30.03.2023

Рішення №64 дп-23


Про накладення дисциплінарного стягнення на прокурора відділу нагляду за додержанням законів територіальними органами поліції при провадженні оперативно-розшукової діяльності управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Херсонської області Антощука М.П.

 
кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів

РІШЕННЯ
№64 дп-23

30 березня 2023

Київ

Про накладення дисциплінарного стягнення на прокурора відділу нагляду за додержанням законів територіальними органами поліції при провадженні оперативно-розшукової діяльності управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Херсонської області Антощука М.П.


Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів (далі – Комісія), у складі: головуючого Гнатіва А.Я., членів – Війтовича Л.М., Житного О.О., Захарової О.С., Поліщука В.В., Стуконога О.І., Томак М.В., Цуркана М.І., Юзькова О.В., розглянувши висновок про наявність дисциплінарного проступку в діях прокурора відділу нагляду за додержанням законів територіальними органами поліції при провадженні оперативно-розшукової діяльності управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Херсонської області Антощука Миколи Павловича у дисциплінарному провадженні № 07/3/2-661дс-202дп-22,

 

УСТАНОВИЛА:

 

1. Відомості про прокурора, стосовно якого здійснюється дисциплінарне провадження

Антощук Микола Павлович в органах прокуратури працює з жовтня         2002 року. З січня 2016 року обіймає посаду прокурора відділу нагляду за додержанням законів територіальними органами поліції при провадженні оперативно-розшукової діяльності управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Херсонської області.

Присягу працівника прокуратури склав 03 лютого 2011 року, з положеннями Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів ознайомився 01 червня 2017 року.

Характеризується посередньо. Дисциплінарних стягнень не має.

 

 

2. Відомості щодо етапів дисциплінарного провадження

До Комісії 04 листопада 2022 року надійшла дисциплінарна скарга керівника Херсонської обласної прокуратури про вчинення дисциплінарного проступку прокурором Антощуком М.П.

Скаргу розподілено члену Комісії Цуркану М.І., яким за результатами її вивчення 10 листопада 2022 року прийнято рішення про відкриття дисциплінарного провадження № 07/3/2-661дс-202дп-22 стосовно            Антощука М.П. та розпочато перевірку відомостей про наявність підстав для притягнення прокурора до дисциплінарної відповідальності в межах обставин, повідомлених у дисциплінарній скарзі. Копії рішення надіслано скаржнику та прокуророві Антощуку М.П.

У процесі перевірки до Комісії надійшли копії: висновку службового розслідування від 26 жовтня 2022 року; матеріалів службового розслідування; актів про відсутність Антощука М.П. на робочому місці; табелів обліку робочого часу за серпень, вересень та жовтень 2022 року; довідки начальника відділу кадрової роботи та державної служби Херсонської обласної прокуратури ОСОБА_1; довідки заступника начальника відділу кадрової роботи та державної служби Херсонської обласної прокуратури ОСОБА_2; заяви Антощука М.П. про надання відпустки; матеріали, що характеризують особу прокурора, стосовно якого здійснюється дисциплінарне провадження.  

За результатами перевірки 20 лютого 2023 року складено висновок про наявність дисциплінарного проступку у діях прокурора Антощука М.П., який із зібраними матеріалами передано на розгляд Комісії.

У зв’язку із неявкою Антощука М.П. на засідання 15 березня 2023 року, Комісія своїм рішенням, у відповідності до пункту 108 Положення про порядок роботи відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження, продовжила на один місяць розгляд висновку про наявність дисциплінарного проступку прокурора.

Скаржника та прокурора своєчасно та належним чином повідомлено про час і місце проведення засідання Комісії.

Керівником Херсонської обласної прокуратури до Комісії надіслано листа, яким доводи дисциплінарної скарги підтримано у повному обсязі та надано згоду про розгляд висновку за відсутності їхнього представника.

Прокурор Антощук М.П. повторно не з’явився на засідання Комісії. Про причини неявки не повідомив.

З урахуванням вимог частини третьої статті 47 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII (далі – Закон № 1697-VII) Комісія прийняла рішення про розгляд висновку за відсутності прокурора Антощука М.П.

 

3. Зміст дисциплінарної скарги

Автор скарги зазначив, що 24 лютого 2022 року Херсонською обласною прокуратурою, у зв’язку з повномасштабним вторгненням російської федерації, змінено дислокацію працівників органів прокуратури Херсонської області та ранком того ж дня повідомлено про це керівникам структурних підрозділів обласної прокуратури і окружних прокуратур.

За розпорядженням Офісу Генерального прокурора органи прокуратури області розміщено на території міста Івано-Франківськ.

Наказом Генерального прокурора від 11 березня 2022 року № 51 «Про визначення місця дислокації керівництва та органів прокуратури Луганської та Херсонської областей» тимчасово, з 28 лютого 2022 року, місцем дислокації керівництва та органів прокуратури Херсонської області визначено адміністративні приміщення органів Івано-Франківської обласної прокуратури. Наказом № 118дс від 06 липня 2022 року попередній наказ змінено та доповнено ще одним місцем їх дислокації.

Начальник відділу кадрової роботи та державної служби обласної прокуратури ОСОБА_1 двічі повідомляв Антощука М.П. про таку дислокацію.

У телефонних розмовах з ОСОБА_1 та його заступником ОСОБА_2 прокурор Антощук М.П. демонстрував свою обізнаність про місце дислокації обласної прокуратури, проте мотивував неможливість виїзду через небезпеку для свого життя та відсутність офіційних гуманітарних коридорів.

Згідно з наказами керівника Херсонської обласної прокуратури від               29 квітня 2022 року № 204к і від 01 червня 2022 року № 246к, у період з 02 травня 2022 року до 22 серпня 2022 року Антощуку М.П., за його заявами, надано частину щорічної основної відпустки, додаткову оплачувану відпустку та відпустку без збереження заробітної плати за угодою сторін під час воєнного стану. 

До роботи прокуророві належало приступити 23 серпня 2022 року. Проте, Антощук М.П. на робоче місце за місцем дислокації обласної прокуратури у         м. Одесі не прибув, про причини неявки не повідомив. Про його відсутність  на роботі складено акт. У наступні дні та в строк до 31 жовтня 2022 року       Антощук М.П. на роботу не прибув і про це складено акти від 13 вересня          2022 року та від13 жовтня 2022 року.

З 24 лютого 2022 року і до подання дисциплінарної скарги працівники відділу кадрової роботи та державної служби обласної прокуратури періодично зв’язувались з Антощуком М.П., повідомляли про місце дислокації обласної прокуратури, наголошували на необхідності прибуття за новим місцем роботи. У відповідь останній повідомляв, що виїхати не може через небезпеку для життя і здоров’я. Про інших працівників прокуратури області, які періодично виїздили на підконтрольну територію, він був обізнаний. Більш того, наприкінці квітня 2022 року з тимчасово окупованої території виїхала його дружина ОСОБА_3, яка також є працівником органів прокуратури Херсонської області.

Автор вважав, що прокурором Антощуком М.П. допущено порушення правил внутрішнього службового розпорядку, яке полягало у відсутності на робочому місці упродовж тривалого періоду часу (з 23 серпня 2022 року до дня подачі дисциплінарної скарги) без поважних причин, що є прогулом, а відтак порушенням правил прокурорської етики. Згідно з пунктами 6, 7 частини першої статті 43 Закону № 1697-VII викладене є підставами для притягнення прокурора до дисциплінарної відповідальності.

 

4. Досліджені Комісією джерела інформації та встановлені на їх підставі обставини

Заслухавши доповідача – Цуркана М.І., вивчивши висновок, матеріали перевірки, Комісія встановила таке.

4.1  Короткий зміст висновку службового розслідування

Відповідно до наказу керівника Херсонської обласної прокуратури від      27 вересня 2022 року № 38вс проведено службове розслідування за фактами можливого порушення прокурорами органів прокуратури Херсонської області, які перебувають на тимчасово окупованій території Херсонської області, вимог, установлених Законом № 1697-VII, зокрема, правил прокурорської етики.

З інформації працівників Херсонської обласної прокуратури, адресованої комісії зі службового розслідування, вбачається, що Антощуку М.П. було відомо про зміну місця дислокації органів Херсонської обласної прокуратури та необхідність прибуття на робоче місце. Свою відсутність на роботі            Антощук М.П. пояснював неможливістю виїзду з тимчасово окупованої території внаслідок відсутності офіційних гуманітарних коридорів (про останнє твердження повідомили прокурори ОСОБА_1, ОСОБА_2).

За змістом висновку службового розслідування комісією встановлено, що прокурор Антощук М.П. порушив внутрішній службовий розпорядок, що не узгоджується із вимогами правил прокурорської етики.

 

4.2 Зміст розпорядчих документів щодо статусу та повноважень прокурора

Правомірність зайняття Антощуком М.П. з 12 січня 2016 року посади прокурора відділу нагляду за додержанням законів територіальними органами поліції при провадженні оперативно-розшукової діяльності управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Херсонської області вбачається із копії наказу прокурора Херсонської області № 16к від 12 січня 2016 року.

Обсяг повноважень Антощука М.П. на згаданій посаді визначено у функціональних обов’язках, які затверджені першим заступником керівника Херсонської обласної прокуратури 10 листопада 2021 року.

Відповідно до наказу Генерального прокурора «Про визначення місця дислокації керівництва та органів прокуратури Луганської та Херсонської областей» від 11 березня 2022 року № 51 з 28 лютого 2022 року органи прокуратури Херсонської області тимчасово розміщувалися в адміністративних приміщеннях органів прокуратури Івано-Франківської області. Наказами Генерального прокурора від 06 липня 2022 року № 118дск, від 22 листопада    2022 року № 256дск внесено зміни до наказу № 51. Доповнено перелік місць дислокації органів прокуратури області адміністративними приміщеннями органів прокуратури Одеської та Миколаївської областей.  

Наказами керівника Херсонської обласної прокуратури від 29 квітня       2022 року № 204к та від 01 червня 2022 року № 246к, Антощуку М.П. з 02 травня до 22 серпня 2022 року включно надано частину щорічної основної відпустки, додаткову оплачувану відпустку та відпустку без збереження заробітної плати за угодою сторін під час воєнного стану. Серед підстав надання відпустки зазначено заяви прокурора.

У табелі обліку використання робочого часу працівниками управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Херсонської області за період з 23 серпня 2022 року до 31 жовтня 2022 року навпроти прізвища прокурора Антощука М.П. зазначено помітку «І». Згідно із поясненнями до умовних позначень така відмітка означає інші причини неявки.

Про відсутність Антощука М.П. на робочому місці 23 серпня 2022 року,  13 вересня 2022 року, 13 жовтня 2022 року комісією із числа працівників Херсонської обласної прокуратури складено відповідні акти.

 

4.3 Щодо пояснень прокурора Антощука М.П.

На час складання висновку прокурор, стосовно якого здійснюється дисциплінарне провадження, правом надавати пояснення не скористався.

 

5. Правові джерела, що підлягають застосуванню, та мотиви ухваленого Комісією рішення

Правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, загальні права і обов’язки прокурора визначено Законом № 1697-VII.

Згідно з вимогами пунктів 3, 4 частини четвертої статті 19 цього Закону прокурор зобов’язаний діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, а також мусить додержуватись правил прокурорської етики, зокрема, не допускати поведінки, яка дискредитує його як представника прокуратури та може зашкодити авторитету прокуратури.

Згідно із статтею 36 Закону № 1697-VII особа, призначена на посаду прокурора, набуває повноважень прокурора після складення Присяги прокурора такого змісту: «Я, (прізвище, ім’я, по батькові), вступаючи на службу в прокуратуру, присвячую свою діяльність служінню Українському народові і Україні та урочисто присягаю:

–    неухильно додержуватися Конституції та законів України;

– сумлінним виконанням своїх службових обов’язків сприяти утвердженню верховенства права, законності та правопорядку;

–    захищати права і свободи людини і громадянина, інтереси суспільства і держави;

– постійно вдосконалювати свою професійну майстерність, бути принциповим, чесно, сумлінно і неупереджено виконувати свої обов’язки, з гідністю нести високе звання прокурора».

Положеннями частини першої та другої статті 11 Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів, затвердженого 27 квітня 2017 року всеукраїнською конференцією прокурорів, (далі – Кодекс) встановлено,                що прокурор повинен постійно дбати про свою компетентність, професійну честь і гідність; своєю доброчесністю, принциповістю, компетентністю, неупередженістю та сумлінним виконанням службових обов’язків сприяти підвищенню авторитету прокуратури та зміцненню довіри громадян до неї.

Статтями 5, 7, 10, 16 Кодексу регламентовано, що професійна діяльність прокурора має ґрунтуватись на неухильному дотриманні конституційних принципів верховенства права та законності. Порушення службової дисципліни, непристойна поведінка є неприпустимими для прокурора і тягнуть за собою у відповідних випадках передбачену законом відповідальність.

Згідно з Нормами професійної відповідальності та переліком необхідних прав та обов’язків прокурорів, прийнятих Міжнародною Асоціацією прокурорів 23 квітня 1999 року, прокурори зобов’язані завжди підтримувати честь та гідність професії, вести себе професійно, відповідно до закону, правилами та етикою їх професії, в будь-який час дотримуватись найбільш високих норм чесності.

До правил професії прокурора, про які йдеться у Нормах професійної відповідальності, та до переліку необхідних прав та обов’язків прокурорів, належать також правила внутрішнього службового розпорядку, яких мають дотримуватись прокурори згідно з національним законодавством.

Правилами внутрішнього службового розпорядку прокурорів органів прокуратури Херсонської області, затверджених наказом прокуратури Херсонської області від 15 травня 2017 року № 99 встановлено службовий розпорядок у Херсонській обласній прокуратурі, у тому числі визначено тривалість робочого часу.

Правила визначають загальні положення організації внутрішнього службового розпорядку прокурорів Херсонської обласної прокуратури та окружних прокуратур Херсонської області, режиму та умов роботи, забезпечення раціонального використання робочого часу, підвищення ефективності та якості роботи. Вони є обов’язковими для всіх прокурорів органів прокуратури Херсонської області.

Порушення цих Правил передбачено у якості підстави для притягнення прокурора до дисциплінарної відповідальності у порядку, передбаченому чинним законодавством.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 на території України введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого         2022 року строком на 30 діб, який надалі продовжено відповідними Указами.

Статтею 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» передбачено, що у період воєнного стану не можуть бути припинені повноваження органів прокуратури України.

Оцінивши дії Антощука М.П. на предмет відповідності наведеним вимогам, Комісія вважає, що досліджених обставин, у їх сукупності, достатньо для висновку про наявність порушень прокурором приписів чинного законодавства, що є підставою для притягнення його до дисциплінарної відповідальності. 

Так, територію міста Херсона в установленому порядку визнано тимчасово окупованою. Деокупація міста відбулась 11 листопада 2022 року.

З урахуванням того, що вихід на роботу на тимчасово окупованій території та у зв’язку з пов’язаними з цим обставинами є неможливим, органи прокуратури Херсонської області продовжили свою роботу в іншій місцевості на території, підконтрольній Україні.

Наказом Генерального прокурора «Про визначення місця дислокації керівництва та органів прокуратури Луганської та Херсонської областей» від      11 березня 2022 року № 51 з 28 лютого 2022 року визначено тимчасове місце дислокації органів прокуратури Херсонської області в адміністративних приміщеннях органів прокуратури Івано-Франківської області. Наказами Генерального прокурора від 06 липня 2022 року № 118дск і від 22 листопада  2022 року № 256дск внесено зміни до наказу № 51 і доповнено перелік місць дислокації органів прокуратури області адміністративними приміщеннями органів прокуратур Одеської та Миколаївської областей.  

Відповідно до змісту наказу № 118дск Антощуку М.П., як працівнику Херсонської обласної прокуратури, визначено місце роботи за відповідною адресою у місті Одеса.

Про офіційне визначення місця дислокації органу прокуратури області Антощуку М.П. безпосередньо двічі доведено начальником відділу кадрової роботи та державної служби обласної прокуратури ОСОБА_1.

Неодноразово з Антощуком М.П. проведено телефонні розмови, у яких він підтверджував свою обізнаність щодо місця дислокації органів Херсонської обласної прокуратури, проте мотивував неможливість виїзду через небезпеку для свого життя та відсутністю офіційних гуманітарних коридорів. Про інших працівників прокуратури області, які періодично виїздили на підконтрольну Україні територію, він був обізнаний. Більш того, наприкінці квітня 2022 року з тимчасово окупованої території виїхала його дружина ОСОБА_3, яка також є працівником органів прокуратури Херсонської області.

Відповідно до Правил внутрішнього службового розпорядку прокурорів Херсонської обласної прокуратури, окружних прокуратур Херсонської області від 19 листопада 2021 року № 164, прокурор Антощук М.П. повинен був дотримуватись такого режиму роботи: початок роботи з 9 години – упродовж робочого тижня; перерва на обід з 13 години до 13 години 45 хвилин – упродовж робочого тижня; кінець робочого дня в понеділок, вівторок, середу та четвер – о 18 годині, у п’ятницю – о 16 годині 45 хвилин.

Відсутність прокурора Антощука М.П. на робочому місці з 23 серпня до        31 жовтня 2022 року підтверджено актами складеними 23 серпня 2022 року,        13 вересня 2022 року, 13 жовтня 2022 року; табелями обліку використання робочого часу працівників управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Херсонської області за серпень, вересень та жовтень 2022 року; довідкою начальника відділу кадрової роботи та державної служби Херсонської обласної прокуратури ОСОБА_1; довідкою заступника начальника відділу кадрової роботи та державної служби Херсонської обласної прокуратури    ОСОБА_2; інформацією першого заступника керівника Херсонської обласної прокуратури ОСОБА_4. 

Згідно з роз’ясненнями, які містяться у пункті 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від  06 листопада 1992 року, відсутність працівника на роботі без поважних причин, як протягом усього робочого дня, так і більше трьох годин безперервно або сумарно протягом робочого дня вважається прогулом.

Викладене означає, що для належної юридичної оцінки діянь          Антощука М.П., як прогулу, необхідно з’ясувати поважність чи неповажність причин відсутності прокурора на роботі.

Надаючи таку оцінку, Комісією враховано неординарність ситуації, пов’язаної з агресією російської федерації, у зв’язку із якою прокурор опинився перед вибором безпечного, на його переконання, перебування на окупованій території та небезпекою для життя при виїзді на підконтрольну Україні територію для подальшого виконання службових обов’язків. З точки зору загальносуспільної етики вибір на користь першого варіанту виглядає виправданим. Однак, Антощук М.П. є публічним службовцем. Як прокурор, він присягав присвятити свою діяльність Українському народові і Українській державі, а це означає, що здійснений ним вибір на користь приватних інтересів, навіть в умовах воєнного стану, є явним невиконанням службових обов’язків, пов’язується із грубим порушенням Присяги прокурора та правил прокурорської етики, а також порушенням правил внутрішнього службового розпорядку.

Оскільки прокурор не виконав розпорядження про передислокацію до окупації міста Херсона, стверджував, що із захопленого міста виїжджати небезпечно, а після звільнення повідомив про перебування на території контрольованій ворогом, то його пояснення про обґрунтованість причин відсутності на службі є непереконливими, а прогул необхідно кваліфікувати, як вчинений без поважних причин. 

Зазначене наведено у частині першій статті 43 Закону № 1697-VII у якості підстав дисциплінарної відповідальності, а тому Антощук М.П. підлягає притягненню до дисциплінарної відповідальності згідно із пунктами 6 та 7 цієї правової норми за одноразове грубе порушення правил прокурорської етики (порушення Присяги прокурора) та порушення правил внутрішнього службового розпорядку (прогул без поважних причин).

Обираючи вид дисциплінарного стягнення стосовно прокурора       Антощука М.П., Комісія враховує, що порушення трудової дисципліни (прогули), мали і продовжують мати систематичний характер, а їх тривалість носить явно грубий характер проступку.

Зазначений характер проступку у поєднанні із обставинами його вчинення, коли прокурор самостійно і свідомо припинив виконувати службові повноваження, дає Комісії підстави для висновку про необхідність накладення на Антощука М.П. стягнення у виді звільнення з посади в органах прокуратури.

Подальше перебування цього прокурора на посаді неможливе.

Інших обставин, що мають значення для прийняття рішення у дисциплінарному провадженні, не встановлено.

На підставі викладеного, керуючись статтями 43, 45, 47-50, 77, 78 Закону України «Про прокуратуру», пунктами 108, 110-112, 115-117 Положення про порядок роботи відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження, Комісія,

 

В И Р І Ш И Л А:

 

         Притягнути прокурора відділу нагляду за додержанням законів територіальними органами поліції при провадженні оперативно-розшукової діяльності управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Херсонської області Антощука Миколу Павловича до дисциплінарної відповідальності та накласти на нього дисциплінарне стягнення у виді звільнення з посади в органах прокуратури.

Копію рішення направити Генеральному прокурору для застосування накладеного дисциплінарного стягнення, керівнику Херсонської обласної прокуратури та прокуророві Антощуку М.П.

Прокурор може оскаржити рішення, прийняте за результатами дисциплінарного провадження, до адміністративного суду, юрисдикція якого поширюється на місто Київ, або до Вищої ради правосуддя протягом одного місяця з дня вручення йому чи отримання ним поштою копії рішення.


Головуючий                                                                                   Андрій ГНАТІВ

                                                                                          

Члени Комісії:                                                                      Любомир ВІЙТОВИЧ

                                                                       

                                                            Олександр ЖИТНИЙ

                                                                       

                                                                    Олена ЗАХАРОВА

                                                                       

 В’ячеслав ПОЛІЩУК

 

Олег СТУКОНОГ

                                                                             

  Майя ТОМАК

                                                                                  

     Михайло ЦУРКАН

 

Олександр ЮЗЬКОВ