14.12.2022

Рішення №232дп-22


Про накладення дисциплінарного стягнення на прокурора Лівобережної окружної прокуратури Донецької області Сухорученко М.В.

 
кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів

РІШЕННЯ
№232дп-22

14 грудня 2022

Київ

Про накладення дисциплінарного стягнення на прокурора Лівобережної окружної прокуратури Донецької області Сухорученко М.В.


Відповідний орган, що здійснює дисциплінарне провадження (далі – Комісія), у складі: головуючого Гнатіва А.Я., членів – Війтовича Л.М., Житного О.О., Захарової О.С., Отвіновського П.Л., Поліщука В.В., Стуконога О.І., Томак М.В., Цуркана М.І., Юзькова О.В., розглянувши висновок про наявність дисциплінарного проступку у діях прокурора Лівобережної окружної прокуратури Донецької області Сухорученко М.В. (далі – прокурор  Сухорученко М.В.) у дисциплінарному провадженні № 07/3/2-505дс-167дп-22,

 

У С Т А Н О В И Л А:

 

1. Відомості про прокурора, стосовно якого здійснюється дисциплінарне провадження

 

Сухорученко Марина Володимирівна в органах прокуратури працює з березня 2014 року дотепер. Із 26 березня 2021 року обіймає посаду прокурора Лівобережної окружної прокуратури Донецької області.

Присягу працівника прокуратури склала 03 грудня 2014 року, з Кодексом професійної етики та поведінки прокурорів ознайомлена 15 травня 2017 року. З Правилами внутрішнього трудового розпорядку працівників прокуратури Донецької області ознайомлена 03 серпня 2021 року.

Характеризується посередньо. Дисциплінарних стягнень не має.

 

2. Відомості щодо етапів дисциплінарного провадження

 

До Комісії 31 серпня 2022 року надійшла дисциплінарна скарга керівника Донецької обласної прокуратури Угровецького П.О. (далі – скаржник) про вчинення прокурором Сухорученко М.В. дисциплінарного проступку.

Автоматизованою системою дисциплінарну скаргу цього ж дня розподілено члену Комісії Житному О.О., яким 05 вересня 2022 року прийнято рішення про відкриття дисциплінарного провадження № 07/3/2-505дс-167дп-22.

За результатами перевірки членом Комісії 28 листопада 2022 року складено висновок про наявність дисциплінарного проступку прокурора, який із зібраними матеріалами передано на розгляд Комісії.

Прокурор Сухорученко М.В. на засідання Комісії не з’явилась, однак надала згоду на розгляд висновку за її відсутності.

За вказаних обставин Комісія, ураховуючи вимоги пункту 3 частини третьої статті 47 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII (далі – Закон № 1697-VII), прийняла рішення про розгляд висновку за відсутності прокурора Сухорученко М.В. 

3. Зміст дисциплінарної скарги

 

Скаржник зазначив, що прокурор Сухорученко М.В. з 04 лютого 2022 року до 04 березня 2022 року була відряджена для роботи до Донецької обласної прокуратури. Після повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну 24 лютого 2022 року Сухорученко М.В. за місцем тимчасової дислокації органів Донецької обласної прокуратури (конфіденційна інформація) на робочому місці не з’явилася та продовжує перебувати на тимчасово окупованій території. Вимоги керівництва про необхідність виїхати на територію, підконтрольну Україні, ігнорує.

На думку скаржника, у діях прокурора вбачаються знаки дисциплінарних проступків передбачених пунктами 5, 6 та 7 частини першої статті 43 Закону № 1697-VII: вчинення дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури, одноразове грубе порушення правил прокурорської етики, а також порушення правил внутрішнього службового розпорядку.

 

4. Обставини, встановлені під час здійснення дисциплінарного провадження

 

Сухорученко М.В. з березня 2014 року працює в органах прокуратури Донецької області.

Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року у зв’язку з військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан, який наразі триває та вчергове продовжено Указом Президента України від 07 листопада 2022 року № 757/2022 з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.

Згідно із наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75 «Про затвердження Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)», переважна більшість територій місцевих громад Донецької області визнана тимчасово окупованими.

З урахуванням того, що вихід на роботу на тимчасово окупованій території є неможливим, працівники органів прокуратури Донецької області продовжили свою роботу в іншій місцевості – на території, підконтрольній Україні.

Так, на підставі наказу Генерального прокурора від 18 травня 2022 року № 79 керівником Донецької обласної прокуратури видано наказ від 03 червня 2022 року № 25 «Про організацію роботи органів Донецької обласної прокуратури в умовах воєнного ставну» тимчасовим місцем дислокації органів Донецької обласної прокуратури визначено адміністративну будівлю (конфіденційна інформація). Зазначений наказ 06 червня 2022 року скеровано керівникам окружних прокуратур Донецької області для організації виконання.

Відповідно до наказу керівника Донецької обласної прокуратури від 04 лютого 2022 року № 182-к Сухорученко М.В. відряджено до відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України, органами, які ведуть боротьбу з організованою і транснаціональною злочинністю, та координації діяльності правоохоронних органів, Донецької обласної прокуратури на 1 місяць, термін якого закінчився 04 березня 2022 року.

Проте, незважаючи на завершення терміну службового відрядження,  прокурор Сухорученко М.В. за місцем постійної дислокації Лівобережної окружної прокуратури, а згодом – органів прокуратури Донецької області, не прибула, до виконання своїх службових обов’язків не приступила.

У табелях обліку використання робочого часу за квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень 2022 року їй поставлено відмітку «І», тобто відсутня з інших причин, заробітну плату їй не нараховано та не виплачено.

Донецькою обласною прокуратурою складено акти про відсутність на робочому місці прокурора Сухорученко М.В. упродовж квітня, травня, червня, липня, серпня, вересня 2022 року.

Зазначені табелі й акти спрямовано до Комісії й оглянуто під час дисциплінарного провадження.

За фактом безвісного зникнення Сухорученко М.В. слідчим відділом слідчого управління Головного управління Національної поліції в Донецькій області здійснювалося досудове розслідування у кримінальному провадженні (конфіденційна інформація) за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 115 Кримінального кодексу (далі КК) України. Під час досудового розслідування місце перебування              Сухорученко М.В. встановлено та 10 травня 2022 року прийнято рішення про закриття зазначеного кримінального провадження у зв’язку з відсутністю складу кримінального правопорушення.

Окрім того, стосовно прокурора Сухорученко М.В. внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань (конфіденційна інформація) за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 111 КК України, досудове розслідування у якому триває.

Досудове розслідування у вказаному кримінальному проваджені здійснюється Третім слідчим відділом Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Маріуполі. Під час розслідування встановлено, що прокурор Сухорученко М.В. залишилася на тимчасово окупованій території Донецької області. Підозру Сухорученко М.В. у вчиненні інкримінованого їй злочину органом досудового розслідування не оголошено.

Постановою прокурора від 14 вересня 2022 року у кримінальному проваджені (конфіденційна інформація) Комісії надано дозвіл на використання окремих процесуальних документів у зазначеному кримінальному провадженні під час перевірки і дисциплінарного провадження, у тому числі протоколів допиту як свідків ОСОБА-1 та ОСОБА-2. ОСОБА-1 зазначив, що всередині березня під час телефонної розмови з Сухорученко М.В. остання передала слухавку незнайомому мужчині, який намагався умовити його виїхати на тимчасово окуповану територію та зайняти посаду в органах так званої «прокуратури днр». ОСОБА-2, що під час спілкування з Сухорученко М.В. після 24 лютого 2022 року остання дала їй конкретно зрозуміти, що при поверненні на окуповану територію вона матиме гідну заробітну плату, яка є в неї, як у співробітника прокуратури України, тобто вона нічого не втратить.

 

4.1. Пояснення прокурора Сухорученко М.В. та інших осіб у дисциплінарному провадженні.

 

Прокурор Сухорученко М.В. пояснила, що з жовтня 2021 року працювала на посаді прокурора Лівобережної окружної прокуратури Донецької області та відповідно до наказу керівника обласної прокуратури перебувала у відрядженні у галузевому відділі Донецької обласної прокуратури до 04 березня 2022 року, відповідно її робоче місце знаходилося за місцем дислокації обласної прокуратури. 

24 лютого 2022 року їй стало відомо, що працівники обласної прокуратури залишають територію міста Маріуполь, водночас офіційно такої вказівки від керівництва їй не надходило. Наказ керівника обласної прокуратури про визначення тимчасового місця дислокації органів прокуратури їй ніхто до відома також не доводив.

Вважає, що доводи дисциплінарної скарги не відповідають дійсності, викладені у ній відомості про те, що вона не спілкується та не виходить на зв'язок із керівництвом окружної прокуратури є неправдивими.

Оскільки вона у зв’язку із сімейними обставинами не мала можливості своєчасно виїхати з м. Маріуполя, нею прийнято рішення про звільнення з органів прокуратури, про що двічі 19 та 25 липня 2022 року надіслано відповідні заяви на адресу керівника обласної прокуратури. Також Сухорученко М.В. неодноразово направляла відповідні повідомлення на адресу електронної пошти відділу кадрової роботи та державної служби обласної прокуратури.

Окрім того, вона неодноразово намагалася поспілкуватися з керівником відділу кадрової роботи та державної служби ОСОБА-3, яка на її телефонні дзвінки та повідомлення не відповідала. У підтвердження своїх пояснень Сухорученко М.В. долучила копії відповідних листувань – скріншотів зі свого мобільного телефону.

За результатами розгляду її заяв про звільнення з органів прокуратури ОСОБА-3 надано необґрунтовані відповіді та відмовлено у їх належному та законному вирішенні, на цім керівником обласної прокуратури рішення про її звільнення не прийнято.

Також Сухорученко М.В. зазначила, що факт її залишення на тимчасово окупованій території не є підтвердженням вчинення нею кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 111 КК України.

Виконувач обов’язків керівника Лівобережної окружної прокуратури Донецької області ОСОБА-4 пояснила, що прокурор Сухорученко М.В., відповідно до наказу керівника обласної прокуратури з 19 квітня 2021 року постійно перебувала у відрядженні та знаходилася  у безпосередньому підпорядкуванні Донецької обласної прокуратури. Термін її відрядження завершувався 04 березня 2022 року.

Деякий час Сухорученко М.В. на зв’язок не виходила та видалила себе з робочої групи у застосунку «WhatsAPP», а 19 березня 2022 року їй стало відомо, що Сухорученко М.В. перебуває у селі Мангушського району Донецької області. Під час спілкування вона повідомила Сухорученко М.В., що термін її відрядження закінчився та їй необхідно перебувати на зв’язку з керівництвом окружної прокуратури, повідомляти про своє місце перебування, а також потрібно виїхати на територію, підконтрольну Україні. Проте остання вказані вимоги проігнорувала.

Декілька разів Сухорученко М.В. виходила на зв’язок за допомогою застосунку «Viber» та «WhatsApp» та повідомляла, що вона досі перебуває у                    селі Мангушського району Донецької області, яке тимчасово окуповане, а 31 березня 2022 року за допомогою застосунку «Viber» надіслала повідомлення російською мовою «Я жива. Завтра набєру. Связі нє било».

Відповідно до наказу керівника обласної прокуратури з 03 червня 2022 року тимчасовим місцем дислокації органів Донецької обласної прокуратури визначено м. Дніпро. Із вказаного часу до 28 вересня 2022 року прокурор Сухорученко М.В. на зв’язок не виходила та не з’явилась на робочому місці за місцем тимчасової дислокації, про що складено відповідні акти та відображено в табелях обліку робочого часу.

Наскільки їй відомо, прокурор Сухорученко М.В. залишилася і  знаходиться на тимчасово окупованій території.

Пояснення аналогічного змісту надав заступник керівника Лівобережної окружної прокуратури ОСОБА-5.

Спеціаліст Лівобережної окружної прокуратури ОСОБА-6 пояснила, що на неї покладено обов’язок щомісячного заповнення табелів обліку робочого часу працівників окружної прокуратури.

Вона лише у кінці квітня виїхала з тимчасово окупованої території та уже у травні продовжила виконувати свої службові обов’язки.

Прокурор Сухорученко М.В. працювала на займаній посаді прокурора Лівобережної окружної прокуратури з 26 березня 2021 року та у період з 19 квітня 2021 року до 04 березня 2022 року перебувала у відрядженні Донецької обласної прокуратури.

З березня до травня 2022 року табель обліку робочого часу працівників окружної прокуратури заповнювала особисто виконувач обов’язків керівника цієї прокуратури ОСОБА-4.

Починаючи з травня поточного року табель обліку робочого часу працівників окружної прокуратури заповнювала вона особисто. Оскільки прокурор Сухорученко М.В. до виконання своїх службових обов’язків не приступила, їй поставлено відповідні відмітки про відсутність на робочому місці.

Прокурори Лівобережної окружної прокуратури Донецької області   ОСОБА-7, ОСОБА-8, ОСОБА-9, ОСОБА-10, ОСОБА-11, ОСОБА-12, ОСОБА-13, ОСОБА-14, ОСОРБА-15 пояснили, що з прокурором Сухорученко М.В. після 24 лютого 2022 року особисто не спілкувалися. До виконання своїх службових обов’язків після тимчасової окупації території області військами російської федерації Сухорученко М.В. не приступила. У тимчасовому місці дислокації працівників окружної прокуратури у м. Дніпрі її також жодного разу не бачили.

Начальник відділу фінансування та бухгалтерського обліку – головний бухгалтер Донецької обласної прокуратури ОСОБА-16 пояснила, що після опрацювання наданих до бухгалтерії табелів обліку робочого часу за відповідний місяць, які надаються відповідальними структурними підрозділами, здійснюється нарахування заробітної плати.

Відповідно до наданих Лівобережною окружною прокуратурою табелів обліку з квітня до серпня 2022 року здійснено розрахунки по заробітній платі працівників цього підрозділу, у тому числі Сухорученко М.В.

Водночас, оскільки Сухорученко М.В. за цей період не працювала, заробітну плату їй не нараховано. 

За викладеними у дисциплінарній скарзі обставинами Донецькою обласною прокуратурою проведено службове розслідування, висновок якого 10 жовтня 2022 року затверджено керівником цієї прокуратури Угровецьким П.О.

Зокрема, у зазначеному висновку підтверджено вчинення прокурором  Сухорученко М.В. дисциплінарного проступку, відповідальність за який передбачено пунктами 5, 6, 7 частини першої статті 43 Закону № 1697-VII.

 

5. Правові джерела, що підлягають застосуванню, та мотиви ухваленого Комісією рішення

 

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з пунктами 3, 4 частини четвертої статті 19 Закону № 1697-VII прокурор зобов’язаний діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, додержуватися правил прокурорської етики, зокрема не допускати поведінки, яка дискредитує його як представника прокуратури та може зашкодити авторитету прокуратури.

Згідно з Нормами професійної відповідальності та переліком необхідних прав та обов’язків прокурорів, прийнятими 23 квітня 1999 року Міжнародною Асоціацією прокурорів, прокурори зобов’язані завжди підтримувати честь та гідність професії, вести себе професійно, відповідно до закону, правил та етики їх професії, в будь-який час дотримуватись найбільш високих норм чесності.

Відповідно до пунктів 1, 3 Керівних принципів, що стосуються державних обвинувачів, які прийняті восьмим конгресом Організації об’єднаних націй з попередження злочинності та поводженню з правопорушниками (Гавана, Куба, 27 серпня – 07 вересня 1990) особи, відібрані для здійснення судового переслідування, повинні мати високі моральні якості та здібності, а також відповідну підготовку та кваліфікацію.

Згідно з підпунктом «b» Висновку № 3 (2008) «Про роль прокуратури за межами сфери кримінального права», прийнятого Консультативною радою європейських прокурорів (ССРЕ) на 3-му пленарному засіданні (Страсбург, 15-17 жовтня 2008 року), держави, у яких прокурорські служби виконують функції за межами сфери кримінального права, мають забезпечити реалізацію цих функцій відповідно до принципів демократичної держави з верховенством права і, зокрема, що дії прокурорів за межами сфери кримінального права мають характеризуватися чесністю.

24 лютого 2022 року Указом Президента України № 64/2022 у зв’язку з військовою агресією росії проти України введено воєнний стан на всій території України.

Рішенням Верховної Ради України відповідно до Резолюції Генеральної Асамблеї ООН 3314 «Визначення агресії» від 14 грудня 1974 року росію визнано державою-агресором, яка здійснює збройну агресію проти України, розв’язала і веде повномасштабну агресивну війну проти України та Українського народу з порушенням норм міжнародного права, вчиняючи злочини проти людства.

Відповідно до статті 1 Закону № 1697-VII прокуратура України становить єдину систему, яка в порядку, передбаченому цим Законом, здійснює встановлені Конституцією України функції з метою захисту прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави.

Згідно з пунктом 10 частини першої статті 3 Закону № 1697-VII діяльність прокуратури ґрунтується на засадах неухильного дотримання вимог професійної етики та поведінки.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12 травня 2015 року № 389-VIII у період дії воєнного стану не можуть бути припинені повноваження Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Національного банку України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, судів, органів прокуратури, органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, розвідувальних органів та органів, підрозділи яких здійснюють контррозвідувальну діяльність.

Згідно із статтею 36 Закону № 1697-VII особа, призначена на посаду прокурора, набуває повноважень прокурора після складення Присяги прокурора такого змісту: «Я, (прізвище, ім’я, по батькові), вступаючи на службу в прокуратуру, присвячую свою діяльність служінню Українському народові і Україні та урочисто присягаю:

неухильно додержуватися Конституції та законів України;

сумлінним виконанням своїх службових обов’язків сприяти утвердженню верховенства права, законності та правопорядку;

захищати права і свободи людини і громадянина, інтереси суспільства і держави;

постійно вдосконалювати свою професійну майстерність, бути принциповим, чесно, сумлінно і неупереджено виконувати свої обов’язки, з гідністю нести високе звання прокурора».

Стаття 3 Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів (далі –Кодекс), яким здійснюється правове регулювання відносин у сфері професійної етики та поведінки прокурорів зазначає, що нормативною базою у цій сфері є також міжнародно-правові документи, у тому числі Конвенція про захист прав людини та основоположних свобод і рішення Європейського суду з прав людини, Керівні принципи ООН щодо ролі прокурорів, прийняті на Восьмому конгресі ООН у 1990 році, Стандарти професійної відповідальності та виклади основних обов’язків і прав прокурорів, ухвалені Міжнародною асоціацією прокурорів у 1999 році, Європейські інструкції з питань етики та поведінки прокурорів (Будапештські принципи), ухвалені Конференцією генеральних прокурорів країн - членів Ради Європи у 2005 році, та інші.

Статтею 11 Кодексу встановлено, що прокурор повинен постійно дбати про свою компетентність, професійну честь і гідність; своєю доброчесністю, принциповістю, компетентністю, неупередженістю та сумлінним виконанням службових обов’язків сприяти підвищенню авторитету прокуратури та зміцненню довіри громадян до неї.

Відповідно до статті 16 Кодексу при виконанні службових обов’язків прокурор має дотримуватися загальноприйнятих етичних норм поведінки, бути взірцем доброчесності, вихованості і культури. Порушення службової дисципліни є неприпустимим для прокурора і тягне за собою у відповідних випадках передбачену законом відповідальність.

Статтею 21 Кодексу визначено, що прокурор діє на підставі закону, неупереджено, незважаючи на приватні інтереси, особисте ставлення до будь- яких осіб, на свої ідеологічні, релігійні або інші особисті погляди чи переконання. Прокурору слід не допускати дій, висловлювань і поведінки, які можуть зашкодити його репутації та авторитету прокуратури, викликати негативний суспільний резонанс. Поза службою поводитися коректно і пристойно.

Згідно зі статтею 33 Кодексу визначено, що прокурори зобов’язані неухильно дотримуватися вимог цього Кодексу. Їх порушення тягне за собою відповідальність, встановлену законом. У разі систематичного (два і більше разів протягом одного року) або одноразового грубого порушення правил прокурорської етики прокурора може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності.

Статтею 40 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП України) передбачено розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у випадках прогулу (у тому числі відсутності на роботі більше трьох годин протягом робочого дня) без поважних причин.

Відповідно до статті 139 КЗпП України працівники зобов’язані працювати чесно і сумлінно, своєчасно і точно виконувати розпорядження власника або уповноваженого ним органу, додержуватися трудової дисципліни.

Прогулом вважається самовільне використання без погодження з роботодавцем днів відгулів, чергової відпустки, припинення виконання трудових обов’язків до закінчення строку трудового договору або строку, який працівник повинен відпрацювати після закінчення вищого або середнього спеціального навчального закладу.

Відповідно до пункту 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06 листопада 1992 року прогулом вважається відсутність працівника на роботі як протягом усього робочого дня, так і більше трьох годин безперервно або сумарно протягом робочого дня без поважних причин.

Правила внутрішнього службового розпорядку прокурорів органів прокуратури Донецької області погоджено ЦК незалежної професійної спілки працівників прокуратури Донецької області та затверджено загальними зборами працівників органів Донецької обласної прокуратури 20 липня 2021 року (далі – Правила).

Відповідно до Правил встановлено такий режим в органах Донецької  обласної прокуратури: початок роботи з 9 години упродовж робочого тижня; перерва на обід з 13 години до 13 години 45 хвилин; кінець робочого дня в понеділок, вівторок, середу та четвер – о 18 годині, у п’ятницю – о 16 годині
45 хвилин, вихідні дні – субота і неділя.

Пунктом 1 розділу ІІІ Правил визначено, що про свою відсутність на роботі прокурор повідомляє безпосереднього керівника у письмовій формі, засобами електронного чи телефонного зв’язку або іншими доступними способами. У разі недотримання прокурором цих вимог складається акт про його відсутність на робочому місці.

Відповідно до розділу ІХ недотримання Правил є підставою для притягнення прокурора до відповідальності у порядку, передбаченому законодавством.

За результатами перевірки Комісія дійшла  висновку про наявність у діях та бездіяльності прокурора Сухорученко М.В. сукупності дисциплінарних проступків.

Так, прокурор Сухорученко М.В. надавала сприяння представникам держави-агресора у схилянні працівників органів прокуратури України до переходу на бік ворога з метою встановлення та зміцнення окупаційної влади на території України, заподіяння шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній безпеці України та сама схиляла прокурора ОСОБА-9 до переходу на бік ворога, чим вчинила дії, які можуть викликати сумнів у об’єктивності, неупередженості та незалежності прокурора, у чесності та непідкупності органів прокуратури.

Допущення подібної поведінки підриває як авторитет прокурора, органів прокуратури, такі і держави в цілому, адже прокурори при здійсненні своїх повноважень представляють державу. Такі дії в умовах воєнного часу на користь окупанта мають своїм наслідком зростання обурення в суспільстві діями органів влади, провокують соціальні конфлікти.

Очевидним порушенням присяги прокурора та вимог правил прокурорської етики є невиконання вимог заходів евакуації, неприбуття до місця тимчасової дислокації органу прокуратури, очевидне й свідоме ігнорування законних вказівок та наказів керівництва про необхідність прибуття на своє робоче місце, а також схиляння прокурора ОСОБА-9 до переходу на бік ворога, сприяння державі-агресору у такому схилянні інших прокурорів.

Отже, за результатами перевірки знайшли своє підтвердження доводи дисциплінарної скарги керівника Донецької про вчинення прокурором Сухорученко М.В. дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 5 частини першої статті 43 Закону № 1697-VII.

Одним із елементів професійності прокурора є обов’язок неухильно дотримуватись засад професійної честі, етики, моралі та доброчесності, які є запорукою правосуддя. Прокурор своїми вчинками, діями формує репутацію, яка впливає на формування суспільної думки не тільки щодо окремого прокурора, а й щодо всіх працівників прокуратури.

Дії прокурора Сухорученко М.В., яка не приступила до виконання своїх службових обов’язків після завершення службового відрядження, невиконання нею заходів для евакуації та неприбуття до місця тимчасової дислокації, а також схиляння прокурора ОСОБА-9 до переходу на бік ворога, сприяння державі-агресору у такому схилянні інших прокурорів в умовах воєнного стану свідчать про очевидне порушення нею присяги прокурора та вимог правил прокурорської етики. Такі дії дискредитують її як працівника прокуратури та підривають авторитет органів прокуратури.

Аналіз положень статей 3, 19, 43 Закону № 1697-VII та Кодексу дає підстави для  висновку, що для притягнення прокурора до дисциплінарної відповідальності за такий проступок, як одноразове грубе порушення правил прокурорської етики, потрібно установити, зокрема, факт поведінки, що скомпрометувала звання працівника прокуратури, зашкодила репутації працівника прокуратури та авторитету прокуратури, викликала негативний громадський резонанс. Наявність судового рішення, яким би було визнано особу прокурора винною у вчиненні кримінального правопорушення, склад якого передбачав би відповідні діяння, не є умовою для притягнення прокурора до дисциплінарної відповідальності.

Отже, за результатами перевірки встановлено, що доводи дисциплінарної скарги керівника Донецької обласної прокуратури про вчинення прокурором Сухорученко М.В. дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 6 частини першої статті 43 Закону № 1697-VII, знайшли своє підтвердження.

Окрім цього, до правил професії прокурора, про які йдеться у Нормах професійної відповідальності, та до переліку необхідних прав та обов’язків прокурорів належать також правила внутрішнього службового розпорядку, яких мають дотримуватись прокурори згідно з національним законодавством.

Прокурор Сухорученко М.М. з 04  березня  2022 року дотепер більше трьох годин безперервно відсутня на робочому місці без поважних причин у період часу, визначеного Правилами як робочий та не повідомила керівника про свою відсутність на робочому місці. Її відсутність на роботі відбулася не через службову необхідність та без інших поважних причин.

Окупація частини території Донецької області російсько-терористичними військами не є поважною причиною неприбуття прокурором Сухорученко М.В. до свого робочого місця (місця тимчасової дислокації), оскільки нею не вжито заходів щодо евакуації.

У своїх поясненнях Сухорченко М.В. не вказала поважність причин, які упродовж декількох місяців перешкоджали їй прибути на робоче місце та приступити до виконання свої службових обов’язків, що свідчить про її небажання це зробити. 

Вказані обставини свідчать, що прокурор Сухорученко М.В. вчинила  прогули та порушила службову дисципліну.

Отже, за результатами перевірки встановлено, що доводи дисциплінарної скарги керівника Донецької обласної прокуратури про вчинення прокурором Сухорученко М.В. дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 7 частини першої статті 43 Закону № 1697-VII, знайшли своє підтвердження.

Комісія ставиться критично до наданих прокурором Сухорученко М.В. пояснень, оскільки упродовж певного періоду часу у неї була можливість виконати вимоги наказу керівника обласної прокуратури та виїхати  з тимчасово окупованої території Донецької області та прибути до тимчасового місця дислокації працівників Донецької обласної прокуратури і приступити до виконання своїх службових обов’язків. Втім, Сухорученко М.В. такою можливістю не скористалася та свідомо залишилася на тимчасово окупованій території, що завідомо для неї унеможливило виконання обов’язків працівника органів прокуратури України.

Таким чином прокурором Сухорученко М.В. порушено вимоги пунктів 3, 4 частини четвертої статті 19 Закону № 1697-VII, Присяги прокурора, статей 11, 16, 21 Кодексу, Правил внутрішнього службового розпорядку, чим вчинено дисциплінарні проступки, відповідальність за які передбачено пунктами 5, 6, 7 частини першої статті 43 Закону № 1697-VII, і наявні підстави для притягнення її до дисциплінарної відповідальності за дії, які можуть викликати сумнів у об’єктивності, неупередженості та незалежності прокурора, у чесності та непідкупності органів прокуратури, одноразове грубе порушення правил прокурорської етики, а також порушення правил внутрішнього службового розпорядку.

Вчинення прокурором Сухорученко М.В. дисциплінарних проступків підтверджується:

– доводами дисциплінарної скарги;

– матеріалами та висновком службового розслідування;

– наказом керівника Донецької обласної прокуратури від 03 червня 2022 року № 25;

– актами про відсутність на робочому місці прокурора Сухорученко М.В.;

– табелями обліку використання робочого часу прокурора Сухорученко М.В. за квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень 2022 року;

– матеріалами кримінального провадження (конфіденційна інформація);

– поясненнями прокурорів ЩСОБА-4, ОСОБА-5, ОСОБА-6, ОСОБА-7, ОСОБА-8, ОСОБА-9, ОСОБА-10, ОСОБА-11, ОСОРБА-12, ОСОРБА-13, ОСОРЮА-14, ОСОБА-15, начальника відділу – головного бухгалтера ОСОБА-16 та спеціаліста Лівобережної окружної прокуратури ОСОБА-6.

Дисциплінарний проступок прокурором Сухорученко М.В. вчинено починаючи з 04 березня 2022 року та він триває дотепер. Отже, встановлений законодавством строк для прийняття Комісією рішення про притягнення прокурора до дисциплінарної відповідальності не минув.

При виборі виду дисциплінарного стягнення стосовно прокурора Сухорученко М.В. необхідно врахувати характер вчиненого дисциплінарного проступку, який триває впродовж кількох місяців, його наслідки, особу прокурора, її посередню характеристику, ступінь її вини, обставини, що впливають на обрання виду дисциплінарного стягнення, тривалий час роботи в органах прокуратури.

Вчинений прокурором Сухорученко М.В. дисциплінарний проступок має грубий характер, оскільки дотримання вимог щодо обов’язку діяти на підставі закону, не допускати порушення правил прокурорської етики є очевидним
та обов’язковим і порушення таких вимог не може бути виправдано жодними обставинами та
є несумісним із подальшим зайняттям нею будь-якої посади
в органах прокуратури.

Обираючи вид дисциплінарного стягнення стосовно прокурора Сухорученко М.В. Комісія дійшла до висновку, що для досягнення мети дисциплінарного провадження немає підстав для застосування більш м’яких видів стягнення, передбачених частиною першою статті 49 Закону № 1697-VII. Тому достатнім, необхідним та справедливим буде накладення на неї дисциплінарного стягнення у виді звільнення з посади в органах прокуратури, що передбачене пунктом 3 частини першої статті 49 Закону № 1697-VII. Застосування до Сухорученко М.В. зазначеного дисциплінарного стягнення є пропорційним вчиненим нею дисциплінарним проступкам.

Інших обставин, що мають значення для прийняття рішення, не встановлено.

На підставі викладеного, керуючись статтями 43, 47–50, 77, 78 Закону № 1697-VII, пунктами 108, 110–112, 115–117 Положення про порядок роботи відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження, Комісія,

В И Р І Ш И Л А:

 

Притягнути прокурора Лівобережної окружної прокуратури Донецької області Сухорученко Марину Володимирівну до дисциплінарної відповідальності та накласти на неї дисциплінарне стягнення у виді звільнення з посади в органах прокуратури.

Копію рішення направити керівнику Донецької обласної прокуратури для застосування накладеного дисциплінарного стягнення, керівнику Лівобережної окружної прокуратури  Донецької області та прокурору Сухорученко М.В.

Прокурор може оскаржити рішення, прийняте за результатами дисциплінарного провадження, до окружного адміністративного суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, або до Вищої ради правосуддя протягом місяця з дня вручення йому чи отримання ним поштою копії рішення.


Головуючий

 

Андрій ГНАТІВ

 

 

 

 

Члени Комісії

 

Любомир ВІЙТОВИЧ

 

 

 

 

 

 

Олександр ЖИТНИЙ

 

 

Олена ЗАХАРОВА

 

 

 

 

Павло ОТВІНОВСЬКИЙ

 

 

В’ячеслав ПОЛІЩУК

 

 

 

 

 

 

Олег СТУКОНОГ

 

 

 

 

 

 

Майя ТОМАК

 

 

 

 

 

 

Михайло ЦУРКАН

 

 

 

 

 

 

Олександр ЮЗЬКОВ