуратури слід вважати нормативно визначені вид та міру необхідної поведінки, котрі забезпечують реалізацію завдань, поставлених перед прокуратурою суспільством і державою, та повноважень, наданих для ефективного здійснення професійних функцій.

Викладені у дисциплінарній скарзі обставини дійсно вказують на проблемні питання під час евакуації прокурорів, майна органів прокуратури
з міст та районів, у перші години та дні з початку повномасштабної агресії рф проти нашої держави. Водночас, надані прокурорами Угровецьким П.О. та Зайцем С.В. пояснення та копії документів, засвідчують про вжиття ними заходів до виконання своїх службових обов’язків у відповідності до вимог Конституції України, законів України  та нормативних актів Офісу Генерального прокурора.

При наданні оцінки обставинам Комісія діє виключно в межах встановленої Законом компетенції, а саме надає оцінку тільки фактам, які можуть свідчити про наявність або відсутність у діях прокурорів складу дисциплінарного проступку та про ступінь їх вини. Матеріалами дисциплінарного провадження підтверджено, що дії керівника обласної прокуратури Угровецького П.О. 24 лютого 2022 року були спрямовані на захист і вивезення у першу чергу працівників прокуратури та членів їх сімей у безпечне місце, а також вивезення майна та матеріалів кримінальних проваджень.

Наслідки, а саме втрата матеріалів кримінальних проваджень, зазначених у дисциплінарній скарзі адвоката Колеснікова О.А., настали не через неналежну організацію роботи Угровецьким П.О., Зайцем С.В., а в умовах непереборної сили, початком збройної агресії ворогом, яка супроводжувалась обстрілами
з різних видів зброї, у тому числі масового ураження.

Тобто, дії керівника обласної прокуратури Угровецького П.О. були адекватними тим обставинам, які склалися, та вчинялися в умовах форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) початку військових дій, що унеможливлює притягнення його до дисциплінарної відповідальності.

Комісією також враховано, що Офісом Генерального прокурора на підставі наказу Генерального прокурора від 01 серпня 2022 року № 143 проведено службове розслідування за фактом причетності прокурорів органів прокуратури, у тому числі Донецької області, до вчинення дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури в умовах повномасштабного вторгнення рф на територію України. Таких фактів під час службового розслідування не встановлено.

Водночас під час проведення цього службового розслідування установлено неналежне виконання заступником керівника Донецької обласної прокуратури Зайцем С.В. своїх службових обов’язків, зокрема, щодо організації евакуації рухомого та нерухомого майна Донецької обласної прокуратури.

У зв’язку з цим, Генеральною інспекцією 19 вересня 2022 року до Комісії з розгляду звернень щодо неналежного виконання прокурором, який обіймає адміністративну посаду, посадових обов’язків, встановлених для відповідної адміністративної посади, скеровано відповідне звернення. Рішенням зазначеної Комісії від 02 листопада 2022 року № (конфіденційна інформація) провадження стосовно Зайця С.В. закрито, у зв’язку із його звільненням з посади заступника керівника Донецької обласної прокуратури на підставі поданої ним заяви про дострокове припинення повноважень на адміністративній посаді за власним бажанням.

Таким чином, Комісія приймає до уваги прийняте Комісією з розгляду звернень щодо неналежного виконання прокурором, який обіймає адміністративну посаду, рішення стосовно прокурора Зайця С.В., яким надано оцінку його діям (бездіяльності), а також звільнено його з посади, яку він обіймав станом на 24 лютого 2022 року. З грудня 2022 року Заєць С.В. обіймає посаду начальника Спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах відділу) Донецької обласної прокуратури.

Комісія зазначає, що підставою для дисциплінарної скарги адвоката Колесникова О.В. є втрата двох кримінальних проваджень, які знаходились
у приміщенні Донецької обласної прокуратури у місті Маріуполь, після повномасштабного вторгнення рф на територію України.

За цих обставин, враховуючи, що на теперішній час триває відновлення матеріалів кримінальних проваджень № (конфіденційна інформація),                                         № (конфіденційна інформація)  у передбачений законом спосіб, Комісія дійшла висновку, що в діях прокурорів Угровецького П.О. та Зайця С.В. відсутні ознаки дисциплінарного проступку, передбаченого частиною першою статті 43 Закону № 1697-VII, оскільки не здобуто достатніх фактичних даних, які вказують на наявність підстав для притягнення цих прокурорів
до дисциплінарної відповідальності.

У зв’язку з цим, підстави для притягнення зазначених прокурорів до дисциплінарної відповідальності відсутні. Інших обставин, що мають значення для прийняття рішення у дисциплінарному провадженні, під час перевірки
не встановлено.

Відповідно до вимог частини п’ятої статті 48 Закону № 1697-VII у разі відсутності підстав для накладення на прокурора дисциплінарного стягнення Комісія своїм рішенням закриває дисциплінарне провадження.

На підставі викладеного, керуючись статтями 43, 45, 47, 48, 50, 77, 78 Закону України «Про прокуратуру», пунктами 108, 110–112, 115–117 Положення про порядок роботи відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження, Комісія,

                                             В И Р І Ш И Л А:

 

Дисциплінарне провадження № 07/3/2-739дп-242дс стосовно  керівника Донецької обласної прокуратури Угровецького Павла Олеговича та начальника Спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах відділу) Донецької обласної прокуратури Зайця Сергія Володимировича – закрити.

Копію рішення направити керівнику Донецької обласної прокуратури, прокурору Зайцю С.В. та скаржнику.

Прокурор може оскаржити рішення, прийняте за результатами дисциплінарного провадження, до адміністративного суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, або до Вищої ради правосуддя протягом місяця з дня вручення йому чи отримання ним поштою копії рішення.

 


Головуючий

 

Андрій ГНАТІВ

 

 

 

Члени Комісії

 

Любомир ВІЙТОВИЧ

 

 

Олександр ЖИТНИЙ

 

 

Олена ЗАХАРОВА

 

 

Павло ОТВІНОВСЬКИЙ

 

 

В’ячеслав ПОЛІЩУК

 

 

Олег СТУКОНОГ

 

 

Михайло ЦУРКАН

 

 

Олександр ЮЗЬКОВ